Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jednorazowa wartość transakcji przy płatności gotówką

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 30.07.2019

Mam problem z interpretacją przepisu podatkowego. Pytanie dotyczy płatności gotówką i limitu 15 000 zł obowiązującego od 1.01.2017 r. Nurtuje mnie słowo JEDNORAZOWA WARTOŚĆ TRANSAKCJI. Rozumiem to w ten sposób, że jeżeli kupuje samochód za 20 tys. złotych, to płatności muszę dokonać przelewem. Co jednak, jeżeli kupuję trzy samochody każdy o wartości 6000 zł (u jednego dilera – sprzedawcy)? Czy każdy samochód jest inną transakcją i mogę zapłacić gotówką? Czy płacę u jednego dilera 14 990, a resztę, czyli 3010, przelewem? Ja interpretuje to tak, że jeżeli są to inne transakcje, to mogę zapłacić gotówką. Pewnie jest jakiś odgórny limit, jednak bardziej interesują mnie kwoty mniejsze, które minimalnie w jednym dniu mogą przekraczać 15 000 zł.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności przytoczę treść art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Według treści tego przepisu:

 

„1. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:

1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji”.

 

Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił w treści wyroku z dnia 4 lipca 2014 r., sygn.akt I FSK 1284/13, że „przepis art. art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.) wymaga od podmiotu gospodarczego dokonania lub przyjęcia płatności za pośrednictwem rachunku bankowego gdy łącznie spełnione są następujące okoliczności:

 

  1. druga strona transakcji, z której wynika płatność, jest przedsiębiorcą;
  2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro (obecnie złotych) przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji;
  3. płatność pozostaje w związku z działalnością gospodarczą”.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Jednorazowa wartość transakcji przy płatności gotówką

Za każdym razem zatem muszą być spełnione wszystkie 3 warunki, z dwoma pierwszymi nie ma problemu na ogół, natomiast rzeczywiście kłopotliwy jest drugi z warunków. Punktem wyjścia jest właściwe zrozumienie pojęcia „transakcja” . W tym miejscu powołam się na treść komentarza z książki A. Powałowskiego Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Komentarz, który pisze następująco: „W tym kontekście użyty w treści komentowanego przepisu niedookreślony termin »transakcja« można definiować jako umowę, której przedmiotem jest odpłatne dostarczanie towaru lub odpłatne świadczenie usług, jeżeli strony tej umowy zawierają ją w związku z wykonywaną przez siebie działalnością gospodarczą lub zawodową”.

 

Upraszczając, transakcja to umowa dotyczą zakupu poszczególnych dóbr – aut, które nabywa Pan u ich dealera. Jeżeli przedmiotem jednej umowy jest zakup kilku aut, to uważam, że jest to jedna transakcja; jeżeli zawiera Pan 3 umowy na zakup aut (szczególnie jeśli nie zawiera ich Pan tego samego dnia powiedzmy) – to można potraktować to jako 3 transakcje. Aczkolwiek w takim przypadku zawsze można narazić się na zarzut, że zawiera się celowo 3 odrębne umowy, aby uniknąć stosowania art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Tego niestety nie mogę wykluczyć, że ktoś może mieć taki pogląd na sprawę. Natomiast generalnie jedna umowa „hurtowa” to jedna transakcja, 3 odrębne umowy = 3 transakcje. Moim zdaniem jeżeli w danym momencie kupuje Pan 3 auta, to nie ma racjonalnej potrzeby zawierania 3 umów i normalnie w takich przypadku zawiera się jedną umowę.

 

Natomiast jeżeli chodzi o pytanie „Czy płacę u jednego dilera 14990, a resztę, czyli 3010, przelewem?” – odpowiedź brzmi: absolutnie nie, jeżeli płatność wynika z jednej umowy, to decyduje łączna cena, nawet jeżeli płaci Pan w ratach, zawsze będzie należało uiścić zapłatę przelewem.

 

Jeżeli wartość transakcji, a nie kwota, którą Pan w danej chwili płaci, przekracza 15 000 zł, powinien Pan zapłacić całość przelewem. Cytowany przepis nie stanowi o zapłacie gotówką poniżej kwoty 15 000 zł, tylko o zapłacie przelewem powyżej tej kwoty. Jeżeli cena jest wyższa niż wymieniona kwota, wszystko należy uiścić przelewem. Nie ma innych limitów poza tym wspomnianym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Refundacja składek PFRON a udziały w spółce

Jestem współwłaścicielką spółki cywilnej (25% udziałów). Ponieważ jestem też rencistką, a płacę pełen ZUS z przychodów spółki, zwróciłam się do PFRON o refundację składek. Zaczęły one przychodzić na konto spółki z moim osobistym numerem rejestracyjnym w PFRON. Mam je

Odmowa przyznania kredytu przez bank – rezydent i nierezydent podatkowy

Wraz z mężem staramy się o kredyt na mieszkanie. Bank odmówił nam przyznania go, twierdząc, że mąż nie jest polskim rezydentem. W zamian zaproponował pożyczkę. Czy to prawda, skoro mąż pracuje w Danii, ma kontrakt na czas nieokreślony, ale jego miejsce zamieszkania jest w Polsce? Doda

Podatek PCC a umowa przejęcia długu

Mam zamiar podarować synowi firmę, którą prowadzę jako osoba fizyczna. Przy umowie darowizny musimy zapłacić podatek PCC. Czy możliwe jest przeniesienie ciężarów na syna w formie umowy przejęcia długu? Czy jeżeli zastosujemy umowę przejęcia długu, to unikniemy podatku PCC?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »