Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kolejna ciąża właścicielki działalności gospodarczej a zasiłek macierzyński

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 19.10.2018

Prowadzę działalność gospodarczą od 2015 roku. Gdy zaszłam w ciążę, podwyższyłam składki i przez 7 miesięcy płaciłam je od najwyższej podstawy. W lutym 2017 urodziłam dziecko. Zasiłek macierzyński przysługiwał mi do 15 lutego, ale dopiero 25 lutego zgłosiłam się do ubezpieczeń, w tym chorobowego. Jestem w kolejnej ciąży i od marca płacę składki od najwyższej podstawy. Dziecko urodzę w sierpniu. Jak ZUS wyliczy mi zasiłek macierzyński? Czy zostaną uwzględnione składki sprzed pierwszej ciąży?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kolejna ciąża właścicielki działalności gospodarczej a zasiłek macierzyński

Fot. Fotolia

Szkoda, że nie zgłosiła się Pani do ubezpieczenia chorobowego następnego dnia po ustaniu zasiłku macierzyńskiego. Mogłaby Pani obecnie skorzystać z opcji zasiłku chorobowego, liczonego od tej samej podstawy co poprzedni macierzyński, gdyby między jednym a drugim nie minął okres 3 miesięcy.

 

Obecnie ZUS wyliczy Pani podstawę wymiaru zgodnie z przepisami ustawy zasiłkowej. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego/macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeśli jednak niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

 

W odniesieniu do ubezpieczonego, dla którego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe stanowi zadeklarowana kwota, podlegającego ubezpieczeniu chorobowemu przez okres krótszy niż 12 miesięcy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi suma:

 

  1. przeciętnej miesięcznej najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku oraz,
  2. kwoty stanowiącej iloczyn jednej dwunastej przeciętnej kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku, oraz liczby tych miesięcy.

 

Zgodnie z art. 48a pkt 2 ustawy zasiłkowej ZUS nie ma podstawy wliczać okresów opłacania składki sprzed zasiłku macierzyńskiego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - I =

»Podobne materiały

Wysokość zasiłku rehabilitacyjnego

Pracuję od 1 sierpnia na stałe. Moje wynagrodzenie wynosi 10 tys. zł, od tej kwoty są odprowadzane składki ZUS. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim, czeka mnie rehabilitacja. Jaka będzie wysokość świadczenia w moim przypadku? 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »