.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kandydowanie na radnego a skazanie na karę ograniczenia wolności

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 21.12.2017

Czy będąc skazanym na karę ograniczenia wolności za przestępstwo umyślne, w czasie po zakończeniu kary, jednak przed zatarciem, będę mógł kandydować na radnego gminy w wyborach samorządowych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kandydowanie na radnego a skazanie na karę ograniczenia wolności

Fot. Fotolia

Z treści Pana pytania wynika, że zastanawia się Pan, czy osoba skazana za przestępstwo umyślne na karę ograniczenia wolności po zakończeniu kary, jednak przed jej zatarciem może kandydować na radnego gminy.

 

Zgodnie z art. 11 § 2 Kodeksu wykroczeń „nie ma prawa wybieralności w wyborach osoba:

 

1) skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;

2) wobec której wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności, o którym mowa w art. 21a ust. 2a ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2016 r. poz. 1721).”

 

Mamy zatem do czynienia z osobą skazaną. Ustawodawca nie posługuje się w tym przypadku zwrotem „ukarany”, co mogłoby nasuwać wątpliwość, czy osoba, która karę odbyła, jest jeszcze w kręgu tych osób, lecz mowa jest o skazanym. Skazanym jest się do czasu zatarcia skazania. Wykonanie kary nie ma w tym przypadku żądnego większego znaczenia. Proszę zważyć, że musi to być jednak skazanie za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia prywatnego. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »