Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jednoczesne wniesienie pozwu rozwodowego i wniosku o ustalenie rozdzielności majątkowej

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 14.01.2011

Dostałem pozew o ustalenie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, ponieważ z żoną mieszkamy osobno już trzy lata. W tym samym czasie sam złożyłem pozew rozwodowy. Czy mogę wnioskować o odrzucenie pozwu o ustalenie rozdzielności, skoro po rozwodzie automatycznie nasz majątek zostanie podzielony? Czy nasz majątek będzie dzielony na sprawie o rozdzielność, czy dopiero na oddzielny wniosek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 52 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej”.

 

Natomiast § 2 tegoż artykułu zakłada, że „rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia [np. orzeczenia o rozwodzie]. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu”.

 

W momencie zaistnienia przed sądem sprawy sądowej o rozwód nie można wnieść odrębnej sprawy o orzeczenie separacji między małżonkami. Można jednak wystąpić z pozwem o ustanowienie rozdzielności między małżonkami z datą wsteczną – co też zrobiła Pańska żona.

 

Niedopuszczalne jest dochodzenie jednym pozwem żądania rozwodu i zniesienia wspólności majątkowej z datą wsteczną.

 

Niemożliwe też jest połączenie już toczących się spraw o rozwód i o zniesienie wspólności ustawowej w celu ich łącznego rozpoznania. Stwierdził tak Sąd Najwyższy – Izba Cywilna – uchwałą z dnia 15.10.1991 r., sygn. akt III CZP 96/91, gdzie czytamy, że „niedopuszczalne jest dochodzenie jednym pozwem żądania orzeczenia rozwodu oraz zniesienia wspólności majątkowej z datą wsteczną”.

 

Jak wynika z Pańskiego pytania, żona wniosła pozew o zniesienie współwłasności majątkowej z datą wsteczną, a Pan pozew o rozwód. Oznacza to, iż w zaistniałej sytuacji nie ma żadnych podstaw prawnych, żeby stwierdzić, że Pańska żona nie ma prawa wnieść takiego pozwu, podobnie jak Pan miał możliwość złożenia do sądu pozwu o rozwód.

 

Co się zaś tyczy podziału majątku, to sąd w czasie postępowania o zniesienie współwłasności może wziąć pod uwagę wniosek jednej ze stron dotyczący podziału majątku.

 

Wniosek o podział majątku w toku sprawy rozwodowej może być jednak uwzględniony przez sąd w sytuacji, gdy jest obopólna zgoda stron co do sposobu podziału wspólnego majątku.

 

Dodam też, że żona może złożyć wniosek o podział majątku wspólnego w trakcie postępowania o zniesienie współwłasności na tej samej sprawie, jak i już po jej zakończeniu, złożywszy odrębny wniosek o podział majątku. Możecie Państwo za obopólną zgodą spisać umowę o podział majątku albo może Pan też zaakceptować ewentualny podział majątku zaproponowany przez żonę.

 

Proszę jednak pamiętać, sąd na rozprawie nie ma prawa Pana do niczego zmusić, a tym bardziej do podziału Pana własnego majątku, gdy Pan się na to nie zgadza.

 

W sytuacji, gdy Pańska żona złoży na rozprawie wniosek o podział majątku, wówczas sąd sam rozprawę odroczy i da Panu określony czas na ustosunkowanie się do przedstawionej przez żonę propozycji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus IV =

»Podobne materiały

Dziedziczenie przez dziecko po podziale majątku i rozwodzie

W tym roku ustanowiłem z żoną rozdzielność majątkową, a następnie dwa miesiące później dostaliśmy rozwód bez orzeczenia o winie. Za kilka tygodni urodzi mi się dziecko z innego związku. Jakie prawa do dziedziczenia po mnie będzie miało to dziecko? Czy żona będzie musiała się dzi
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »