
Indywidualne Porady Prawne
Karta Nauczyciela a prawa nauczycielaAutor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 21.06.2012 |
Wybierałam się na urlop zdrowotny, gdy dyrektor wręczył mi wypowiedzenie zmieniające. Dotąd pracowałam na pełen etat na czas nieokreślony – teraz wszystko ma ulec zmianie. Czy Karta Nauczyciela pozwala mi walczyć o przywrócenie do pracy na pełen etat i skorzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia, przeniesienia w stan nieczynny lub urlopu na poszukiwanie innej pracy? Jakie są prawa nauczyciela w takiej sytuacji? |
Zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) „dyrektor szkoły w razie:
Jeśli nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania nie wyrazi zgody na ograniczenie zatrudnienia, wówczas dyrektor szkoły wypowiada mu stosunek pracy.
Z przepisów jasno wynika, że ograniczenie zatrudnienia z art. 20 Karty Nauczyciela dotyczy tylko nauczycieli mianowanych.
Zmiany warunków pracy, w tym na przykład wymiaru etatu nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o prace można dokonać:
Pierwszy sposób – porozumienie zmieniające – może być zastosowany do umów na czas określony, nieokreślony, w niepełnym wymiarze czasu pracy i na zastępstwo. Porozumienie stron jest dopuszczalne w każdej sytuacji i jest całkowicie dobrowolne dla obu stron.
Odmowa przyjęcia nowych warunków pracy i płacy w ramach tak zwanego wypowiedzenia zmieniającego powoduje rozwiązanie umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia.
Oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków nauczyciel powinien złożyć przed upływem połowy okresu wypowiedzenia. W piśmie wypowiadającym powinno się znaleźć odpowiednie pouczenie w tej kwestii. W przypadku braku stosownego pouczenia nauczyciel ma prawo złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków aż do końca okresu wypowiedzenia.
Zgodnie z art. 73 Karty Nauczyciela „nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.
Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.
Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia”.
Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć. Wymóg zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć dotyczy chwili składania wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia i jego rozpoczęcia. To, czy później nauczycielowi zostanie ograniczone zatrudnienie albo czy wcześniej był zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, nie ma tu żadnego znaczenia. Jeśli więc nauczyciel złożył wniosek, będąc zatrudnionym w niepełnym wymiarze zajęć, to prawa do takiego urlopu nie nabędzie. Jeśli jednak złoży wniosek gdy będzie zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, to należy mu takiego urlopu udzielić na okres wskazany w orzeczeniu lekarskim dotyczącym potrzeby skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia.
W wyroku z dnia 7 listopada 1995r. (sygn. akt I PRN 83/95, OSNAP 1996, nr 12, poz. 169) Sąd Najwyższy uznał, że złożenie przez nauczyciela wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia w terminie po rozwiązaniu stosunku pracy nie stanowi przeszkody do rozwiązania tego stosunku pracy.
Dotyczy to przez analogię wypowiedzenia zmieniającego. Oznacza to, że jeśli nie złożyła Pani wniosku o urlop dla poratowania zdrowia przed złożeniem przez dyrektora wypowiedzenia, nie ma podstaw, aby taki urlop Pani mogła otrzymać.
Zgodnie z art. 37 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) „w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Wymiar zwolnienia wynosi:
Należy mieć na uwadze, że zwolnienie na poszukiwanie pracy ma charakter celowy. Pracodawca zatem nie ma obowiązku udzielać zwolnienia, jeżeli niewątpliwe jest, że pracownik nie będzie poszukiwał nowej pracy, np. z powodu podjęcia działalności gospodarczej, samozatrudnienia czy przejścia na emeryturę. Jeżeli jednak wypowiedzenie umowy nastąpiło w związku z uzyskaniem przez pracownika uprawnień do emerytury i pracownik ma zamiar nadal pracować, czego przepisy emerytalne nie zabraniają, może wystąpić o udzielenie dni wolnych na poszukiwanie pracy, a pracodawca obowiązany jest udzielić mu takiego zwolnienia.
W kwestii przeniesienia w stan nieczynny także nie ma podstaw, aby mogła Pani złożyć taki wniosek do dyrektora szkoły. Przeniesienie w stan nieczynny może mieć miejsce jedynie wówczas, gdy stosunek pracy miałby być rozwiązany na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela. W Pani przypadku do takiej sytuacji nie doszło. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>