Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy zwolnienia

Kodeks pracy określa przesłanki, które muszą zostać spełnione przez pracownika, aby pracodawca mógł skutecznie zwolnić pracownika z pracy. Czytaj w artykule jak szybko i skutecznie zwolnić pracownika.

 Wykaz pracowników szczególnie chronionych znajduje się w art. 5 ust. 5 ustawy. Wśród nich nie ma jednak pracowników korzystających z obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Oznacza to, że w razie zwolnienia grupowego taki pracownik nie jest szczególnie chroniony i pracodawca może definitywnie wypowiedzieć mu umowę o pracę. Podobnie jest w przypadku dokonywania zwolnień indywidualnych dokonywanych na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Jeżeli więc Pani pracodawca zatrudnia ponad 20 osób, a wypowiedzenie nastąpiło w ramach zwolnień grupowych lub na podstawie zwolnienia indywidualnego, ale z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, to nie korzysta Pani z ochrony przewidzianej w Kodeksie pracy.

Za przyczyny niedotyczące pracowników można uznać wszelkie powody uzasadniające wypowiedzenie umowy, które nie mają związku z osobą pracownika. Powodem zwolnień indywidualnych może być np. zła sytuacja ekonomiczna pracodawcy, zmniejszenie produkcji, reorganizacja zakładu pracy wiążąca się z likwidacją niektórych stanowisk pracy, zmiana technologii produkcji, ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy. W konkretnym przypadku może wystąpić jedna albo więcej takich przyczyn. Przyczyna niedotycząca pracowników powinna być wyłącznym powodem rozwiązania stosunku pracy, tzn. bez jej wystąpienia pracodawca nie podjąłby decyzji o zwolnieniu pracownika (wyrok SN z 10 października 1990 r., I PR 319/90, OSNC z 1992 r., z. 11, poz. 204).    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Na koniec pragnę zauważyć, że w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracownika w grę może wchodzić obowiązek wypłaty odprawy przez pracodawcę. Trzeba tutaj sięgnąć do przepisów ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników – zwanej ustawą o zwolnieniach grupowych. Oprócz zwolnień grupowych ustawa dotyczy w ograniczonym zakresie także zwolnień indywidualnych (art. 10 ust. 1 ustawy). Jednak muszą być tutaj spełnione następujące warunki:

  • rozwiązanie stosunku pracy musi nastąpić przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracownika (np. likwidacja stanowiska pracy),
  • pracodawca musi zatrudniać co najmniej 20 pracowników,
  • zwolnienie musi dotyczyć mniejszej liczby pracowników niż przy zwolnieniu grupowym (zasady zwolnień grupowych określa art. 1 tej ustawy).


Postaram się teraz odpowiedzieć na pytanie o kwestię zmiany stanowiska przez pracodawcę.    Przeczytaj pełną treść

 

 Poza ewentualną odpowiedzialnością materialną (majątkową) za wyrządzoną szkodę pracownik, który popełnił błąd, staje nierzadko w obliczu zwolnienia z pracy, co wobec dużego bezrobocia na rynku często jest bardziej dotkliwą sankcją niż kara finansowa. Czy rzeczywiście błąd pracownika może stanowić przyczynę zwolnienia (wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia)? Do tego pytania Sąd Najwyższy odniósł się ostatnio kilkakrotnie.

Powtarzające się małe błędy, nawet gdy następowały w dłuższym okresie czasu, uzasadniają wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę – taką tezę przyjął Sąd Najwyższy (choćby wyrok z 4 listopada 2008 r., sygn. akt II PK 82/2008).

Większy błąd pracownika, nawet pojedynczy, może w praktyce uzasadniać utratę zaufania do niego ze strony pracodawcy. Utrata zaufania pracodawcy do pracownika jako przyczyna zwolnienia musi mieć jednak rzecz jasna pokrycie w obiektywnych okolicznościach i faktach, nie zaś tylko wynikać z subiektywnego przeświadczenia pracodawcy (tak wyrok Sądu Najwyższego z 26 marca 1998 r., I PKN 565/97).    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy – część 1
W artykule autor omawia problematykę zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy na tle dotychczasowego orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz poglądów komentatorów.

Zwolnienie grupowe w Kodeksie pracy
Zatrudniam ok. 30 osób. W ramach zwolnienia grupowego z przyczyn ekonomicznych chcę zwolnić ok. 10 osób, zatrudnionych od ponad 2 lat. 1) Czy mogę zwolnić pracownice będące na urlopach macierzyńskich, wychowawczych, w ciąży? 2) Czy jeżeli zastosuję skrócony do 1 miesiąca okres wypowiedzenia, to czy za pozostałe 2 miesiące muszę wypłacić ekwiwalent pieniężny (plus odprawy), a jeśli tak, to w jakiej wysokości? 3) Jakie odprawy należą się pracownicom pracującym powyżej 2 lat i powyżej 6 lat? 4) Zawarłem też umowę na czas określony (10 lat) z zastosowaniem klauzuli o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia – czy mogę zwolnić tego pracownika w ramach zwolnienia grupowego? Jeśli tak, jaka należy się odprawa tej osobie?

Zwolnienie pracownika zatrudnionego na podstawie mianowania a odprawa

Jestem zatrudniony na uczelni na podstawie mianowania. Pracodawca wymówił mi pracę, ponieważ jest likwidowana katedra, w której pracuję. Twierdzi jednak, że nie należy mi się odprawa. Czy decyzja przełożonego jest zgodna z prawem? Czy mogę ją zaskarżyć do sądu pracy?Likwidacja działalności gospodarczej a zwolnienie pracownika korzystającego z ochrony

Prowadzę mikrofirmę, w której zatrudniony jest jeden pracownik. Planuję likwidację i jednoczesne zwolnienie tego pracownika. Czy w takiej sytuacji nie stosuje się przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem i mogę rozwiązać umowę o pracę z osobą w wieku przedemerytalnym? Czy to samo dotyczy rozwiązania umowy z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu lekarskim (z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia)? Jak należy postąpić, jeśli zamierzam kontynuować działalność w spółce dwóch współwłaścicieli?Zwolnienia grupowe w korporacjach międzynarodowych – trudniej będzie zwolnić pracowników
Jeżeli zarząd międzynarodowej korporacji zechce poważnie zmienić strukturę zatrudnienia w firmie, będzie musiał tę decyzję skonsultować z europejską radą zakładową.

Zwolnienie pracownika w wieku emerytalnym – likwidacja stanowiska pracy, przejęcie obowiązków przez innych pracowników
Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Urodziłem się w styczniu 1948 roku. W moim zakładzie pracy planowane są zwolnienia. Czy przysługuje mi ochrona ze względu na wiek? Co będzie w przypadku likwidacji mojego stanowiska, przejęcia moich obowiązków przez innych pracowników lub firmę zewnętrzną?

Wybrane opinie naszych klientów:

Dziękuję uprzejmie za odpowiedzi na moje kolejne pytania. Stopień profesjonalizmu i głębia wejścia w temat, a jednocześnie prostota wyjaśnień jest wręcz nie do opisania. Jesteście wspaniali… Choć, jak zawsze twierdziłem, ludzie powinni zaglądać głębiej we własne serca, zanim Wasza porada stanie się absolutnie niezbędna.

Pozdrawiam,

Andrzej

Dzięki za pomoc. Czytając wcześniej opinie o was, nie dowierzałam, że jesteście tacy dobrzy, ale teraz, po otrzymaniu porady, muszę przyznać, że jesteście świetnie zorganizowani.

Powodzenia,

Irena

Wszystkim, którzy szukają fachowej porady prawniczej szczerze polecam serwis ePorady24. Nie bójcie się, nie zawiedziecie się na pewno! Ja jestem bardzo zadowolona z obsługi, chociaż na początku miałam opory przed skorzystaniem z tej formy porady. A tu proszę: szybko, fachowo, rzetelnie, bez wychodzenia z domu i bez stresu.
Dziękuję mojemu prawnikowi za cierpliwość. Mogłam się zastanowić, przeanalizować odpowiedź i w razie wątpliwości zadać kolejne dodatkowe pytanie. Korzystałam wcześniej z porad w kancelariach prawnych i wychodziłam niedoinformowana i niezadowolona. Jeżeli będę jeszcze kiedyś potrzebowała porady prawnej, na pewno skorzystam z tego serwisu.

Grażyna

Bardzo wygodna forma uzyskiwania porad prawnych. Dobrze przygotowany i łatwy w obsłudze system. Wyczerpujące odpowiedzi.

Małgorzata

Ogromne dzięki! Porada była mi bardzo pomocna, przede wszystkim podbudowała mnie i dodała pewności. Bardzo, bardzo dziękuję!

Elżbieta

Superserwis!!! Polecam. Bardzo szybka reakcja, i to na piśmie. Gorąco polecam.

Piotr

Jestem pozytywnie zaskoczona profesjonalizmem. Zastanawia mnie fakt, dlaczego ani notariusze, ani nawet sędziowie nie znają prawa lub nie chcą wnikać w sprawę. Wszędzie trzeba się bronić samemu. Dzięki Waszej pomocy uzyskałam wsparcie. Logika prawnicza na najwyższym poziomie – jestem zachwycona.

Polecam wszystkim,

Dorota

Bardzo fachowa i szybka porada. Nasza sprawa stała w miejscu 2 lata. Po zasięgnięciu porady w tym serwisie sprawa ruszyła wreszcie z miejsca i wiem, co dalej robić.

Pozdrawiam,

Irena

Bardzo dobra opinia. Polecam gorąco serwis eporady24.pl. Dzięki poradom, jakie otrzymałem, zaoszczędziłem 5000 zł ;) Pozdrawiam gorąco cały zespół eporady24.pl.

łukasz

Serdecznie dziękuję za fachową poradę. Dzięki Panu, Panie Tomaszu Ciasnocha, mogę jeść, mogę spać… mogę żyć. Dziękuję za jasną, rzetelną i zrozumiałą odpowiedź. Jeżeli kiedykolwiek będę miała jakiś prawniczy problem (choć modlę się, żeby nie), na pewno skorzystam z Waszych usług. Jestem również przekonana, że usługa, którą otrzymałam, w pełni była warta ceny, którą zapłaciłam. Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi na moje pytania.

Z wyrazami głębokiego szacunku,

Urszula

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »