
Indywidualne Porady Prawne
Kiedy odejść z pracy na emeryturę z Karty Nauczyciela?Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 05.01.2019 |
Od 1981 do 1997 r. pracowałam na etacie pedagogicznym w poradni wychowawczo-zawodowej (późniejsza nazwa poradnia psychologiczno-pedagogiczna). Od 1 września 1997 r. do dziś jestem nauczycielem w szkole podstawowej. Czy mogę iść na emeryturę z Karty Nauczyciela na starych zasadach? Ponieważ 60 lat kończę w sierpniu, kiedy powinnam odejść z pracy: 1 lipca, 1 sierpnia czy 1 września? |
Fot. Fotolia ![]() |
Zgodnie z art. 88 ustawy Karta Nauczyciela „nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich – dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą – po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy – przejść na emeryturę”.
„Nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r. zachowują prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, jeżeli:
1) spełnili warunki do uzyskania emerytury, określone wyżej, w ciągu dziesięciu lat od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440, 1717 i 1734), z wyjątkiem warunku rozwiązania stosunku pracy, oraz 2) nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa”.
Przepis ten funkcjonował do dnia 31 grudnia 2008 r. i obecnie na jego podstawie nie można już złożyć wniosku o emeryturę, chyba że przed 31 grudnia 2008r. nauczyciel spełnił wszystkie (poza rozwiązaniem stosunku pracy) warunki.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 maja 2010 r., sygn. akt II UK 352/09, LEX nr 604225, stwierdził, iż „nauczyciele mogą przejść na emeryturę po spełnieniu warunku rozwiązania umowy o pracę, lecz bez czasowego ograniczenia jego wypełnienia przed dniem 31 grudnia 2008 r., jeżeli pozostałe warunki przewidziane w art. 88 ust. 1 ustawy z 1982 r. Karta Nauczyciela wypełnią przed tą datą”.
Powyższe oznacza, że na dzień 31 grudnia 2008 r. musiała Pani mieć 30-letni staż pracy, w tym co najmniej 20 lat w szczególnym charakterze. Pani na dzień 31 grudnia 2008 r. miała jedynie 27 lat i 1 miesiąc stażu pracy, a więc za mało, aby uzyskać emeryturę z Karty Nauczyciela.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
Wpływ przerwy w zatrudnieniu na wysokość emeryturyBędę miał przerwę w zatrudnieniu trwającą ok. miesiąca. Czy przerwa ta wpłynie w przyszłości na moje prawo do emerytury albo na wysokość świadczenia?ZFŚS dla emerytówW 2008 r. przeszłam na emeryturę nauczycielską ze szkoły. Później pracowałam jeszcze w tej szkole, a potem – w przedszkolu. Obecnie nigdzie nie pracuję, a dyrektor szkoły twierdzi, że nie mam prawa do ZFŚS dla emerytów, bo po przejściu na emeryturę pracowałam jeszcze w przedszkolu. Ja sądDruk Rp7 – jak go uzyskać, gdy zlikwidowano firmę?Chcę wystąpić do mojego byłego zakładu pracy (który zlikwidowano) o wydanie druku PR-7 za okres urlopu wychowawczego. Wyliczono mój kapitał początkowy, ale ze względu na sporne (nieudowodnione na razie) okresy powinien być on wyższy. Jak domagać się swoich praw, do kogo się zwrócić? |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>