Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kara pozbawienia wolności – uchylanie się od jej wykonania a przedawnienie wyroku

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 26.04.2010

Dostałem karę pozbawienia wolności za kradzież z włamaniem na 1 rok, miałem się stawić 10 października 2007 r. w areszcie, ale tego nie zrobiłem i uciekłem za granicę. Wniesiona została apelacja, ale sąd 2 października 2008 r. oddalił wniosek o wznowienie postępowania. Czy jest jakakolwiek możliwość zamiany tego wyroku na karę grzywny albo na pracę społeczną? Jeśli nie, to po jakim czasie wyrok ten się przedawni? I jeszcze proszę mi powiedzieć, ile mogę dostać za ukrywanie się?

Krzysztof Bigoszewski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na wstępie wskazać należy, iż zgodnie z art. 279 § 1 Kodeksu karnego, kto kradnie z włamaniem, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Ponadto, w świetle art. 7 § 3 K.k. przestępstwo kradzieży z włamaniem zakwalifikowane zostało przez ustawodawcę za występek.

 

Wobec powyższego sąd co do zasady nie może orzec innej kary niż kara pozbawienia wolności, jednakże pewne wyjątki przewiduje w tym zakresie instytucja nadzwyczajnego złagodzenia kary określona w art. 60 § 6 K.k. Zgodnie z tym przepisem sąd może podczas orzekania, w razie zaistnienia wskazanych w ustawie okoliczności, zastosować wobec sprawcy nadzwyczajne złagodzenie kary, które polega na wymierzeniu kary poniżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia albo kary łagodniejszego rodzaju m.in. w ten sposób, iż – jeżeli czyn stanowi występek, przy czym dolną granicą ustawowego zagrożenia jest kara pozbawienia wolności nie niższa od roku – sąd wymierza grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

 

Jak zatem wynika z powyższego, biorąc pod uwagę przedstawiony przez Pana stan faktyczny sprawy, sąd przyjął wobec Pan najniższy możliwy wymiar kary, orzekając 1 rok pozbawienia wolności oraz uznał, iż nie zachodzą przesłanki do zastosowania nadzwyczajnego złagodzenia kary.

 

Dlatego też obecnie, ze względu na prawomocność wydanego przeciwko Panu wyroku, w zasadzie nie istnieje możliwość zmiany orzeczonej wobec Pana kary, gdyż decyzje w tym zakresie sąd podejmuje podczas orzekania i nie jest władny co do zasady zmienić treści wydanego prawomocnego wyroku.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jedynym w zasadzie sposobem na zmianę treści wyroku byłoby, jak się wydaje, wystąpienie z wnioskiem o wznowienie postępowania na podstawie art. 540 § 1 Kodeksu postępowania karnego.

 

Zgodnie bowiem z tym artykułem postępowanie sądowe zakończone prawomocnym orzeczeniem wznawia się, jeżeli:

 

  1. w związku z postępowaniem dopuszczono się przestępstwa, a istnieje uzasadniona podstawa do przyjęcia, że mogło to mieć wpływ na treść orzeczenia;
  2. po wydaniu orzeczenia ujawnią się nowe fakty lub dowody nieznane przedtem sądowi, wskazujące na to, że:
    1. skazany nie popełnił czynu albo czyn jego nie stanowił przestępstwa lub nie podlegał karze,
    2. skazano go za przestępstwo zagrożone karą surowszą albo nie uwzględniono okoliczności zobowiązujących do nadzwyczajnego złagodzenia kary albo też błędnie przyjęto okoliczności wpływające na nadzwyczajne obostrzenie kary,
    3. sąd umorzył lub warunkowo umorzył postępowanie karne, błędnie przyjmując popełnienie przez oskarżonego zarzucanego mu czynu.

 

Ponadto (§ 2) postępowanie wznawia się na korzyść oskarżonego, jeżeli w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego stracił moc lub uległ zmianie przepis prawny będący podstawą skazania lub warunkowego umorzenia.

 

Jeżeli zatem nie zachodzą w Pańskiej sprawie powyższe przesłanki, to należy liczyć się niestety z tym, iż orzeczona wobec Pana kara pozbawienia wolności nie zostanie zmieniona na karę grzywny lub karę pracy na cele społeczne. Natomiast nie ma przeszkód, aby ubiegał się Pan później o nadzwyczajne przedterminowe zwolnienie z odbywanej kary pozbawienia wolności.

 

Odnośnie z kolei Pańskiego pytania o termin przedawnienia wykonania orzeczonej wobec Pana kary pozbawienia wolności, wskazać należy, iż zgodnie z art. 103 § 1 pkt 2) K.k. nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat 15, jako że skazany Pan został na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 5 lat.

 

Dlatego też obecnie wykonanie Pańskiej kary nie jest przedawnione, a ponadto w związku ze skierowaniem tej kary do wykonania, stosownie do art. 15 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego, jeżeli zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca postępowanie wykonawcze, a w szczególności jeżeli nie można ująć skazanego albo nie można wykonać wobec niego orzeczenia z powodu choroby psychicznej lub innej przewlekłej, ciężkiej choroby, postępowanie zawiesza się w całości lub w części na czas trwania przeszkody.

 

Ponadto (§ 3) zawieszenie postępowania wykonawczego nie wstrzymuje biegu przedawnienia, chyba że skazany uchyla się od wykonania kary. Okres wstrzymania biegu przedawnienia nie może przekroczyć 10 lat.

 

Mając zatem powyższe na uwadze, jeżeli w związku z Pańskim uchylaniem się od stawienia się w zakładzie karnym celem odbycia orzeczonej wobec Pana kary sąd zawiesił postępowanie wykonawcze, to w zasadzie okres przedawnienia wykonania Pańskiej kary został przedłużony o kolejne 10 lat.

 

Nawiązując z kolei do pytania o karalność uchylania się od poddania się wykonaniu kary, to wskazać należy, iż polski Kodeks karny nie uznaje tego za przestępstwo czy choćby wykroczenie, a zatem nie jest to czyn karalny i wobec tego nie może być Pan za takie uchylanie się skazany.

 

Na koniec pragnę wskazać, iż opisane powyżej zawieszenie postępowania wykonawczego nie jest zawieszeniem wykonania kary, a służy jedynie umożliwieniu podjęcia czynności ustalających miejsce pobytu skazanego i jego ujęcie celem osadzenia w zakładzie karnym. Podjęcie tak zawieszonego postępowania nastąpi zatem co do zasady w chwili ujęcia skazanego i rozpoczęcia przez niego odbywania kary pozbawienia wolności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - sześć =

29.07.2012

„Nawiązując z kolei do pytania o karalność uchylania się od poddania się wykonaniu kary, to wskazać należy, iż polski Kodeks karny nie uznaje tego za przestępstwo czy choćby wykroczenie, a zatem nie jest to czyn karalny i wobec tego nie może być Pan za takie uchylanie się skazany”.
TEN KRAJ JEST CHORY!!! Gdzie prawo? Poszkodowany ma mniej praw od sprawcy i jeszcze sprawca może się uchylać do końca życia i robić, co mu się podoba!

koszmar

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zaliczenie pobytu w więzieniu za granicą do kary w Polsce

Byłem poszukiwany listem gończym i zostałem zatrzymany na terenie USA. Przebywałem przez 2 lata w amerykańskim więzieniu. Jaka jest podstawa zaliczenia pobytu w więzieniu za granicą do kary w Polsce?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »