Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy nadgodziny

Kodeks pracy przewiduje dodatek pieniężny lub odpoczynek dla pracowników za pracę w nadgodzinach. Więcej na temat rekompensaty za nadgodziny czytaj w artykule.

 A zatem pracę w godzinach nadliczbowych uzasadniają tylko szczególne, wyjątkowe potrzeby pracodawcy, ale z drugiej strony pracodawca może samodzielnie ocenić, czy warunek ten został w danych okolicznościach spełniony i, w razie potrzeby, wydać odpowiednie polecenia służbowe. Kodeks pracy nie daje przy tym pracownikowi prawa do oceny zasadności nałożenia przez pracodawcę obowiązku pracy w godzinach nadliczbowych. Nie daje go również innym organom. Obowiązkiem pracownika jest wykonanie wydanego polecenia (A. M. Świątkowski, Komentarz do Kodeksu pracy, wyd. drugie, Warszawa 2006, s. 615). Odmowa może stanowić podstawę nałożenia kary porządkowej lub nawet rozwiązania umowy o pracę.

Oczywiście swoboda zarządzania godzinami nadliczbowymi przez pracodawcę nie jest nieograniczona. Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym. Co więcej, nie jest ona w ogóle dopuszczalna w odniesieniu do pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia.

Praktycznym hamulcem nadużywania przez pracodawców uprawnienia do zarządzania pracy w nadgodzinach jest również konieczność wypłaty dodatku za nadgodziny lub, alternatywnie, obowiązek udzielenia czasu wolnego za tego typu pracę.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Pracodawca może udzielić czasu wolnego nawet bez wniosku pracownika. § 2 powyższego artykułu wskazuje, że „udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy”. W przypadku przyznania godzin wolnych pracownikowi zgodnie z powyższymi regułami nie przysługuje mu dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

W razie powstania godzin nadliczbowych w dniu wolnym od pracy (tak jak w Pana przypadku) Panu, jako pracownikowi, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie uzgodnionym z pracodawcą. Przepisy prawa w tym przypadku nie przewidują możliwości wypłaty odszkodowania zamiennego za nadgodziny.

Wypłata nadgodzin wydaje się możliwa dopiero w wypadku, gdy do końca okresu rozliczeniowego pracodawca nie będzie w stanie zapewnić pracownikowi dnia wolnego. W takim przypadku w mojej opinii nastąpi naruszenie prawa pracownika do wypoczynku wraz z obowiązkiem wypłaty stosownego odszkodowania, jednakże jest to sytuacja wykraczająca poza przyjętą jako normę procedurę przyznania pracownikowi prawa do dnia wolnego.    Przeczytaj pełną treść

 

 W zakresie pracy w nadgodzinach nadliczbowych możliwe jest zakwalifikowanie do nadgodzin godzin wykonywania pracy, które zostały zlecone przez pracodawcę. Przyjmując, że dyżur jest zlecony w celu kontaktów z klientami, to każdy telefon klienta do Pana powinien zostać uznany jako świadczenie pracy w nadliczbowym czasie pracy.

W takim przypadku, wobec pracy świadczonej w godzinach nadliczbowych, należy stosować przepisy rozdziału V działu VI Kodeksu pracy.

Zgodnie z ich treścią dla osób zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy „za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:

  1.  100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
    1. w nocy,
    2. w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
    3. w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
  2. 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1”.
    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Limit roczny godzin nadliczbowych
W artykule omówiono kwestię ustalania maksymalnego wymiaru czasu pracy w godzinach nadliczbowych, polemizując ze stanowiskiem Arkadiusza Sobczyka zamieszczonym w „Gazecie Prawnej” 7 maja 2008 r. – Akademia prawa pracy, s. 15.

Terminy przedawnienia roszczeń o niezapłacone nadgodziny i o mobbing w pracy
Pracowałam 12 lat w supermarkecie na stanowisku kierownika działu. Przed dwoma miesiącami dostałam wymówienie z pracy z powodu likwidacji stanowiska pracy. Chciałabym założyć sprawę o mobbing i o wypłacenie należności za pracę w nadgodzinach. Gdzie mogę złożyć pozew i w jakim terminie od rozwiązania umowy powinnam to zrobić? Czy jest możliwość, żeby sprawę poprowadził ktoś z urzędu?

Nadgodziny podczas wyjazdu służbowego

Mój zwykły czas pracy to 8 godzin dziennie. Podczas wyjazdu służbowego (na szkolenie) pracowałem 11 godzin dziennie w dni powszednie oraz 8 godzin w sobotę i 6 w niedzielę. Czy z tego tytułu mam prawo do wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach, bądź zaliczenia tego czasu do godzin nadpracowanych do wybrania w obowiązującym okresie rozliczeniowym?Praca w sobotę a godziny nadliczbowe i wolne dni

W każdą sobotę pracuję 4 godziny. Za dwie soboty przepracowane po 4 godziny dostaję dzień wolny, a za pozostałe dwie soboty przepracowane po 4 godziny dostaję wynagrodzenie za 8 godzin z dodatkiem 100%. W każdym miesiącu mam więc wolne tylko niedziele i święta. Czy postępowanie pracodawcy jest prawidłowe?Godziny nadliczbowe

W firmie budowlanej ustalono limit roczny 416 godzin. Czy to oznacza, że pracownik nie może pracować więcej niż 416 godzin w roku? Co jeśli przekroczy ten limit? Pracownicy chcą mieć dużo godzin. Czasami tak bywa, że w jednym miesiącu dany pracownik ma np. 100 godzin nadliczbowych. Czy to dozwolone? Czy pracownik może pracować od poniedziałku do piątku po 13 godzin dziennie? Ile wyniesie limit roczny dla pracownika po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego?Praca w warunkach szczególnych a nadgodziny

Czy pracownik pracujący w warunkach szczególnych, w systemie skróconego czasu pracy z powodu narażenia na promieniowanie może pracować w nadgodzinach?Wybrane opinie naszych klientów:

Zdecydowanie POLECAM korzystanie z usług tego serwisu. Odpowiedzi przesłane są jasne, rzeczowe i fachowe, a także pisane zrozumiałym językiem.

Urszula

Z całą odpowiedzialnością mogę polecić prawników eporady24. Odpowiedzi są bardzo konkretne, wszelkie niejasności przed udzieleniem odpowiedzi zostają dopracowane, wszystko jest tak dobrane w słowa, że „zwykły zjadacz chleba” poradzi sobie z interpretacją każdej odpowiedzi. Jestem pod wrażeniem!!! Polecam!!!!

Małgorzata

Witam serdecznie. Jesteście SUUUUPERRRR. Dzięki Waszej pomocy uwierzyłem w sprawiedliwość. Jednocześnie oświadczam, iż w przypadku problemów będę korzystał tylko z WASZEJ pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Serdecznie pozdrawiam,

Andrzej

Superportal i zadowalająca obsługa... Rewelacja.

Małgosia

Porada prawna szybka i rzeczowa, 10/10. Dowiedziałam się czegoś więcej, niż sama mogłam przypuszczać. Polecam serwis w 100%.

Joanna

Jestem bardzo zadowolony ze współpracy. Opinia szybko, rzeczowo i bez ogródek, z zarysem najbliższej perspektywy! Będę korzystał z tej formy aż do momentu, w którym udzielę pełnomocnictwa. Następnym razem nie przegapię odpowiedniego momentu, gdyż w prawie jest jak w medycynie: do lekarza trzeba się zgłosić jak najszybciej.

Pozdrawiam,

Sławek

Eporady to wspaniały pomysł dla wszystkich, którzy cenią swój czas, a jednocześnie oczekują profesjonalnej opinii prawniczej. Dziękuję p. Jakubowi Bonowiczowi za zajęcie się naszą sprawą i życzę samych sukcesów.

Halina

Dziękuję uprzejmie za odpowiedzi na moje kolejne pytania. Stopień profesjonalizmu i głębia wejścia w temat, a jednocześnie prostota wyjaśnień jest wręcz nie do opisania. Jesteście wspaniali… Choć, jak zawsze twierdziłem, ludzie powinni zaglądać głębiej we własne serca, zanim Wasza porada stanie się absolutnie niezbędna.

Pozdrawiam,

Andrzej

Odpowiedź na pytanie jest wyczerpująca i rzeczowa, bez prawniczych zawijasów. Zrozumiała i pomocna dla każdego. Superserwis, polecam.

Andrzej

Jestem stałą klientką serwisu prawnego ePorady24.pl. Jestem usatysfakcjonowana udzielanymi poradami, które przekazywane są błyskawicznie, są profesjonalne i wyczerpujące. Kiedy mam wątpliwości, mogę zadać w ramach porady dodatkowe pytania, a odpowiedzi na nie nadchodzą niezwłocznie. Ceny usług są przystępne. Ostatnio miałam bardzo trudną, skomplikowaną sprawę z zakresu prawa pracy. Zwróciłam się do serwisu z prośbą o sporządzenie pozwu. Nie dość, że został on przygotowany bardzo szybko i profesjonalnie, to otrzymałam jeszcze wiele wyjaśnień związanych ze sprawą. Poleciłabym wszystkim korzystanie z takiej formy pomocy prawnej – siedząc przed komputerem, nie wychodząc z domu, otrzymuję wyczerpującą poradę w tempie wręcz ekspresowym. Jest to niewątpliwy komfort.

Olga

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »