Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kara nagany i jej anulowanie

Autor: Marta Wawrzyniak • Opublikowane: 13.10.2018

Jestem pracownikiem księgowości. Mój przełożony oznajmił, że działam niezgodnie z wydawanymi poleceniami i naruszam „ustaloną organizację i porządek w procesie pracy”. Zgłosił sprawę do kierownika jednostki, a ten nałożył na mnie karę nagany. Po złożeniu sprzeciwu kara została anulowana. Czy działanie przełożonego lub kierownika jednostki wypełnia znamiona czynu określonego w art. 212 K.k.? Czuję się poniżony w oczach współpracowników i bezpośrednio narażono mnie na utratę zaufania potrzebnego dla stanowiska księgowego, bo kara wpisana na świadectwie pracy w przyszłości powodowałaby istotne problemy.

Marta Wawrzyniak

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiadając na Pana pytanie, co do zasady niesłuszne posądzenie o niewywiązywanie się z obowiązków służbowych może spowodować pociągniecie do odpowiedzialności karnej. Sąd karny jest jednak zobligowany, aby w sposób szczegółowy ustalić stan faktyczny sprawy, by móc skazać oskarżonego w oparciu o art. 212 Kodeksu karnego. Samo wystosowanie wobec drugiej osoby nieprawdziwych zarzutów to jednak za mało, aby uznać oskarżonego o pomówienie za winnego, i muszą zostać spełnione dodatkowe przesłanki. W opisanej przez Pana sytuacji okoliczność anulowania kary po wniesieniu sprzeciwu nie przesądza jeszcze o bezprawności działania i jest zdecydowanie niewystarczająca, aby pociągnąć Pana przełożonego lub kierownika do odpowiedzialności karnej.

 

W związku z tym, iż treść art. 213 § 1 stanowi, iż nie ma przestępstwa określonego w art.  212 § 1, jeżeli zarzut uczyniony niepublicznie jest prawdziwy, sąd karny badałby, czy zarzut działania przez Pana niezgodnie z wydawanymi poleceniami i naruszania ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy jest niewątpliwie nieprawdziwy. Kwestią do oceny jest, na ile w Pana sytuacji krytyka miała charakter publiczny. Jeżeli przełożony oznajmił opisany zarzut wyłącznie Panu, bez obecności innych osób, a następnie przekazał go kierownikowi, zgodnie z procedurami pracowniczymi, to w mojej ocenie nie miał on charakteru publicznego. Co prawda, przesłanka publiczności zarzutu nie jest konieczna do pociągnięcia do odpowiedzialności z art. 212, nie mniej jednak zawęża możliwości tylko do skazania za zarzuty nieprawdziwe.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Kara nagany i jej anulowanie

 

Podkreślić również należy, że przestępstwo pomówienia ma charakter umyślny, w związku z czym sąd jest zobligowany do ustalenia, czy oskarżony miał  zamiar pomówienia Pana. Sprawca przestępstwa z art. 212 musi zdawać sobie sprawę z tego, że jego wypowiedź zawiera w swej treści zarzuty zniesławiające, działać z zamiarem zniesławienia, mając świadomość tego, że podniesienie lub rozgłaszanie zarzutów może narazić Pana na poniżenie w opinii publicznej lub utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Ponadto w odniesieniu do zniesławienia dokonanego niepublicznie, umyślnością sprawcy musi zostać objęta również nieprawdziwość zarzutu. Jeżeli więc sąd doszedłby do przekonania, że Pana przełożony faktycznie uważał, że nie wywiązuje się Pan ze swoich obowiązków, a zarzut wygłoszony był w sposób niepubliczny, w procesie karnym doszłoby do uniewinnienia.

 

Reasumując, pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Pana przełożonych w oparciu o art. 212 jest możliwe, jeżeli jest Pan w stanie wykazać, iż ich działanie było umyślne, a stawiane Panu zarzuty były nieprawdziwe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Koszty procesu o pomówienie

Partnerka mojego znajomego rozpowiedziała jego rodzinie, że jestem jego kochanką – co jest nieprawdą. Czuję się oczerniona i obrażona, dlatego chciałabym wnieść pozew do sądu przeciwko tej kobiecie. Jakie są koszty procesu w takich sprawach? Czy warto wynająć adwokata? Co je

Zdjęcia gwiazd na koszulkach a wykorzystywanie wizerunku

Planuję otworzyć firmę sprzedającą koszulki, na których rysownicy będą umieszczać podobizny gwiazd (m.in. sportowców), wzorując się na ich zdjęciach. Nie będzie to jednak ani portret, ani karykatura. Czy sprzedaż takich koszulek bez prawa do komercjalnego wykorzystania wizerunku jest

Wulgarny i obraźliwy e-mail – czy mogę pozwać jego nadawcę?

Prowadzę pewien serwis internetowy. Napisałem darmowego e-booka i udostępniam go osobom, które podadzą swojego maila, a wcześniej zgodzą się z polityką prywatności. Otrzymałem ostatnio bardzo wulgarnego i obraźliwego maila od użytkownika, który zarzucił mi, że nie otrzymał e-booka.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »