Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kolizja drogowa a brak prawa jazdy

Autor: Katarzyna Pawlonka • Opublikowane: 11.09.2008

Jadąc ostatnio samochodem, wpadłem w poślizg i uderzyłem w nadjeżdżający z naprzeciwka samochód ciężarowy. Policja w trakcie oględzin wykryła, że nie posiadam prawa jazdy, za co otrzymałem mandat kredytowy w wysokości 500 zł + 300 zł za spowodowanie kolizji. Stwierdzono, że podczas prowadzenia auta byłem trzeźwy, posiadałem ważne OC i ważny przegląd techniczny auta. Policjant sporządził notatkę służbową i powiedział, że to koniec działań z jego strony w tej sprawie. Czy w takiej sytuacji rzeczywiście skończy się tylko na tych dwóch mandatach? Czy firma ubezpieczeniowa będzie żądać ode mnie zwrotu wypłaconego odszkodowania poszkodowanemu w kolizji? Czy firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania?

Katarzyna Pawlonka

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Mając na uwadze treść zadanego pytania, to zgodnie z art. 43 pkt. 3 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo do dochodzenia od Pana – jako kierującego pojazdem mechanicznym – zwrotu wypłaconego odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC. Dzieje się tak wówczas, gdy kierujący nie posiada wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym. Wyjątkiem są przypadki, gdy chodzi albo o ratowanie życia ludzkiego lub mienia, albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa.

 

Jeżeli nie posiadał Pan w ogóle prawa jazdy w chwili spowodowania kolizji (czyli nie chodzi o sytuację, gdy kierowca po prostu nie posiadał przy sobie dokumentu prawa jazdy), to towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wypłacić odszkodowanie za wyrządzoną szkodę, ale może dochodzić od Pana zwrotu wypłaconej kwoty (art. 34 w zw. z art. 43 powołanej ustawy).

 

Dla porządku proszę przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia (dostępne na przykład na stronie internetowej ubezpieczyciela), które stanowią integralną część umowy ubezpieczenia OC. W ogólnych warunkach ubezpieczyciel szczegółowo określa sytuacje, w których może żądać od ubezpieczonego zwrotu wypłaconej kwoty tytułem odszkodowania.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Tak więc odpowiedź brzmi: zakład ubezpieczeń może dochodzić od Pana zwrotu wypłaconego odszkodowania.

 

Ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie, jeżeli wyrządził mu szkodę posiadacz pojazdu ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej (art. 34 ww. ustawy). Natomiast – jak wskazałam wyżej – może on dochodzić od Pana zwrotu wypłaconej kwoty. Oczywiście zakład ubezpieczeń bada okoliczności zdarzenia i dokonuje kalkulacji szkody. Istnieje możliwość odmowy wypłaty odszkodowania, jeżeli zajdą szczególne okoliczności (np. ubezpieczyciel uzna, że poszkodowany przyczynił się do powstania szkody bądź jej rozmiaru), lecz należy to do rzadkości.

 

Co do kwestii otrzymanych mandatów, to wskazuję, iż rzeczywiście jest to koniec postępowania w zakresie popełnionych wykroczeń. Wraz z przyjęciem mandatu staje się on prawomocny z chwilą pokwitowania odbioru. Nałożoną grzywnę należy uiścić w ciągu 7 dni od daty przyjęcia mandatu pod rygorem egzekucji (art. 98 § 1 pkt. 2 i § 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r., Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1148 z późn. zm.).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (4):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem - 9 =

03.06.2013

"Ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie, jeżeli wyrządził mu szkodę posiadacz pojazdu ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej (art. 34 ww. ustawy). Natomiast – jak wskazałam wyżej – może on dochodzić od Pana zwrotu wypłaconej kwoty. Oczywiście zakład ubezpieczeń bada okoliczności zdarzenia i dokonuje kalkulacji szkody. Istnieje możliwość odmowy wypłaty odszkodowania, jeżeli zajdą szczególne okoliczności (np. ubezpieczyciel uzna, że poszkodowany przyczynił się do powstania szkody bądź jej rozmiaru), lecz należy to do rzadkości." Jest to nie prawda, ze nalezy to do rzadkosci. Dzieje sie tak prawie za kazdym razem, bo powod sie zawsze znajdzie, zeby odmowic wyplaty i uznac to za okolicznosci szczegolne. Firmy ubezpieczeniowe zeruja na dziurawym prawie polskim i wykorzystuja opieszalosc sadow i dlugo toczace sie sprawy. Ludzie rezygnuja z walki o to co im sie nalezy!!! A wykupic ubezpieczenie i tak beda musieli, bo taki owowiazek szarego Polskiego obywatela! [moderowany]

Malwina

07.02.2013

Morał jest taki, że nie siadaj za kierownicę, gdy nie masz prawa jazdy.

Łukasz

13.10.2012

Mógłbyś powiedzieć jak zakończyła się ta sprawa, ponieważ na dniach miałem identyczną.

Dawid

12.09.2012

stąd morał i nauka - jak nie masz prawa jazdy nie wykupuj ubezpieczenia bo i po co skoro i tak zapłacisz za szkodę... normalnie bezsensowne to wszystko ...

Mariusz

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Sprzeczne zeznania i odmowa wszczęcia śledztwa

Zgłosiłem na policję doniesienie o przywłaszczeniu mojego samochodu przez byłą żonę. Pojazd był zakupiony ze środków pochodzących z mojego majątku osobistego (na co mam dowody), jednak była żona złożyła sprzeczne zeznania. Jak mogę odwołać się od odmowy wszczęcia śledztwa (wobec braku znamion czynu zabronionego – zdaniem policji)?

Dwie sprawy o posiadanie narkotyków – czy to już recydywa?

Rok temu córka została zatrzymana przez policję pod wpływem narkotyków oraz posiadała ok. 0,20 g marihuany przy sobie. Do tej pory nie sformułowano jeszcze aktu oskarżenia. Podczas przesłuchania prokurator wnosił o 6 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata i zabrał jej prawo jazdy na rok. Niestety pół roku temu podczas rutynowej kontroli policji córka została przyłapana ponownie na posiadaniu 0,76 g marihuany. Podczas przesłuchania w prokuraturze opowiedziała o pierwszym zdarzeniu, otrzymała też informację, że ze względu na to, iż nie ma jeszcze wyroku w pierwszej sprawie – nie zostanie zastosowana kara więzienia. Nie zastosowano wobec niej nawet nadzoru policyjnego. Wczoraj otrzymała akt oskarżenia i termin rozprawy, ale w tej drugiej sprawie . Chciałabym się upewnić, czy ten drugi przypadek – bez wyroku w pierwszej sprawie – rzeczywiście nie zostanie potraktowany jak recydywa? Córka jest osobą pełnoletnią, nie była karana, studiuje, narkotyki posiadała na użytek własny.

Odwieszenie kary za złamanie zakazu prowadzenia samochodu

Mam sądowy zakaz kierowania pojazdami przez okres 4 lat oraz wyrok 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Jest to wyrok za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Czy jeśli prowadziłbym teraz samochód na trzeźwo, to w każdym wypadku nastąpi odwieszenie kary?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »