Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kolejne przesłuchanie świadka w sprawie karnej

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 10.11.2016

Składałam zeznania przed sądem jako świadek w sprawie karnej. Po roku przyszło kolejne wezwanie z innego sądu. Mieszkam za granicą, ale nadal mam meldunek w Polsce. Mama może potwierdzić listonoszowi, że nie mieszkam z nią. Moja adwokat twierdzi, że mogę zeznawać w miejscu zamieszkania. Ja jednak chyba w ogóle wolałabym tego uniknąć (jestem w trakcie leczenia poważnej choroby). Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Poniżej postaram się opisać Pani stan prawny w zakresie przesłuchania świadka w postępowaniu karnym. Zacznę od zacytowanie Pani przepisów prawa, a potem przełożę to na Pani sytuację.

 

Otóż art. 177 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania. To jest taki podstawowy obowiązek. ale są tez pewne wyjątki.

 

Jeśli chodzi o odczytanie zeznań złożonych przez świadka w innym postępowaniu karnym, to jak najbardziej Kodeks przewiduje taką możliwość. O tym z kolei stanowi art. 391, który w części też Pani zacytuje:

 

„§ 1. Jeżeli świadek bezpodstawnie odmawia zeznań, zeznaje odmiennie niż poprzednio albo oświadczy, że pewnych okoliczności nie pamięta, strona może jedynie w niezbędnym zakresie, odczytywać treść protokołów złożonych poprzednio przez niego zeznań w postępowaniu przygotowawczym lub przed sądem w tej lub innej sprawie albo w innym postępowaniu przewidzianym przez ustawę. Po odczytaniu odpowiedniego fragmentu protokołu strona umożliwia świadkowi wypowiedzenie się co do jego treści i wyjaśnienie zachodzących sprzeczności”.

 

Przepisu art. 394 § 2 nie stosuje się.

 

„§ 1a. Jeżeli świadek przebywa za granicą, nie można mu było doręczyć wezwania, nie stawił się z powodu niedających się usunąć przeszkód lub przewodniczący zaniechał wezwania świadka na podstawie art. 333 § 2, a także wtedy, gdy świadek zmarł, strona może, jedynie w niezbędnym zakresie, odczytywać treść protokołów złożonych poprzednio przez niego zeznań w postępowaniu przygotowawczym lub przed sądem w tej lub innej sprawie albo w innym postępowaniu przewidzianym przez ustawę.

 

§ 1b. W wyjątkowym wypadku, uzasadnionym szczególnymi okolicznościami, o którym mowa w art. 171 § 2, jeżeli okoliczność będąca przedmiotem przesłuchania nie może być ustalona w inny sposób, sąd, zadając pytanie, może odczytać protokół w zakresie, o którym mowa w § 1”.

 

Jeśli zatem nie będzie Pani można doręczyć wezwania, bo Pani mama nie odbierze kierowanej do Pani przesyłki i oświadczy listonoszowi, że Pani tam nie mieszka, to rzeczywiście sąd będzie mógł w określonym zakresie lub w całości odczytać Pani protokoły z innej sprawy, bo jak najbardziej taka możliwość istnieje.

 

Na koniec przejdę do kwestii, o których mówiła Pani adwokat, że może Pani zostać przesłuchana za granicą. Jest to prawda, bo w drodze tzw. pomocy prawnej jest możliwość przesłuchania w miejscu Pani aktualnego zamieszkania i potem odczytania takiego protokołu przesłuchania przed sądem. Mówi o tym art. 587, który stanowi, że „sporządzone na wniosek polskiego sądu lub prokuratora protokoły oględzin, przesłuchań osób w charakterze oskarżonych, świadków, biegłych lub protokoły innych czynności dowodowych, dokonanych przez sądy lub prokuratorów państw obcych albo organy działające pod ich nadzorem, mogą być odczytywane na rozprawie na zasadach określonych w art. 389, 391 i 393, jeżeli sposób przeprowadzenia czynności nie jest sprzeczny z zasadami porządku prawnego w Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

A teraz przekładając to na Pani sytuację – wszystko zależy, czy ma Pani tak naprawdę ochotę zeznawać w tej sprawie. Jeśli tak, to polecałabym postąpić tak, jak radziła wspomniana adwokat, wnosząc o przesłuchanie Pani w drodze pomocy prawnej w miejscu Pani aktualnego pobytu. Wówczas złoży Pani zeznania i sprawa się po prostu zakończy.

 

Jeśli wolałaby Pani tego uniknąć, winna Pani spróbować niejako „zmusić” sąd do odczytania protokołów z poprzedniego postępowania , jeśli nie jest Pani jakimś szczególnie ważnym świadkiem, to powinno się to udać zrealizować.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus VI =

»Podobne materiały

Doprowadzenie świadka siłą do sądu

Dostałem zawiadomienie z sądu na temat doprowadzenia siłą w charakterze świadka. Jak uniknąć doprowadzenia (chciałbym stawić się sam)? Jak ono wygląda? Dodam, że płaciłem już dwukrotnie grzywnę.

 

Skorzystanie z prawa do odmowy zeznań

Zostałam wezwana do sądu w charakterze świadka. Sprawa toczy się przeciwko mężowi siostry mojego męża. Czy mogę skorzystać z prawa do odmowy zeznań?

 

Świadek w procesie o oszustwo

Przed trzema laty prowadziłam biuro tłumaczeń. Zlecałam tłumaczenia tekstów otrzymywanych od firm  współpracującym ze mną tłumaczom, głównie drogą elektroniczną. Pewnego razu zleciłam tekst tłumaczowi, który okazał się oszustem. Podszywając się pod francuskie biuro tłumaczeń, zlecił strony

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »