Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy nie obowiązuje ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 28.07.2017

Czy można zwolnić pracownika, któremu do emerytury brakuje 2 lata i 4 miesiące, w sytuacji gdy w zakładzie pracy drugi pracownik pobiera emeryturę od 5 lat i ma skończone 65 lat? Chodzi o szkołę jako zakład pracy, a ja jestem pracownikiem administracji.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) – pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

 

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę z pracownikiem w wieku przedemerytalnym nie obowiązuje w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

 

Sąd Najwyższy w wyroku z 15 marca 2001 r. (I PKN 447/00) stwierdził, że w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie stosuje się art. 39 K.p. i przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę.

 

Likwidacja oznacza całkowite, faktyczne unieruchomienie zakładu pracy jako całości, a nie likwidację jednostki organizacyjnej zakładu.

 

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym jest częściowo ograniczona z mocy art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Pracodawca dokonujący grupowych zwolnień nie może definitywnie wypowiedzieć umowy o pracę zawartej z pracownikiem, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Może jedynie złożyć oświadczenie woli wypowiadające dotychczasowe warunki pracy i płacy.

 

Podsumowując: jeśli w szkole nie dochodzi do grupowych zwolnień, nie można pracownikowi korzystającemu z ochrony przedemerytalnej wypowiedzieć stosunku pracy, ani nawet zmienić warunków zatrudnienia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + 10 =

»Podobne materiały

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy a odszkodowanie dla pracownika

Chciałabym dopytać o wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Pracuję obecnie w spółce na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Byłam na zwolnieniu lekarskim i na moje miejsce zatrudniono nową osobę. Wiem, że po moim powrocie prezes spółki zaproponuje mi stanowisko poniżej moich kwalifikacji. C

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »