Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kompetencje członka rady nadzorczej spółdzielni

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 16.05.2014

Czy członek rady nadzorczej spółdzielni może kontaktować się z wykonawcą robót w sprawach prowadzonych przez niego prac? Czy nie jest to przekroczenie kompetencji tego członka rady nadzorczej spółdzielni?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Rada nadzorcza sprawuje kontrolę i nadzór nad działalnością spółdzielni. Tym samym rada nadzorcza spółdzielni jest organem kontrolującym i nadzorującym zarząd i w tym celu rada może podejmować określone czynności w zakresie kompetencji członków rady nadzorczej spółdzielni.

Do wyłącznej kompetencji rady – z woli ustawodawcy – zostały zastrzeżone następujące sprawy:

1) uchwalanie planów gospodarczych i programów działalności społecznej i kulturalnej;

2) nadzór i kontrola działalności spółdzielni poprzez:

  1. badanie okresowych sprawozdań oraz sprawozdań finansowych,
  2. dokonywanie okresowych ocen wykonania przez spółdzielnię jej zadań gospodarczych, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzegania przez spółdzielnię praw jej członków,
  3. przeprowadzanie kontroli nad sposobem załatwiania przez zarząd wniosków organów spółdzielni i jej członków;

3) podejmowanie uchwał w sprawie nabycia i obciążenia nieruchomości oraz nabycia zakładu lub innej jednostki organizacyjnej;

4) podejmowanie uchwał w sprawie przystępowania do organizacji społecznych oraz występowania z nich;

5) zatwierdzanie struktury organizacyjnej spółdzielni;


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

6) rozpatrywanie skarg na działalność zarządu;

7) składanie walnemu zgromadzeniu sprawozdań zawierających w szczególności wyniki kontroli i ocenę sprawozdań finansowych;

8) podejmowanie uchwał w sprawach czynności prawnych dokonywanych między spółdzielnią a członkiem zarządu lub dokonywanych przez spółdzielnię w interesie członka zarządu oraz reprezentowanie spółdzielni przy tych czynnościach; do reprezentowania spółdzielni wystarczy dwóch członków rady przez nią upoważnionych.

Nadto w statucie spółdzielni można przydzielić do zakresu działania rady jeszcze inne uprawnienia.

Odnosząc powyższe do Pana pytania, należy ustalić, w jakim celu członek rady nadzorczej prowadził rozmowy z wykonawcą robót. Jeśli rozmowy te były prowadzone w celu skontrolowania bieżących działań zarządu, to nie doszło do przekroczenia kompetencji członka rady nadzorczej spółdzielni, gdyż rada nadzorcza ma prawo do dokonywania okresowych ocen wykonania przez spółdzielnię jej zadań gospodarczych. Tymczasem bieżącą działalność wykonuje zarząd.

Tym samym niniejszego problemu nie można rozstrzygnąć abstrakcyjnie, lecz odpowiednio do okoliczności danej sprawy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - I =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Nagrody jubileuszowe dla członków zarządu spółdzielni mieszkaniowej

Czy w spółdzielni mieszkaniowej zatrudniającej 8 pracowników łącznie z zarządem mogą przysługiwać nagrody jubileuszowe dla członków zarządu, a dla pozostałych pracowników nie? Czy mam prawo jako pracownik spółdzielni ubiegać się o nagrodę jubileuszową, jeśli kilka lat temu obowiązywał regulamin dający prawo do nagrody wszystkim pracownikom? Czy mogę poprzeć się tym, że zostaliśmy poinformowani o błędnej dacie wprowadzenia nowej uchwały?

Kłopoty ze współwłasnością domu po wprowadzeniu rozdzielności majątkowej

Mieszkam z mężem we wspólnym domu, w którym mąż prowadzi biuro, a w garażu magazyn. Od dwóch lat żyjemy w ustroju rozdzielności majątkowej. Mąż płaci większość rachunków, tylko koszty ogrzewania dzielimy po połowie. Pracuję, ale także wykonuję wszystkie prace domowe, łącznie z pielęgnacją ogrodu, co zabiera mi sporo czasu. Jeśli na przykład nie zdążę wyprasować rzeczy dla męża, wytyka mi płacenie przez siebie rachunków. Chciałabym wiedzieć, czy z racji tego, że mąż prowadzi działalność, czyli biuro w domu, nie jest zobowiązany do płacenia mi połowy kwoty, jakbym mu wynajmowała te pomieszczenia? I czy rzeczywiście muszę „odpracowywać” sumy, które on uiszcza na poczet rachunków?

Udzielenie absolutorium

Wspólnik na najbliższym zgromadzeniu zarządu chce nie udzielić mi absolutorium za rok 2013, odwołać mnie z funkcji prezesa spółki z o.o., zmienić sposób wynagradzania zarządu i dokonać zmian w umowie spółki. Obaj jesteśmy prezesami zarządu, ale on posiada 51%, a ja 49%. Czy mam jakieś szanse na nieodwołanie mnie z funkcji? Jak się bronić? Dodam, że zawiadomienie o zebraniu dostałem 2 kwietnia, a spotkanie ma być 4 kwietnia br. Nie mam umowy menadżerskiej.

Zakres działania rady nadzorczej

Mam pytanie dotyczące zakresu działania rady nadzorczej. Chciałbym wiedzieć, czy rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej może bezpośrednio (nie poprzez zarząd) wystosować list do członków spółdzielni zachęcający do wzięcia udziału w walnym zgromadzeniu. Chodzi o wyjaśnienie, jakie uchwały rada zgłosiła, jakie ma propozycje zmian w funkcjonowaniu spółdzielni itp. Zarząd twierdzi, że rada nadzorcza nie może wysłać takiego listu, bo jest to niezgodne z prawem. Uważa, że jest to agitacja. Jak jest w rzeczywistości?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »