.
Mamy 13 622 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Kolizja lusterkami - jak bronić się w sądzie?

Sprawa dotyczy obrony w sądzie po kolizji lusterkami. Jechałem samochodem ciężarowym, gdy inny samochód ciężarowy, jadący z naprzeciwka, zawadził o mój pojazd i uszkodził mi lusterko. Kierowca się nie zatrzymał. Ja jechałem z pasażerem i mam świadka. Zatrzymałem się i zgłosiłem kolizję na policję. Funkcjonariusze stwierdzili, że była to kolizja lusterkami wynikła z obopólnej winy, chcieli wystawić mi mandat na 1500 zł, ale go nie przyjąłem, więc sprawa trafi do sądu. Co ważne, do tej pory policja nie znalazła drugiego kierowcy. Czyli sam sprawę zgłosiłem i, choć nie czuję się winny, mam płacić, a prawdziwemu sprawcy kolizji, którego nie potrafili ująć, się upiecze? Gdzie tu sprawiedliwość? Przecież to ja jestem poszkodowany! Co powinienem zrobić, jak bronić się w sądzie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kolizja lusterkami - jak bronić się w sądzie?

Spowodowanie kolizji

Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń (K.w.) – odpowiedzialności za wykroczenie podlega osoba, która nie zachowała należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i swym zachowaniem spowodowała zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym (KOLIZJA). Wykroczenie ma miejsce, jeżeli żaden z uczestników nie odniósł obrażeń skutkujących naruszeniem czynności ciała bądź rozstrojem zdrowia powyżej siedmiu dni. Takie zdarzenie miało miejsce w Pana przypadku, co też stwierdziła policja.

 

Ważne są dla Pana okoliczności całej sprawy, które musi Pan bezwzględnie przedstawić w sądzie, a najlepszym rozwiązaniem byłoby już sporządzenie stosownego pisma, aby policja dołączyła do akt do sądu i aby sąd nie wydał postanowienia bez Pana udziału, co niestety najczęściej ma miejsce i jest krzywdzące dla stron, które nie czują się sprawcami kolizji. Stanowisko w tej sprawie zajął również Rzecznik Praw Obywatelskich (BPK.511.60.2020).

 

Obrona w sądzie

W Pana sytuacji nie ma możliwości, aby sąd z całą stanowczością przyjął, że Pan również jest winny spowodowania kolizji. Sąd bez procesu nie może Pana ukarać grzywną. Sąd mógłby tak uczynić tylko, gdy okoliczności czynu i wina nie budzą wątpliwości, czego zdecydowanie nie można przypisać Pana sytuacji. Tu bowiem są wątpliwości, których sąd nie może zignorować. Nie ma więc uzasadnia dla łamania podstawowych zasad procedury karnej (art. 93 § 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia). W świetle przedstawionych przez Pana informacji wina i okoliczności czynu zarzucanego Panu budzą wątpliwości. Jest też świadek, którego należy przesłuchać.

 

Postępowanie dowodowe, okoliczności świadczące na korzyść kierowcy

W Pana sprawie należy przeprowadzić pełne postępowanie dowodowe. Konieczne jest przesłuchanie naocznego świadka zdarzenia. Konieczne jest również rozważenie przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego, o co koniecznie musi Pan wnosić. Dopiero w oparciu o tak kompletny materiał można wydać wyrok.

 

Na Pana korzyść przemawia również fakt, że to Pan złożył zawiadomienie o podejrzeniu spowodowania kolizji przez tamtego kierowcę. Jeśli sąd wyda postanowienie bez wyżej przedstawionych dowodów, naruszy Pana prawa do rzetelnego procesu. Będzie to podstawa do złożenia środka odwoławczego, ale sugeruję złożenie takich wniosków już teraz, by być może przekonać sąd do odstąpienia od orzeczenia kary grzywny.

 

Również karanie tylko Pana, a nie wszystkich uczestników kolizji, w sytuacji, gdy policjant nie miał możliwości faktycznego i, co najważniejsze, rzetelnego ustalenia, kto zawinił, czyli nietraktowanie obu kierowców w ten sam sposób, działa na Pana korzyść.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl