Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 01.10.2016

Mieszkam z mężem i jego bratem, brat ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym i wymaga całodobowej opieki. Dwanaście lat temu, gdy zmarli rodzice męża, zrezygnowałam z pracy, by opiekować się bratem męża. Dwa lata wystąpiliśmy do sądu o ubezwłasnowolnienie brata z powodu problemów przy kontaktach z lekarzami, urzędnikami. Sąd zdecydował, że to ja będę opiekunem prawnym, a nie mąż. Szwagier nie posiada żadnego majątku trwałego, więc tylko sprawuję nad nim pieczę (pilnowanie, pranie, gotowanie itp.). Czy wobec tego należy mi się świadczenie pielęgnacyjne?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Katalog osób uprawnionych do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego (po spełnieniu odpowiednich przesłanek) wynika z art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z tym przepisem świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:

 

1) matce albo ojcu,

2) opiekunowi faktycznemu dziecka,

3) osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną,

4) innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

 

Osobom, o których mowa w pkt 4, innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

 

1) rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich, są małoletni lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

2) nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu, są małoletnie lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

3) nie ma osób, o których mowa w pkt 2 i 3, lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

 

Problematykę obowiązku alimentacyjnego regulują przepisy art. 128 i następne Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z ogólnymi zasadami obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

 

Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

 

Ponieważ z pytania wynika, że żyje brat osoby ubezwłasnowolnionej, świadczenie pielęgnacyjne Pani się nie należy, gdyż to nie Pani jest osobą, na której ciąży obowiązek alimentacyjny. Fakt bycia opiekunem prawnym nie ma w tej sprawie najmniejszego znaczenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - jeden =

»Podobne materiały

Amputacja kończyny dolnej a uprawnienia chorego

U mojej mamy przeszło miesiąc temu konieczna była amputacja kończyny dolnej. Mama ma 69 lat, mieszka tylko ze swoją córką, a moją siostrą. Do szpitala ma 40 km, a do ośrodka zdrowia – 20 km. Co należy jej się w ramach NFZ? Czy ma prawo do opiekuna lub rehabilitanta? Czy moż

Kontynuacja stopnia niepełnosprawności

Tata ubiegał się o kontynuację stopnia niepełnosprawności – umiarkowanego (miał ważną decyzję na lata 2012–2014) i niestety nie dostał przedłużenia, mimo przesłanek zdrowotnych. Otrzymał stopień lekki, a nie umiarkowany. Odwoływaliśmy się do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o nie

Prawo do udziału w terapii zajęciowej

Mam niepełnosprawną córkę, która uczęszczała na warsztaty terapii zajęciowej. Pół roku temu skończyło się jej orzeczenie. Złożyłam nowy wniosek i córka otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności, lecz bez możliwości uczestniczenia w warsztatach. Odwołałam się od tej decyzji. Czy córka do czasu podjęc

Zasiłek socjalny dla niepełnosprawnego

Mam orzeczenie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Niepełnosprawność istnieje od 2001 roku (miałem wtedy 15 lat). Czy należy mi się jakiś zasiłek socjalny?

Uprawnienia do kierowania pojazdami a renta socjalna

Jestem rencistą socjalnym, inwalidą pierwszej grupy niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji. Chciałbym zarejestrować i ubezpieczyć na siebie skuter kategorii AM. Ewentualnie zdać egzamin na prawo jazdy kategorii A2 (skuter z automatyczną przekładnią CVT) lub B. Jeśli zwrócę się do odpowiednie

Niepełnosprawny opiekun dziecka a przysługujące świadczenia

Czy opiekun niepełnosprawnego dziecka sam może być niepełnosprawny (tzn. mieć ważne orzeczenie o niepełnosprawności na siebie)? Cy przysługuje mu wtedy świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko? Jeśli to go dyskwalifikuje, to proszę napisać,czy to dotyczy wszystkich stopni niepełnosprawno
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »