Mamy 8446 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy zgłoszenie, a kiedy pozwolenie na budowę?

Autor: Ewa Szczepanik-Kurowska • Opublikowane: 02.11.2009

Artykuł omawia sytuacje, w których przed rozpoczęciem robót budowlanych należy uzyskać pozwolenie na budowę lub dokonać zgłoszenia w odpowiednim organie oraz takie, kiedy inwestor zwolniony jest z postępowania poprzedzającego rozpoczęcie robót budowlanych.

Ewa Szczepanik-Kurowska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Na gruncie prawa budowlanego należy odróżniać sytuacje, w których przed rozpoczęciem robót budowlanych należy uzyskać pozwolenie na budowę, oraz sytuacje, kiedy wystarczające jest zgłoszenie w odpowiednim urzędzie, a także takie, gdy nie jest potrzebne ani pozwolenie na budowę, ani zgłoszenie. Szczegółowo omawia je poniższy artykuł.

 

Zasadniczo roboty budowlane (czyli budowę, przebudowę, montaż, remont, rozbiórkę) można rozpocząć po wcześniejszym uzyskaniu pozwolenia na budowę (art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane – w skrócie „P.b.”). Istnieje jednak szereg sytuacji, kiedy pozwolenie nie będzie potrzebne lub zamiast pozwolenia wystarczy zgłosić budowę w odpowiednim organie (art. 29 ust. 1 i 2 oraz art. 30 i 31 P.b.).

 

Pozwolenia na budowę ani zgłoszenia w odpowiednim organie nie wymaga budowa:

 

 1. Małych obiektów na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych. Są to altany i obiekty gospodarcze o powierzchni zabudowy do 25 m2 – jeśli działka znajduje się w mieście, i do 35 m2, gdy usytuowana jest poza granicami miasta, których wysokość wynosi do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy płaskich.
 2. Obiektów małej architektury, które nie są usytuowane w miejscach publicznych. Obiektami małej architektury są wszelkie niewielkie obiekty, ze szczególnym uwzględnieniem:
  1. obiektów kultu religijnego, takich jak kapliczki, krzyże przydrożne i figury;
  2. posągów, wodotrysków i innych obiektów architektury ogrodowej;
  3. obiektów użytkowych służących rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku.
 3. Ogrodzeń.
 4. Obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie robót budowlanych, barakowozów.
 5. Tymczasowych obiektów budowlanych stanowiących wyłącznie eksponaty wystawowe, usytuowane na terenach do tego przeznaczonych i niepełniące jakichkolwiek funkcji użytkowych.
 6. Instalacji telekomunikacyjnych w obrębie budynków już użytkowanych.
 7. Znaków geodezyjnych i obiektów triangulacyjnych poza obszarami parków narodowych i rezerwatów przyrody.

 

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Pozwolenia na budowę ani zgłoszenia w odpowiednim organie nie wymaga również:

 

 1. Rozbiórka obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki.
 2. Wykonywanie robót budowlanych polegających na:
  • instalowaniu krat na obiektach budowlanych,
  • montażu wolno stojących kolektorów słonecznych,
  • instalowaniu urządzeń o wysokości nieprzekraczającej 3 m na obiektach budowlanych.

 

Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:

 

 1. Budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz jeżeli ogrodzenie jest wyższe niż 2,2 m.
 2. Instalowanie krat na budynkach wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz tych, które wpisane zostały do rejestru zabytków.
 3. Instalowanie na obiektach budowlanych urządzeń o wysokości powyżej 3 m.
 4. Budowa obiektów małej architektury w miejscach publicznych.
 5. Budowa obiektów związanych z produkcją rolną oraz budowanych w ramach istniejącej zabudowy na działce siedliskowej, takich jak:
  • parterowe budynki gospodarcze o powierzchni do 35 m2 – rozpiętość konstrukcji nie może przekraczać 4,8 m;
  • płyty do składania obornika;
  • szczelne zbiorniki na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3;
  • silosy na materiały sypkie do 30 m3, nie wyższe jak 4,5 m;
  • suszarnie kontenerowe o powierzchni do 21 m2.
 6. Budowa wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, wiat, altan, przydomowych ogrodów zimowych (oranżerii) o powierzchni do 25 m2, przy czym na każde 500 m2 działki nie może przypadać więcej niż dwa takie obiekty.
 7. Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę.
 8. Tworzenie wiat przystankowych i peronowych.
 9. Budowa budynków gospodarczych służących do utrzymania linii kolejowych o powierzchni do 20 m2.
 10. Budowa kabin telefonicznych, szaf i słupów telekomunikacyjnych oraz parkometrów z własnym zasilaniem.
 11. Budowa boisk, kortów tenisowych oraz bieżni.
 12. Tworzenie zatok parkingowych na drogach oraz pochylni przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
 13. Budowa tymczasowych obiektów budowlanych przewidzianych do rozbiórki.
 14. Budowa małych obiektów budowlanych (do 35 m2) położonych na gruntach Skarbu Państwa i przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej oraz obiektów piętrzących wodę położonych poza rzekami żeglugowymi, obszarami parków narodowych, krajobrazowych i rezerwatów przyrody.
 15. Budowa przydomowych basenów i oczek wodnych o maksymalnej powierzchni do 30 m2, pomostów o odpowiedniej wielkości, umocnień brzegów rzek oraz brzegu morskiego.
 16. Instalacja przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych, o ile nie oddziałują znacząco na środowisko lub na obszar Natura 2000.
 17. Instalacja zbiorników na gaz płynny o pojemności do 7 m3 zasilających budynki mieszkalne.
 18. Budowa urządzeń pomiarowych państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej i hydrogeologicznej.

 

Obowiązkiem zgłoszenia właściwemu organowi, bez konieczności uzyskania pozwolenia, objęte jest również wykonywanie robót budowlanych polegających na:

 

 1. Remoncie istniejących obiektów i urządzeń budowanych, z wyjątkiem tych, które wpisane zostały do rejestru zabytków.
 2. Docieplaniu budynków o wysokości do 12 m.
 3. Utwardzeniu powierzchni gruntu na działkach budowlanych.
 4. Instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych, z wyjątkiem tych, które usytuowane zostały na obiektach wpisanych do rejestru zabytków, reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym.
 5. Wykonywaniu urządzeń melioracji wodnej z wyjątkiem stawów hodowlanych oraz usytuowanych w granicach parków narodowych, krajobrazowych i rezerwatów przyrody.
 6. Wykonywaniu ujęć wód powierzchniowych o wydajności poniżej 50 m3 na godzinę oraz obudowy ujęć wód podziemnych.
 7. Przebudowie sieci elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych.
 8. Przebudowie dróg, torów i urządzeń kolejowych.
 9. Wykonywaniu podczyszczeniowych robót czerpalnych.

 

Zgłosić odpowiedniemu organowi należy także rozbiórkę budynków i budowli niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych ochroną konserwatorską, jeżeli ich wysokość nie przekracza 8 m, a odległość od granicy działki nie jest mniejsza niż połowa wysokości.

 

Uzyskanie pozwolenia na budowę będzie konieczne natomiast w sytuacjach, kiedy przedsięwzięcie budowlane może znacząco oddziaływać na środowisko lub na obszar Natura 2000 (art. 29 ust 3 P.b.).Stan prawny obowiązujący na dzień 02.11.2009

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 9 - X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Odległość między budynkami

Interesują mnie zagadnienia związane z odległością między budynkami. Moi rodzice mają dom postawiony dokładnie na granicy działki. Przylega do niego budynek gospodarczy. Dom rodziców posiada dwa otwory okienne od strony działki sąsiada. Rodzice otrzymali zawiadomienie z urzędu, że sąsiad chce postawić dwa blaszane garaże i wystąpił o pozwolenie na budowę. Garaże miałyby zostać postawione bezpośrednio przy budynkach rodziców. Nie podoba im się to z różnych powodów – m.in. dlatego, że okno na parterze będzie miało ograniczony dostęp do światła dziennego. Chciałabym pomóc rodzicom rozwiązać ten problem. Co zrobić, aby zablokować budowę garaży? Jakie powinny być minimalne odległości między budynkami?

Budowa domu jednorodzinnego

Moje pytanie dotyczy zmian w ustawie Prawo budowlane. Posiadam działkę budowlaną. Czy zgodnie z nowymi regulacjami muszę ubiegać się o pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego, czy wystarczy stosowne zgłoszenie?

 

Pozwolenie na budowę zadaszenia

Na terenie dzierżawionym w centrum miasta chciałbym postawić zadaszenie ruchome ogródka restauracyjnego. Zadaszenie (zwijane, materiałowe, oparte na profilach aluminiowych) jest formą pergoli, która nie jest trwale związana z gruntem. Demontaż jest możliwy w każdym momencie. Powierzchnia zadaszenia to ok. 150 m2. Czy potrzebuję pozwolenia na budowę zadaszenia (tj. takiego większego „parasola”)?

Legalizacja blaszanego garażu

Mój dziadek (poprzedni właściciel domu, w którym mieszkam) w 1994 r. postawił na działce blaszany budynek o powierzchni ok. 35 m2 (przez kilka lat służył jako warsztat, ja parkuję w nim samochód). Jest on usytuowany w odległości ok. metra od granic sąsiedniej działki, z której właścicielami jestem skłócony. Dziadek nie miał pozwolenia na budowę, „blaszak” nie figuruje na mapach. Jak mogę zalegalizować blaszany garaż? Czy grożą mi jakieś kary?

 

Zapytaj prawnika

wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »