Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Komu należy się zasiłek pogrzebowy?

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 20.05.2011

Nasz brat zmarł dwa miesiące temu. Od dziesięciu lat był w separacji z żoną. Wraz z bratem pokryliśmy koszty pogrzebu (trumna, ubrania, nagrobek). Uznałam, że zasiłek pogrzebowy z ZUS powinna odebrać wdowa (zgodziła się) i oddać nam – skoro to my za wszystko zapłaciliśmy. Bratowa oddała nam jednak tylko ok. 30% kwoty z ZUS, resztę zostawiając dla siebie. Zignorowała wezwanie do oddania reszty pieniędzy. Czy mamy prawo odzyskać pozostałą część zasiłku?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.
Elżbieta Gołąb

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zasiłek pogrzebowy wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 17 grudnia 1998 r.

 

Wyłącznym celem tego świadczenia jest zrekompensowanie najbliższej rodzinie ubezpieczonego kosztów wyprawienia ceremonii pogrzebowej. Dlatego przepis art. 81 ust. 1 ustawy nie ogranicza zasiłku pogrzebowego wyłącznie do zakupu trumny, ubrania czy opłacenia ceremonii na cmentarzu. Pozwala bowiem także na zrekompensowanie na przykład wystawienia nagrobka upamiętniającego osobę zmarłą. Za członków rodziny uważa się:

 

 1. dzieci własne;
 2. dzieci drugiego małżonka;
 3. dzieci przysposobione;
 4. inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości, w tym również w ramach rodziny zastępczej;
 5. wnuki i rodzeństwo;
 6. małżonka (wdowę i wdowca);
 7. rodziców (w tym ojczyma, macochę oraz osoby przysposabiające).

 

Jeżeli koszty pogrzebu pokryła inna osoba niebędąca członkiem rodziny, również jej przysługuje zwrot kosztów pogrzebu (w wysokości nie wyższej niż zasiłek pogrzebowy). Osoba, która pokryła koszty pogrzebu, powinna zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o wypłatę zasiłku pogrzebowego. Nie musi być ona członkiem rodziny. Może to być również: pracodawca zmarłego; dom pomocy społecznej; gmina; powiat; osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego.

 

Podstawowymi dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku pogrzebowego są:

 

 1. wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk ZUS Z-12),
 2. skrócony odpis aktu zgonu,
 3. oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku – kopie rachunków potwierdzone przez bank,
 4. dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo.

 

Jeśli zdarzy się sytuacja, że koszty pogrzebu pokryje więcej niż jedna osoba, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi proporcjonalnie do poniesionego wydatku.

 

W Pani przypadku nie było konieczności, by to żona brata starała się o wypłatę zasiłku pogrzebowego, ponieważ Pani i brat pokryliście koszty pogrzebu, Państwu należała się wypłata zasiłku pogrzebowego.

 

W takiej sytuacji moglibyście Państwo wezwać do zapłaty bratową i w razie jej odmowy skierować sprawę do sądu. Niestety na Państwa niekorzyść świadczy to, że bratowa dysponuje dowodami w postaci rachunków. W takim przypadku w postępowaniu sadowym musielibyście Państwo dowieść, że to Wy, a nie bratowa, pokryliście wszystkie koszty związane z pogrzebem brata (w tym też te, na które rachunkami dysponuje bratowa). Musielibyście Państwo obalić dowód z dokumentu, jakim jest faktura.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • I - 0 =

»Podobne materiały

Zwrot kosztów pogrzebu

Niedawno zmarła moja matka, z którą nie utrzymywałam kontaktów. Koszty pogrzebu poniosła w całości jej siostra, która teraz domaga się ich zwrotu ode mnie (z racji tego, że spadek trafił w całości do mnie). Czy ma do tego prawo? Dodam, że chodzi o kilkanaście tysięcy złotych &ndash
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »