.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kara za ponowną jazdę rowerem pod wpływem alkoholu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 27.01.2017

Miałem zakaz prowadzenia rowerów na 2 lata i dzisiaj niestety zostałem zatrzymany do kontroli, prowadząc rower po spożyciu 2 piw, co już wykazało niecałe 0,4 promila. Wiem, że oficjalnie za zachowanie się niezgodnie z wyrokiem grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, ale chciałbym się dowiedzieć, jak to wygląda w praktyce? Czy raczej grozi mi grzywna lub wyrok w zawieszeniu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu wykroczeń zwanego dalej K.w. W pierwszej kolejności wskazać należy, iż zgodnie z art. 244 Kodeksu karnego „kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

 

Wyraźnie jednak podkreślić należy, iż sąd wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę, bacząc, by jej dolegliwość nie przekraczała stopnia winy, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.

 

Wymierzając karę, sąd uwzględnia w szczególności motywację i sposób zachowania się sprawcy, popełnienie przestępstwa wspólnie z nieletnim, rodzaj i stopień naruszenia ciążących na sprawcy obowiązków, rodzaj i rozmiar ujemnych następstw przestępstwa, właściwości i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa i zachowanie się po jego popełnieniu, a zwłaszcza staranie o naprawienie szkody lub zadośćuczynienie w innej formie społecznemu poczuciu sprawiedliwości, a także zachowanie się pokrzywdzonego.

 

Wymierzając karę, sąd bierze także pod uwagę pozytywne wyniki przeprowadzonej mediacji pomiędzy pokrzywdzonym a sprawcą albo ugodę pomiędzy nimi osiągniętą w postępowaniu przed sądem lub prokuratorem.

 

W tego rodzaju przypadkach, jak pokazuje moja praktyka, sądy orzekają karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Zawieszenie wykonania kary następuje na okres próby, który wynosi od roku do 3 lat i biegnie od uprawomocnienia się wyroku. W mojej ocenie może mieć do czynienia z karą 2 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku.

 

Nie bez znaczenia dla wymiaru kary będzie miała Pańska prognoza kryminologiczna, to, czy prowadził Pan pojazd po spożyciu alkoholu z błahego powodu, czy też z uwagi na szczególne okoliczności (jeżeli tak, to jakie), a także to, czy stwarzał Pan zagrożenie dla innych uczestników ruchu, czy też do zatrzymania doszło na pobocznej drodze, rzadko uczęszczanej przez innych użytkowników.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »