Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kandydacka służba wojskowa

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 15.06.2012

Mam pytanie dotyczące kandydackiej służby wojskowej. Uczę się w szkole wojskowej. Chciałbym zrezygnować z nauki, ale wiem, że wiąże się to z odpowiednimi kosztami. Czy mogę ubiegać się o  zwolnienie z tych kosztów ze względu na trudną sytuację finansową? Czy ewentualnie mogę starać się o rozłożenie płatności na raty? Co powinno znaleźć się we wniosku?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z § 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 czerwca 2010 r. w sprawie nauki żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 121, poz. 813) wysokość kosztów, poniesionych na utrzymanie i naukę w przypadku przerwania kształcenia, w odniesieniu do żołnierza pełniącego służbę kandydacką albo żołnierza zawodowego ustala rektor-komendant uczelni wojskowej, komendant szkoły podoficerskiej, komendant ośrodka szkolenia albo instytucji prowadzącej naukę, w porozumieniu z dyrektorem departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw szkolnictwa wojskowego.

 

Koszty poniesione w związku z nauką żołnierza pełniącego kandydacką służbę wojskową obejmują koszty przypadające na jednego żołnierza w zakresie zakwaterowania, umundurowania, wyżywienia, nauki oraz jego uposażenie.

 

Zwrot kosztów nauki żołnierza pełniącego kandydacką służbę wojskową następuje w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania do zapłaty od rektora-komendanta uczelni wojskowej, komendanta szkoły podoficerskiej lub komendanta ośrodka szkolenia. W wezwaniu tym rektor-komendant określa kwotę podlegającą zwrotowi i numer rachunku bankowego, na który ma nastąpić zwrot.

 

Z chwilą utraty mocy obowiązującej rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 3 marca 2008 r. w sprawie udzielania pomocy żołnierzom zawodowym w związku z pobieraniem przez nich nauki oraz kierowania żołnierzy zawodowych na studia albo naukę w kraju lub za granicą (Dz. U. Nr 59, poz. 362), tj. z dniem 21 lipca 2010 r., żołnierze utracili możliwość składania wniosków o rozłożenie spłaty naliczonych kosztów na raty, odroczenia terminu spłaty czy też zwolnienia z obowiązku zwrotu. W obecnym rozporządzeniu w sposób świadomy ustawodawca nie powtórzył tych przepisów, mając na celu zdyscyplinowanie żołnierzy pobierających naukę na koszt wojsk. W związku z powyższym nie ma Pan możliwości złożenia wniosku, o którym Pan pisze.

 

Istnieje jednak możliwość zmniejszenia kwoty naliczonej do zwrotu. Po doręczeniu Panu wezwania do zapłaty określającego wysokość kosztów może Pan złożyć odwołanie od decyzji komendanta. W odwołaniu takim musi Pan wykazać, iż koszty zostały ustalone wyłącznie na podstawie danych wynikających z ewidencji księgowej i nie uwzględniają kosztów faktycznie poniesionych, od których to są wyższe. Konieczne jest więc wykazanie, iż w danym czasie organ nie poniósł określonych kosztów związanych z Pańską nauką, wskazywanych w § 19 rozporządzenia, wobec zaistnienia pewnych zdarzeń powodujących obniżenie owych kosztów. Może to być niekorzystanie przez Pana z wyżywienia, niepobieranie stypendium itp. Jednak zarzut ten musi Pan poprzeć dowodami.

 

Od decyzji organu II instancji może się Pan odwoływać dalej do wojewódzkiego sądu administracyjnego. O możliwości i terminach odwołania oraz organach właściwych do rozpatrzenia odwołania zostanie Pan pouczony w doręczonym wezwaniu do zapłaty.

 

Podsumowując, brak jest podstaw prawnych do złożenia przez Pana wniosku o rozłożenie płatności na raty, odroczenie terminu spłaty lub zwolnienie z obowiązku zwrotu poniesionych kosztów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + dwa =

»Podobne materiały

Rezygnacja ze studiów wojskowych i obowiązek zwrotu kosztów

Obecnie jestem studentem Wojskowej Akademii Technicznej, ale zamierzam zrezygnować ze studiów wojskowych. Wiem, że będę musiał zwrócić sporą sumę uczelni. Czytałem, że rektor–komendant może na wniosek studenta umorzyć te koszty. Czy mam na to szansę? Co powinienem zrobić?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »