
Indywidualne Porady Prawne
Klasyfikacja usług kominiarskichAutor: Artur Nowak • Opublikowane: 15.04.2010 |
Jakim numerem klasyfikacyjnym są objęte usługi kominiarskie z zakresu czyszczenia przewodów kominowych wentylacyjnych, dymowych i spalinowych, a jakim usługi z zakresu przeglądu stanu technicznego, sprawności przewodów kominowych wentylacyjnych, dymowych i spalinowych? Jakim podatkiem VAT powinny być objęte usługi z zakresu czyszczenia przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych, a jakim z zakresu przeglądu stanu technicznego, sprawności (również w budynkach mieszkalnych)? |
![]() |
Jakim numerem klasyfikacyjnym są objęte usługi kominiarskieW bieżącym roku podatkowym w dalszym ciągu stosujemy PKWiU z 1997 r. Klasyfikacja ta w grupowaniu 74.70.15 wymienia: usługi czyszczenia pieców i kominów. Wydaje się, że jest to najbliższe Panu grupowanie w PKWiU, dla obu rodzaju usług przez Pana wymienionych. W nowym PKWiU z 2008 r., które ostatecznie nie jest jeszcze stosowane, są to usługi zgrupowane w poz. 81.22.13.0. W przyszłości musi Pan śledzić, kiedy wejdzie nowe PKWiU i wówczas stosować nowe grupowanie klasyfikacyjne.
Jednocześnie chciałbym zastrzec, że jedynym podmiotem uprawnionym do wiążącej klasyfikacji towarów i usług jest Ośrodek Klasyfikacyjny Urzędu Statystycznego w Łodzi, do którego może Pan złożyć wniosek o wydanie takiej klasyfikacji dla świadczonych usług. Urząd Statystyczny wydaje taką klasyfikację w ciągu 3 miesięcy. Stawka podatku VAT na usługi kominiarskieJeżeli zaś chodzi o stawkę podatku VAT, to należy zwrócić uwagę, że stosownie do § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów do ustawy o VAT „w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. 22% stawkę podatku obniża się do wysokości 7% w odniesieniu do:
Obiekty budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu ustawy o VATObiektami budownictwa mieszkaniowego są natomiast w rozumieniu ustawy o VAT budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.
Moim zdaniem szeroko rozumiane usługi kominiarskie mogą zostać uznane za roboty konserwacyjne, stąd powinny być one objęte stawką VAT 7%, jeżeli dotyczą budownictwa mieszkaniowego.
W przypadku natomiast usług świadczonych na rzecz lokali użytkowych powinna być stosowana stawka standardowa 22%.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>