.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przetarg na wykonanie usługi sprzątania terenu zewnętrznego a stawka podatku VAT

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 19.10.2012 • Zaktualizowane: 25.04.2021

Szpital ogłosił przetarg na wykonanie usługi sprzątania terenu zewnętrznego. W zakresie prac widnieją między innymi: koszenie trawy, grabienie liści, odśnieżanie, wynoszenie odpadów medycznych z pomieszczenia wewnątrz szpitala i sprzątanie tego pomieszczenia. Czy taką usługę można potraktować jako usługę kompleksową i zastosować obniżoną stawkę podatku VAT? Sprzątanie wewnątrz szpitala dotyczy tylko tego jednego pomieszczenia, o którym mowa wyżej.

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sformułowanie użyte w dokumentacji przetargowej może rzeczywiście budzić kontrowersje z uwagi na to, że wskazane przez Pana usługi są, co do zasady, opodatkowane według różnych stawek podatkowych. W uproszczeniu można powiedzieć, że utrzymanie porządku na zewnątrz budynków korzysta ze stawki obniżonej, zaś utrzymanie porządku wewnątrz budynku opodatkowane jest stawką podstawową.

 

W takiej sytuacji możliwe są dwa rozwiązania:

 

  1. rozdzielenie usługi według czynności i stawek (wymaga to wydzielenia wartości poszczególnych usług),
  2. potraktowanie całej usługi jako tzw. usługi kompleksowej i zastosowanie stawki właściwej dla usługi „głównej”.

 

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnia w interpretacji podatkowej (sygn. IPPP1/443-836/09-4/AP):

 

„Aby móc wskazać, iż dana usługa jest usługą złożoną, winna składać się ona z różnych świadczeń, których realizacja prowadzi jednak do jednego celu. Na usługę złożoną składa się więc kombinacja różnych czynności, prowadzących do realizacji określonego celu – do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze. Natomiast usługę należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania”.

 

W tej sytuacji prawdopodobnie można założyć, że usługą główną byłoby sprzątanie terenu zewnętrznego (opodatkowane stawką obniżoną), natomiast usługą pomocniczą – wyniesienie odpadów z jednego pomieszczenia i doprowadzenie go do porządku. Teoretycznie więc przy takiej kwalifikacji usług możliwe byłoby zastosowanie stawki obniżonej do całego świadczenia.

 

W praktyce jednak takie postępowanie spotyka się z „oporem” organów podatkowych (wynikiem jest zastosowanie stawki obniżonej dla czynności, które wykonane oddzielnie byłyby opodatkowane stawką podstawową). Najbezpieczniej jest więc w takich przypadkach usługi jednak rozdzielić i opodatkować według oddzielnych stawek.

 

Nadmieniam, że opór organów podatkowych jest zdecydowanie mniejszy, gdy uznanie usługi za kompleksową powoduje „podwyższenie” stawki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV plus VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »