Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kolejna jazda po alkoholu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 07.10.2015

Mam zatrzymane prawo jazdy na rok za jazdę po alkoholu. Kilka dni temu zostałem zatrzymany za kierownicą przez policje. Jak mam się bronić?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. Z treści Pana pytania wynika, iż za inny czyn zabroniony orzeczono wobec Pana środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. W dniu wczorajszym został Pan zatrzymany, prowadząc pojazd. Kilka dni temu dopuścił się Pan czynu z art. 244 K.k., zgodnie z którym, „kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

 

Za popełnienie przestępstwa określonego w art. 244 przewidziana jest kara pozbawienia wolności do lat 3. Możliwe jest orzeczenie zamiast kary pozbawienia wolności grzywny lub kary ograniczenia wolności (art. 58 § 3), odstąpienie od wymierzenia kary (art. 59) lub warunkowe umorzenie postępowania karnego (art. 66).

 

Istotną dla Pana sytuacji procesowej jako oskarżonego będzie okoliczność, która spowodowała, iż usiadł Pan za kierownicę. W tym miejscu wskazać należy, iż możliwe jest podjęcie obrony, ale należy podkreślić, iż koniecznym będzie rozsądne uzasadnienie faktu złamania zakazu. Może Pan np. wskazywać na fakt, że jest Pan jedynym żywicielem rodziny i wracał Pan z pracy.

 

Nie ulega wątpliwości, iż nie można uznać Pana za niewinnego czynu z art. 244 K.k. z uwagi na fakt uprzedniego skazania za czyn z art. 178a § 1 K.k. Nie może Pan także skorzystać z warunkowego umorzenia postępowania karnego. Warunkiem skorzystania z tej instytucji jest bowiem uprzednia niekaralność za przestępstwo umyślne. Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania, będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. Pan był natomiast karany za przestępstwo umyślne.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W praktyce spotkałem się z obroną, która wskazywała na konieczność podjęcia działań zmierzających do udzielenia pomocy osobie bliskiej, mieszkając w znacznej odległości od sprawy, co z kolei skutkowało koniecznością złamania zakazu. Przyjmując taką wersję wydarzeń, zasadne byłoby poparcie swoich twierdzeń np. wykazem rozmów z tą konkretną osobą. Innymi słowy, jeżeli rozmawiał Pan przed wyruszeniem w drogę z osobą trzecią, to warto byłoby się zastanowić, czy osobę tę nie wskazać jako świadka celem wykazania, iż jechał Pan w nagłej, uzasadnionej życiowo sprawie.

 

Nadto proszę przygotować ewentualnych świadków na to, aby zeznawali, iż do dnia zatrzymania nie łamał Pan zakazu prowadzenia pojazdów, a w tym dniu, np. z uwagi na chęć niesienia pomocy, zdecydował się Pan wsiąść za kierownicę i pomóc osobie bliskiej. Być może ktoś z Pana bliskich ma problemy zdrowotne i to zadecydowało, że postanowił Pan złamać zakaz. Proszę o wskazanie rzeczywistego powodu prowadzenia przez Pana pojazdu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Okres próby, ekstradycja i jaki wyrok

W 2005 r. zostałem zatrzymany za posiadanie narkotyków. Dostałem wyrok 2 lat więzienia zawieszony na 3 lata. Po 2,5 roku niestety znów zrobiłem to samo. Kolejny wyrok to 1,5 roku. Mimo odwołań dostałem wezwanie do wykonania kary, wtedy wyjechałem za granicę. Teraz oczekuję na ekstradycj

Prowadzenie samochodu rano po zakrapianym wieczorze

Miesiąc temu mąż spędził w towarzystwie kolegów zakrapiany wieczór. Rano, po przespanej nocy, wsiadł do samochodu. Został zatrzymany na kontrolę i okazało się, że ma w wydychanym powietrzu wciąż 0,5 mg alkoholu. Poddał się dobrowolnie karze i otrzymał wyrok – rok zakazu prowa

Prawo jazdy zabrane po raz drugi

Zabrano mi prawo jazdy po raz drugi. Za pierwszym razem miałem około promila – karą był zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok i 100 godzin prac społecznych. Teraz złapano mnie po raz drugi – miałem 1,5 promila. Co mi teraz grozi? Co można zrobić, żeby złagodzić karę?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »