.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy bank może skierować pozew do sądu o spłatę rat?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 05.04.2017

Zalegam za ratę z banku. Kiedy bank może skierować pozew do sądu? Dostaję telefony każdego dnia w tej sprawie… Mam duże zobowiązania i mam zamiar wnieść wniosek o upadłość konsumencką, żeby zmniejszono mi raty o połowę. Czy jednak wystarczy jedna rata zaległa w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kiedy bank może skierować pozew do sądu o spłatę rat?

Fot. Fotolia

W Pana sytuacji należy rozróżnić kwestię wypowiedzenia umowy kredytu przez bank od kwestii upadłości konsumenckiej. Zwykle według umowy bank może wypowiedzieć umowę kredytową/pożyczki, jeśli zalega Pan za dwa miesiące z płatnościami. Ale sama zaległość nie jest powodem do ogłoszenia upadłości, a upadłość nie jest podstawą do obniżenia rat o połowę…

 

31 grudnia 2014 r. weszły w życie przepisy zmieniające ustawę Prawo upadłościowe i naprawcze1 (dalej jako „p.u.n.”), w zakresie postępowania upadłościowego osób nieprowadzących działalności gospodarczej (tzw. upadłości konsumenckiej). Jest to bardzo istotna zmiana, która ułatwia możliwość składania wniosków o ogłoszenie upadłości konsumentów, a także ich ogłaszania oraz wprowadza możliwość zawarcia przez niewypłacalnych konsumentów układu ze swoimi wierzycielami.

 

Należy jednak pamiętać, że upadłość nie oznacza umorzenia wszelkich należności. Elementem postępowania upadłościowego, następującym po likwidacji majątku upadłego (musi Pan liczyć się z likwidacją posiadanego majątku) jest ustalenie przez sąd planu spłaty. Obejmuje on część wierzytelności niezaspokojonych z likwidacji majątku upadłego powstałych przed ogłoszeniem upadłości oraz wszystkie wierzytelności przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości.

 

Sąd ustala, jaka część dochodów konsumenta przeznaczana będzie na zaspokojenie tych wierzytelności i w jakim okresie konsument będzie miał wykonywać obowiązki związane z planem spłaty. Ustalając plan spłaty wierzycieli, sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe upadłego, konieczność utrzymania upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu, w tym ich potrzeby mieszkaniowe, wysokość niezaspokojonych wierzytelności i realność ich zaspokojenia w przyszłości.

 

W postanowieniu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli sąd określa, w jakim zakresie i w jakim czasie, nie dłuższym niż 36 miesięcy (w niektórych przypadkach 54 miesięcy), konsument jest obowiązany spłacać zobowiązania wynikające z listy wierzytelności i jaka część zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości zostanie umorzona po wykonaniu planu spłaty.

 

Nie znam szczegółów Pana zobowiązań, czy kredyt jest jedynym, nie jestem w stanie określić, czy sąd uzna wniosek o upadłość. Warto spróbować.

 

Ale póki co ma Pan jedynie zaległą ratę, trudno mówić tu o upadłości – braku możliwości spłaty wierzycieli. Bank musiałby wypowiedzieć umowę i wówczas kieruje postępowanie na drogę egzekucji. Obecnie jest to zwykła windykacja bankowa. Bank nigdy nie skieruje jednej raty do sądu. Proszę renegocjować z bankiem umowę, wydłużyć okres kredytowania. To najlepsze rozwiązanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII minus sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton