Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy nauczycielka ma wrócić do pracy po macierzyńskim i wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 18.09.2019

Nauczycielka przebywała od 18.05.2018 r. na urlopie na zasadach urlopu macierzyńskiego 20 tygodni, wykorzystała też 6 tygodni dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Łącznie 52 tygodnie. Od 16.05.2019 r. nauczycielka przebywa na urlopie wypoczynkowym. Chce go wykorzystać w całości. Kiedy powinna wrócić do pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Urlop nauczyciela rozpatruje się w odniesieniu do roku szkolnego i w takim kontekście wylicza się nauczycielowi urlop uzupełniający.

 

Zgodnie z art. 66 ustawy Karta Nauczyciela „w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni”.

 

Urlopu uzupełniającego udziela się dopiero po zakończeniu danego roku szkolnego, za który urlop ma być udzielony po stwierdzeniu, ze pracownik nie wykorzystał w danym roku szkolnym co najmniej 8 tygodniu urlopu.

 

Dlatego odpowiadając na pytanie, należy rozróżnić urlop uzupełniający za rok szkolny 2014/2015, do którego nauczycielka nabyła prawo 1 września 2014 r., i urlop uzupełniający za rok szkolny 2015/2016, do którego nauczycielka nabyła prawo 1 września 2015 r.

 

Za rok szkolny 2014/2015 nauczycielka prawdopodobnie wykorzystała urlop w czasie ferii zimowych w wymiarze 2 tygodni (z pytania nie wynika, czy przed porodem przebywała na zwolnieniu wiec zakładam, że nie). Dlatego za ten rok szkolny przysługiwać jej będzie urlop uzupełniający w wymiarze 6 tygodni.

 

W roku szkolnym 2015/2016 nauczycielka nie korzystała z urlopu w czasie ferii zimowych, ale z uwagi na jej powrót do pracy 16.05.2016 skorzystała z ponad 8 tygodni urlopu w czasie ferii letnich, wobec czego za ten rok szkolny urlop uzupełniający już jej nie przysługuje.

 

Podsumowując – do 31.08 nauczycielka jest na urlopie bieżącym (od końca czerwca). Od 1 września ma do wykorzystania pozostałą część z 6 tygodni urlopu uzupełniającego (6 tygodniu pomniejszone o okres od 16.05 do 27.06, kiedy to korzystała z urlopu).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - 9 =

»Podobne materiały

Praca na zwolnieniu lekarskim

Czy przebywając na zwolnieniu z powodu ciąży, lub później na urlopie macierzyńskim, mogę podjąć pracę na umowę zlecenie?

Zwolnienie na dziecko z tytułu opieki

Moja córka skończy 15 lat w listopadzie 2011 r. Czy do tej pory przysługują mi 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem?

Urlop pracownika prowadzącego własną firmę

Zatrudniam pracownika (umowa o pracę – pełny etat), który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą. Chciałabym się dowiedzieć, czy należy mu się urlop wypoczynkowy?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »