Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy warto być na KRUS-ie?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 08.06.2016

Mam 36 lat, do tej pory byłam 2 razy na stażu i 3 miesiące pracowałam na etacie, poza tym nie pracowałam na umowę. Mam pole (60 arów) i zastanawiam się, czy warto zarejestrować sie w KRUS-ie i opłacać składki. Co na przykład w sytuacji, gdybym znalazła pracę i musiała przejść do ZUS? Czy wtedy składki w KRUS by mi przepadły? Czy liczyłyby się w przyszłości do lat pracy i do emerytury? Czy mogłabym na przykład zapłacić w każdej chwili z góry kilka lat składek? Jak w przyszłości liczona byłaby emerytura?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników – ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:

 

1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,

2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1

– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

 

Co do zasady osoba, która opłaca składki w KRUS, w momencie podjęcia pracy przestaje podlegać ubezpieczeniu w KRUS, a staje się ubezpieczona w ZUS. W takiej sytuacji ubezpieczenie rolnicze ustanie z końcem kwartału, w którym osoba ta rozpoczęła pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy-zlecenia.

 

Nie ma przy tym możliwości zapłaty składek z góry za kilka lat, chyba że obowiązek opłacania składek (ustawowy, czyli gdy posiada Pani powyżej 1 ha) powstał wcześniej, ale nie opłacała Pani z tego tytułu składek. W Pani przypadku takiego obowiązku nie było.

 

Jeśli chodzi o okresy wliczane do ewentualnej emerytury z ZUS, to przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się, traktując je jak okresy składkowe:

 

  • okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki,
  • przypadające przed 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 roku życia,
  • przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia,

    jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury.

 

Słowem – okres podlegania ubezpieczeniu w KRUS zostanie Pani zaliczony do stażu uprawniającego do emerytury z ZUS tylko wtedy, gdy nie wypracuje Pani sobie odpowiedniego stażu z tytułu pracy na podstawie umowy o pracę.

 

Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi, który spełnia łącznie następujące warunki: osiągnął wiek emerytalny (60 lat dla kobiety, 65 lat dla mężczyzny) oraz podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - osiem =

»Podobne materiały

Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 § 1b Kodeksu pracy

W tym roku kończę 56 lat, przepracowałam 36 lat. Od sierpnia do grudnia przebywałam na zwolnieniu lekarskim, natomiast od 1 stycznia jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym. Jakiś czas temu otrzymałam pocztą rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Czy pracodawca miał prawo tak postąpić? Powołał się na a

 

Darowizna i wydziedziczenie

Moi rodzice są w podeszłym wieku. Mieszkam razem z nimi w wykupionym mieszkaniu spółdzielczym. Rodzice chcą przepisać na mnie mieszkanie. Czy jest jakiś sposób, żeby mogli zrobić to bez zgody mojego pozostałego rodzeństwa?

 

Na czym polega prejudykat?

Według mojego odczucia zostałam skrzywdzona przez sąd, powołałam się na Konwencję Praw Człowieka i Konstytucję RP, ale sąd żąda prejudykatu. Na czym polega prejudykat, jak się o niego starać?

 

Pismo z prokuratury w sprawie pomówienia na forum internetowym

Dostałem z prokuratury pismo, w którym informują mnie, że jest ustalana moja tożsamość po numerze IP komputera w sprawie dotyczącej pomówienia w internecie. Co to oznacza? Czy kogoś obraziłem, czy prokuratura ujawnia dane osobowe wszystkich uczestniczących w rozmowie na forum?

 

Emerytura rolnicza zamiast renty rodzinnej

Pobieram rentę rodzinną, którą wypłaca ZUS. Jednocześnie jako posiadaczka gospodarstwa rolnego opłacam KRUS. W tej chwili mogę przejść na emeryturę rolniczą, bo spełniam wszystkie wymagania. Ta emerytura byłaby trochę wyższa od renty, bo doliczono by kilka lat pracy. Jestem z rocznika 1948. Czy jest

 

Jak starać się o przedawnienie składek w ZUS?

W latach 2002–2007 prowadziłem działalność gospodarczą, która przynosiła straty. W konsekwencji nie opłacałem składek ZUS. ZUS nigdy mnie nie ścigał, zgłosiłem się do nich sam po zakończeniu działalności w styczniu 2008 r. Pomimo wystawienia tytułów wykonawczych nie można było u

 

Wybór nazwy firmy w kontekście przepisów o znaku towarowym

Wraz ze znajomym mamy zamiar otworzyć firmę odzieżową, która zarejestrowana będzie w Anglii, jednak jej główna działalność odbywać się będzie na terenie Polski, a w przyszłości być może będzie funkcjonować w różnych krajach. Co należy wziąć pod uwagę, wybierając nazwę firmy, aby nie mieć w przyszłoś

 

Zwolnienie z pracy we Francji

Od marca 2013 r. pracowałam we Francji (w Bordeaux) na umowę na czas określony (obowiązującą do marca 2014 r.). 15 listopada razem z kilkorgiem polskich pracowników wyjechałam na bezpłatny tygodniowy urlop do kraju (zgodnie z ustną umową z pracodawcą). W czasie urlopu zachorowałam i dostałam zwolnie

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »