Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kara za posiadanie suszu roślinnego

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 03.04.2008

Półtora miesiąca temu znaleziono przy mnie 5 gramów suszu roślinnego. Przyznałem się do winy. Po około 5 tygodniach zostałem wezwany w celu rozpoznania osoby, od której zakupiłem susz – stawiłem się w terminie. Od tamtego czasu nie mam żadnej informacji zarówno z policji, jak również z prokuratury. Czego mogę się spodziewać i jakiej kary ze strony policji oraz prokuratury?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kara za posiadanie suszu roślinnego

Kara za posiadanie środków odurzających lub psychotropowych

Opisane zdarzenie wskazuje, że dopuścił się Pan przestępstwa z art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1485).

 

Zgodnie z wymienionym artykułem: „Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. (…) W wypadkach mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

 

W toku postępowania złożył Pan wniosek o dobrowolne poddanie się karze. We wniosku tym wskazał Pan, jakiej karze chce się Pan poddać.

Dobrowolne poddanie się karze za posiadanie środków odurzających

Dobrowolne poddanie się karze jest uregulowane w art. 387 § 1 Kodeksu postępowania karnego, który mówi, że, do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej, oskarżony, któremu zarzucono występek, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego; jeżeli oskarżony nie ma obrońcy z wyboru, sąd może, na jego wniosek, wyznaczyć mu obrońcę z urzędu.

 

Istnieje możliwość, aby sąd warunkowo umorzył wobec Pana postępowanie karne. Takie rozwiązanie byłoby dla Pana bardzo korzystne, ponieważ nie znalazłby się Pan w rejestrze skazanych jako osoba karana. Z pewnością ma to niebagatelne znaczenie choćby dla Pańskiej kariery zawodowej.

Czy sąd może umorzyć postępowanie karne lub je zawiesić?

Zgodnie z art. 66 § 1 sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że – pomimo umorzenia postępowania – będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

 

Warunkowe zawieszenie postępowania karnego następuje na okres próby, który wynosi od roku do 2 lat i rozpoczyna się z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.

Jak uzasadnić wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo posiadania środków odurzających?

Aby skorzystać z dobrodziejstwa warunkowego umorzenia postępowania karnego, powinien Pan złożyć w sądzie, do którego trafi akt oskarżenia przeciwko Panu, wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

 

We wniosku musi Pan wskazać, że okoliczności popełnienia przez Pana przestępstwa nie budzą wątpliwości, że przyznał się Pan do jego popełnienia i że czynnie współpracował z organami wymiaru sprawiedliwości. Powinien Pan nadmienić, że Pańska wina nie była znaczna, jak i stopień szkodliwości społecznej czynu jest niewielki.

 

W uzasadnieniu wniosku powinien Pan wskazać, że dotychczas nie naruszał Pan norm karnych, że narkotyki były na własny użytek, że nie używa ich Pan w ogóle, a to, że posiadał je było incydentalne. Powinien Pan również odwołać się do swego młodego wieku oraz wykazać, że wyrok skazujący utrudni Panu start w dorosłe życie.

We wniosku może Pan wytłumaczyć, że popełnienie przez Pana przestępstwa było wynikiem nierozwagi, a nawet śmielej – „głupoty”. Proszę podkreślić, że w środowisku studenckim używanie narkotyków jest rozpowszechnione i Pan incydentalnie chciał eksperymentować z narkotykiem.

Proszę wskazać, że nie zna się Pan na przepisach prawa, że wniosek o dobrowolne poddanie się karze złożył Pan zgodnie z sugestią prowadzących postępowanie (zapewne tak było) i że zgodził się Pan złożyć taki wniosek, aby jak najszybciej zakończyć postępowanie przeciwko Panu.

 

Musi Pan również zapewnić, że nie istnieje żadne ryzyko, aby w przyszłości miał Pan popełni podobne przestępstwo, a nawet, że – nie popełni Pan żadnego przestępstwa. Proszę również wspomnieć, że już samo postępowanie karne było dla Pana bardzo dolegliwe.

 

Aby zwiększyć swoje szanse, może Pan zaproponować sądowi, aby, umarzając warunkowo postępowanie karne, zastosował wobec Pana środek karny w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz organizacji zajmującej się pomocą narkomanom.

 

Aby złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego, musi Pan poczekać na zakończenie dochodzenia. Gdy to nastąpi, prowadzący dochodzenie skierują do sądu akt oskarżenia przeciwko Panu wraz z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze. Sąd wyznaczy posiedzenie i wtedy otrzyma Pan wezwanie na rozprawę. Wówczas powinien Pan złożyć do sądu wniosek o zastosowanie w Pana przypadku warunkowego umorzenia postępowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (8):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + IX =

02.01.2013

Witam serdecznie, mam pytanie odnosnie posiadania małej ilości narkotyków
przed sylwestrem mnie i kolege złapała policja i przy mnie znaleziono 1,13 gram amfetaminy. Całą wine wziąłem na siebie aby koledze kłopotów nie robić. Nigdy wcześniej nie byłem karany i nie miałem doczynienia z policją, na mój plus jest to że w protokole zatrzymania mam wpisane że oddałem narkotyk dobrowolnie i dodatkowo jestem chory na epilepsje moje pytanie jest takie: jakie moge mieć przez to konsekwencje i czy ze względu na moją chorobe moge liczyć na jakieś okoliczności łagodzące.

windy


Od redakcji ePorady24: Nasi prawnicy nie udzielają odpowiedzi na pytania zadane poprzez opcję komentarza do tekstu. Proszę wpisać pytanie w okienku pod komentarzami czytelników.

21.06.2012

witam ja też mam problem złapano nas na przewozie poł kilograma anfetaminy cudem wyszliśmy...bo był długi weekend i nikomu sie nie chciało chyba pracowac oczywiscie nie powiedzielismy nic i teraz zaczynaja nas dreczyć panowie chca zebysmy sie przyznali do wczesniejszego jakis rzekomy kilogram wczesniej o ktorym my nic nie wiemy prosze o jakąś podpowiedz pozdrawiam

adam

14.06.2012

No dobra, a jeśli miał 3 gramy suszu na użytek własny, czy też podlega karze?

nina

31.05.2012

Teraz czeka na Ciebie wyrok ale ulicy

vsd

31.03.2012

pomysl ze ten ktorego wskazałes ryzykowal miedzy innymi dla ciebie a ty bezczelnie go dałes po co wogole palisz skoro sprzedajesz dealerów! jak zamkna wszystkich to skad wezmiesz! szkoda gadac...

SHX

31.03.2012

jak można tak pisać o tym na forum masakra co za ludzie co za świat jeśli nie byłeś wcześniej karany to nic ci nie zrobia a na przyszłość poczytaj co ci grozi za wybryki zanim je zrobisz kuchnia mam nadzieje ze cie nieznam i nie poznam

krk

24.08.2011

mam pytanie.3 lata temu maz z kolegami mial srednia ilosc narkotykow,koledzy dostali grzywne i zawieszenie kary a maz ma odrebne postepowanie.Teraz po 3 latach ma sprawe i jest jako oskarzony,prokurator chcial grzywne i zawieszenie kary a sad sie nie przychylil do wniosku prokuratora,poniewaz maz byl juz karany ale nie za narkotyki,siedzial 3 lata ale to juz dawno.Co mu teraz grozi czy zostanie skazany na odsiedzenie w ZK,czy ma szanse na wybronienie sie jescze by dostac zawieszenie kary?Bardzo prosze o udzielenie mi odpowiedzi.Dodam ze maz chce sie bronic tym iz choruje na cukrzyce no i tym ze poszedl na samoukaranie

kinia

24.08.2011

Czyli doniosłeś od kogo kupiłeś ... Co za człolwiek z ciebie . Obyśmy jak najmniej spotykali takich jak ty w swoim życiu . Tego życze wszystkim .

maciekkrk

»Podobne materiały

Odzyskanie profilu firmowego na Facebooku

Jakie są prawne możliwości odzyskania przez moją firmę profilu firmowego na Facebooku? Kilka lat temu powierzyliśmy na podstawie umowy o dzieło stworzenie oraz prowadzenie firmowego profilu na portalu Facebook. Umowa wygasła 2 lata temu, niestety osoba nie chce do dnia dzisiejszego przekazać dostępu

 

Jaka jest kolejność spłacania długów alimentacyjnych i wobec banku?

Z powodu kłopotów z pracą przez kilka lat płaciłem nieregularnie alimenty na syna (jest pełnoletni, studiuje). Obecnie dostałem pracę i zawarłem ugodę z synem – chcę spłacić długi, ale bez pośrednictwa komornika. Mam też zaległości w banku. Liczę na przedawnienie. Jaka jest kolejność spłacania

 

Gdzie i kto powinien złożyć testament?

Został spisany testament szczególny kilka dni przed śmiercią spadkodawcy, trzech świadków spisało testament, podpisali się, spadkodawca również się podpisał. Minęło 5 miesięcy od spisania testamentu. Nie został jeszcze ujawniony, został tylko miesiąc to ujawnienia. Czy spadkobierca powinien być poin

 

Zakaz stadionowy a skrócenie kary

Mam 4-letni zakaz stadionowy, nałożony przez sąd grodzki w 2007 r. Chodziło o to, że nie zastosowałem się do poleceń ochrony na stadionie. Niestety oprócz zakazu muszę się teraz stawiać podczas każdego meczu w miejscowym komisariacie. Rujnuje mi to życie, bo mecze są we wszystkie weekendy. Czy

 

Wniosek o zatarcie skazania za jazdę pod wpływem alkoholu

W 2009 r. zostałem skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i dostałem zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata (chodziło o wypadek podczas jazdy pod wpływem alkoholu). Minęło już 15 miesięcy od wyroku i 1,5 roku od zatrzymania prawa jazdy. Czy mogę złożyć w sądzie w

 

Wypożyczalnia filmów – co jest dowodem nabycia licencji na film?

Co jest wiarygodnym, wystarczającym dowodem posiadania licencji do wypożyczania filmu: hologram, napis „Film z licencją do wypożyczania” na okładce, faktura zakupu? Czy filmy z licencją do wypożyczania nabyte nie od dystrybutora, ale z „drugiej ręki” (np. z likwidowanej wypoż

 

Opłata targowa od handlu na prywatnych posesjach

Jestem właścicielem posesji, na której mam wolno stojący blaszany kiosk, podłączony do kanalizacji, wody i prądu, niezwiązany na stałe z gruntem. Kiosk ten wynajmuję osobie, która codziennie prowadzi w nim działalność handlową (jest to osoba zarejestrowana gospodarczo). Ostatnio rada miasta uchwalił

 

Praca na kolei, warunki szkodliwe a wysokość emerytury

Mam 62 lata i po 41 latach rozwiązałem umowę o pracę na PKP w ramach tzw. programu dobrowolnych odejść, z przyczyn niedotyczących pracownika*. Byłem członkiem OFE. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim. Proszę o odpowiedź na kilka pytań: Czy to prawda, że mam już prawo do emerytury pod warunkiem zr

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »