Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kolejne przesłuchanie świadka w sprawie karnej

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 10.11.2016

Składałam zeznania przed sądem jako świadek w sprawie karnej. Po roku przyszło kolejne wezwanie z innego sądu. Mieszkam za granicą, ale nadal mam meldunek w Polsce. Mama może potwierdzić listonoszowi, że nie mieszkam z nią. Moja adwokat twierdzi, że mogę zeznawać w miejscu zamieszkania. Ja jednak chyba w ogóle wolałabym tego uniknąć (jestem w trakcie leczenia poważnej choroby). Co robić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Poniżej postaram się opisać Pani stan prawny w zakresie przesłuchania świadka w postępowaniu karnym. Zacznę od zacytowanie Pani przepisów prawa, a potem przełożę to na Pani sytuację.

 

Otóż art. 177 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania. To jest taki podstawowy obowiązek. ale są tez pewne wyjątki.

 

Jeśli chodzi o odczytanie zeznań złożonych przez świadka w innym postępowaniu karnym, to jak najbardziej Kodeks przewiduje taką możliwość. O tym z kolei stanowi art. 391, który w części też Pani zacytuje:

 

„§ 1. Jeżeli świadek bezpodstawnie odmawia zeznań, zeznaje odmiennie niż poprzednio albo oświadczy, że pewnych okoliczności nie pamięta, strona może jedynie w niezbędnym zakresie, odczytywać treść protokołów złożonych poprzednio przez niego zeznań w postępowaniu przygotowawczym lub przed sądem w tej lub innej sprawie albo w innym postępowaniu przewidzianym przez ustawę. Po odczytaniu odpowiedniego fragmentu protokołu strona umożliwia świadkowi wypowiedzenie się co do jego treści i wyjaśnienie zachodzących sprzeczności”.

 

Przepisu art. 394 § 2 nie stosuje się.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

„§ 1a. Jeżeli świadek przebywa za granicą, nie można mu było doręczyć wezwania, nie stawił się z powodu niedających się usunąć przeszkód lub przewodniczący zaniechał wezwania świadka na podstawie art. 333 § 2, a także wtedy, gdy świadek zmarł, strona może, jedynie w niezbędnym zakresie, odczytywać treść protokołów złożonych poprzednio przez niego zeznań w postępowaniu przygotowawczym lub przed sądem w tej lub innej sprawie albo w innym postępowaniu przewidzianym przez ustawę.

 

§ 1b. W wyjątkowym wypadku, uzasadnionym szczególnymi okolicznościami, o którym mowa w art. 171 § 2, jeżeli okoliczność będąca przedmiotem przesłuchania nie może być ustalona w inny sposób, sąd, zadając pytanie, może odczytać protokół w zakresie, o którym mowa w § 1”.

 

Jeśli zatem nie będzie Pani można doręczyć wezwania, bo Pani mama nie odbierze kierowanej do Pani przesyłki i oświadczy listonoszowi, że Pani tam nie mieszka, to rzeczywiście sąd będzie mógł w określonym zakresie lub w całości odczytać Pani protokoły z innej sprawy, bo jak najbardziej taka możliwość istnieje.

 

Na koniec przejdę do kwestii, o których mówiła Pani adwokat, że może Pani zostać przesłuchana za granicą. Jest to prawda, bo w drodze tzw. pomocy prawnej jest możliwość przesłuchania w miejscu Pani aktualnego zamieszkania i potem odczytania takiego protokołu przesłuchania przed sądem. Mówi o tym art. 587, który stanowi, że „sporządzone na wniosek polskiego sądu lub prokuratora protokoły oględzin, przesłuchań osób w charakterze oskarżonych, świadków, biegłych lub protokoły innych czynności dowodowych, dokonanych przez sądy lub prokuratorów państw obcych albo organy działające pod ich nadzorem, mogą być odczytywane na rozprawie na zasadach określonych w art. 389, 391 i 393, jeżeli sposób przeprowadzenia czynności nie jest sprzeczny z zasadami porządku prawnego w Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

A teraz przekładając to na Pani sytuację – wszystko zależy, czy ma Pani tak naprawdę ochotę zeznawać w tej sprawie. Jeśli tak, to polecałabym postąpić tak, jak radziła wspomniana adwokat, wnosząc o przesłuchanie Pani w drodze pomocy prawnej w miejscu Pani aktualnego pobytu. Wówczas złoży Pani zeznania i sprawa się po prostu zakończy.

 

Jeśli wolałaby Pani tego uniknąć, winna Pani spróbować niejako „zmusić” sąd do odczytania protokołów z poprzedniego postępowania , jeśli nie jest Pani jakimś szczególnie ważnym świadkiem, to powinno się to udać zrealizować.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Doprowadzenie świadka siłą do sądu

Dostałem zawiadomienie z sądu na temat doprowadzenia siłą w charakterze świadka. Jak uniknąć doprowadzenia (chciałbym stawić się sam)? Jak ono wygląda? Dodam, że płaciłem już dwukrotnie grzywnę.

Skorzystanie z prawa do odmowy zeznań

Zostałam wezwana do sądu w charakterze świadka. Sprawa toczy się przeciwko mężowi siostry mojego męża. Czy mogę skorzystać z prawa do odmowy zeznań?

Świadek w procesie o oszustwo

Przed trzema laty prowadziłam biuro tłumaczeń. Zlecałam tłumaczenia tekstów otrzymywanych od firm  współpracującym ze mną tłumaczom, głównie drogą elektroniczną. Pewnego razu zleciłam tekst tłumaczowi, który okazał się oszustem. Podszywając się pod francuskie biuro tłumaczeń, zlecił strony do tłumaczenia tłumaczowi mieszkającemu we Wrocławiu (znalazł go przez pewien ogólnodostępny portal internetowy). Otrzymałam gotowy tekst i zapłaciłam oszustowi. Cała sprawa wyszła na jaw, kiedy okazało się, że tłumacz, który tłumaczył teksty, nie otrzymał zapłaty. Administrator wspomnianego portalu powiadomił mnie, że prawdopodobnie doszło do oszustwa i tłumacza, który nie otrzymał zapłaty, skierował do mnie. Po rozmowie telefonicznej z poszkodowanym zdecydowałam, że mu z dobrej woli zapłacę, w końcu przetłumaczył tekst. Podkreślam, że nie czuję się odpowiedzialna za całe zajście, zapłaciłam podwójnie za ten tekst, nie zarabiając grosza na tym zleceniu.

Postępowanie sądowe w sprawie tego oszusta ciągnie się już drugi rok, trzykrotnie jeździłam do Wrocławia na rozprawy jako świadek. Biura już nie prowadzę, bo zajmuję się dzieckiem, wszelkie faktury i rachunki znajdują się u mojego byłego księgowego. Tymczasem znowu kilka dni temu otrzymałam pismo z sądu o podanie kwoty, jaką wypłaciłam poszkodowanemu, oraz jaki był tytuł tej wypłaty, a także mam podać jej podstawę prawną. A ja nie mam pojęcia jaką! Proszę o podpowiedź, co powinnam napisać w odpowiedzi, aby nie mieć z tą sprawą już nic wspólnego oraz nie jeździć na kolejne rozprawy z Rzeszowa, gdzie mieszkam, do Wrocławia. Chciałabym, aby wreszcie ta sprawa się dla mnie skończyła.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »