Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kara z funduszu gwarancyjnego za opłacenie OC kilka dni po zarejestrowaniu samochodu

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 07.04.2019

Kupiłem auto w Niemczech z ważnymi tablicami i ubezpieczeniem. Poruszałem się nim po Polsce. Pojazd zarejestrowałem i po kilku dniach wykupiłem polskie ubezpieczenie (po zakończeniu ważności tego niemieckiego). Dostałem karę z funduszu gwarancyjnego, bo ponoć w dniu wymiany tablic miałem opłacić polskie OC. Czy fundusz ma rację?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Kara z funduszu gwarancyjnego za opłacenie OC kilka dni po zarejestrowaniu samochodu

Przyjmuję, iż OC było ważne i opłacone.

 

Powinien był Pan oczywiście zgłosić do ubezpieczyciela fakt nabycia auta z żądaniem wystawienia polisy na nowe numery, niemniej trudno o to ubiegać się w Niemczech. Musi Pan zrozumieć, że UFG widzi tylko CEPIK – od kiedy zostało zarejestrowane auto – oraz wykaz, czy jest ubezpieczone. Nie było w Polsce, bo CEPIK nie ma takich danych.

 

Zgodnie jednak z ustawą ubezpieczeniach obowiązkowych art. 10:

 

„1. Obowiązek ubezpieczenia uważa się za spełniony, jeżeli została zawarta umowa ubezpieczenia, na podstawie której osoba obciążona tym obowiązkiem korzysta z ochrony ubezpieczeniowej, a czas trwania i zakres tej ochrony odpowiadają przepisom ustawy lub odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych wprowadzających obowiązek ubezpieczenia.

1a. Umowa ubezpieczenia obowiązkowego nie może obejmować ubezpieczeniem okresu poprzedzającego zawarcie tej umowy.

2. Ustalenia spełnienia lub nieistnienia obowiązku ubezpieczenia można dochodzić przed sądem powszechnym”.

 

Proszę przesłać do UFG odwołanie od decyzji i przedstawić ważne ubezpieczenie OC, o ile ubezpieczenie spełnia ww. kryteria.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus V =

»Podobne materiały

Koszt wyrobienia świadectwa kwalifikacji przez pracownika

Mam firmę transportową. Zatrudniłem niedawno kierowcę, który przedłożył badania okresowe ważne do października 2011 r. Dwa tygodnie temu dostarczył mi jednak fakturę za świadectwo kwalifikacji, które musiał wyrobić, aby otrzymać nowe prawo jazdy (stare niebawem traciło ważność). Czy firma ponosi kos

Przejęcie przez gminę części udziału w drodze wewnętrznej

W wyniku podziału gruntu powstały drogi wewnętrzne pomiędzy działkami, połączone z drogą publiczną. Jestem właścicielem działki, ale nie mam udziału w drodze wewnętrznej. Czy gmina ma obowiązek przejąć na własność pozostałą część udziału w drodze wewnętrznej?

Wniosek o postawienie znaku drogowego

Jakiś czas temu utwardzono drogę gminną biegnącą wzdłuż mojej posesji. Droga jest długa i prosta, dlatego kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Przez tę drogę muszę przepędzać swoje zwierzęta gospodarskie, co stwarza realne zagrożenie. Jak i do kogo mogę się zwrócić o postawienie na
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »