Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kandydowanie do rady gminy a wyrok

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 03.10.2018

Chcę kandydować do rady gminy, ale 3 lata temu zostałem skazany prawomocnym wyrokiem za nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu wodnym, powoduję nieumyślne obrażenia ciała u pasażera, który leczył się powyżej 7 dni, na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Czy mogę kandydować?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Kandydowanie do rady gminy a wyrok

Odpowiedzi na Pana pytanie należy poszukiwać w treści art. 11 § 2 Kodeksu wyborczego, zgodnie z którym „nie ma prawa wybieralności w wyborach osoba:

 

1) skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;

2) wobec której wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności, o którym mowa w art. 21a ust. 2a ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2017 r. poz. 2186 oraz z 2018 r. poz. 538)”.

 

Z treści Pana pytania wynika, ze został Pan skazany za przestępstwo nieumyślne, co w Pana przypadku ma istotne znaczenie wobec treści art. 11 § 2 Kodeksu. Mowa w nim jest bezpośrednio o przestępstwie umyślnym i zapis ten nie może być interpretowany rozszerzająco. Skoro w opisie czynu ma Pan nieumyślność, nie może być mowy o występowaniu w Pana przypadku przesłanki negatywnej.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus IX =

»Podobne materiały

Czy zastępca wójta może zostać prezesem stowarzyszenia?

Czy zastępca wójta może zostać prezesem stowarzyszenia lokalnego? Stowarzyszenie to, zgodnie ze statutem i KRS, może prowadzić działalność gospodarczą (z której dochód może być przeznaczony tylko na działalność statutową), ale jeszcze jej nie podjęło. Prezes pełni swoją funkcję nieodpłatnie. 

Wyprowadzanie psów – przepisy

Mieszkam na zamkniętym osiedlu. Niedawno na trawnikach pojawiły się tabliczki zakazujące wyprowadzania psów. Administracja osiedla wywiesza też informacje, że psy na osiedlu mają być wyprowadzane na smyczy (zgodnie z uchwałą Rady Miasta, którą załączam). Czy te regulacje są zgodne z przepisami prawa

Oświadczenie majątkowe asystenta wójta

Czy asystent wójta ma obligatoryjny obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego? Czy takie oświadczenie majątkowe asystenta, jeśli jest złożone, może lub musi być opublikowane publicznie (jak np. oświadczenie wójta czy radnego) lub stanowi informację publiczną?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »