.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy warto być na KRUS-ie?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 08.06.2016

Mam 36 lat, do tej pory byłam 2 razy na stażu i 3 miesiące pracowałam na etacie, poza tym nie pracowałam na umowę. Mam pole (60 arów) i zastanawiam się, czy warto zarejestrować sie w KRUS-ie i opłacać składki. Co na przykład w sytuacji, gdybym znalazła pracę i musiała przejść do ZUS? Czy wtedy składki w KRUS by mi przepadły? Czy liczyłyby się w przyszłości do lat pracy i do emerytury? Czy mogłabym na przykład zapłacić w każdej chwili z góry kilka lat składek? Jak w przyszłości liczona byłaby emerytura?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników – ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:

 

1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,

2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1

– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

 

Co do zasady osoba, która opłaca składki w KRUS, w momencie podjęcia pracy przestaje podlegać ubezpieczeniu w KRUS, a staje się ubezpieczona w ZUS. W takiej sytuacji ubezpieczenie rolnicze ustanie z końcem kwartału, w którym osoba ta rozpoczęła pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy-zlecenia.

 

Nie ma przy tym możliwości zapłaty składek z góry za kilka lat, chyba że obowiązek opłacania składek (ustawowy, czyli gdy posiada Pani powyżej 1 ha) powstał wcześniej, ale nie opłacała Pani z tego tytułu składek. W Pani przypadku takiego obowiązku nie było.

 

Jeśli chodzi o okresy wliczane do ewentualnej emerytury z ZUS, to przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się, traktując je jak okresy składkowe:

 

  • okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki,
  • przypadające przed 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 roku życia,
  • przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia,

    jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury.

 

Słowem – okres podlegania ubezpieczeniu w KRUS zostanie Pani zaliczony do stażu uprawniającego do emerytury z ZUS tylko wtedy, gdy nie wypracuje Pani sobie odpowiedniego stażu z tytułu pracy na podstawie umowy o pracę.

 

Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi, który spełnia łącznie następujące warunki: osiągnął wiek emerytalny (60 lat dla kobiety, 65 lat dla mężczyzny) oraz podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »