.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jednoczesne wniesienie pozwu rozwodowego i wniosku o ustalenie rozdzielności majątkowej

• Autor: Iryna Kowalczuk

Dostałem pozew o ustalenie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, ponieważ z żoną mieszkamy osobno już trzy lata. W tym samym czasie sam złożyłem pozew rozwodowy. Czy mogę wnioskować o odrzucenie pozwu o ustalenie rozdzielności, skoro po rozwodzie automatycznie nasz majątek zostanie podzielony? Czy nasz majątek będzie dzielony na sprawie o rozdzielność, czy dopiero na oddzielny wniosek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jednoczesne wniesienie pozwu rozwodowego i wniosku o ustalenie rozdzielności majątkowej

Ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej

Zgodnie z art. 52 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej”.

 

Natomiast § 2 tegoż artykułu zakłada, że „rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia [np. orzeczenia o rozwodzie]. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu”.

 

W momencie zaistnienia przed sądem sprawy sądowej o rozwód nie można wnieść odrębnej sprawy o orzeczenie separacji między małżonkami. Można jednak wystąpić z pozwem o ustanowienie rozdzielności między małżonkami z datą wsteczną – co też zrobiła Pańska żona.

 

Niedopuszczalne jest dochodzenie jednym pozwem żądania rozwodu i zniesienia wspólności majątkowej z datą wsteczną.

 

Niemożliwe też jest połączenie już toczących się spraw o rozwód i o zniesienie wspólności ustawowej w celu ich łącznego rozpoznania. Stwierdził tak Sąd Najwyższy – Izba Cywilna – uchwałą z dnia 15.10.1991 r., sygn. akt III CZP 96/91, gdzie czytamy, że „niedopuszczalne jest dochodzenie jednym pozwem żądania orzeczenia rozwodu oraz zniesienia wspólności majątkowej z datą wsteczną”.

 

Jak wynika z Pańskiego pytania, żona wniosła pozew o zniesienie współwłasności majątkowej z datą wsteczną, a Pan pozew o rozwód. Oznacza to, iż w zaistniałej sytuacji nie ma żadnych podstaw prawnych, żeby stwierdzić, że Pańska żona nie ma prawa wnieść takiego pozwu, podobnie jak Pan miał możliwość złożenia do sądu pozwu o rozwód.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wniosek o podział majątku w toku sprawy rozwodowej

Co się zaś tyczy podziału majątku, to sąd w czasie postępowania o zniesienie współwłasności może wziąć pod uwagę wniosek jednej ze stron dotyczący podziału majątku.

 

Wniosek o podział majątku w toku sprawy rozwodowej może być jednak uwzględniony przez sąd w sytuacji, gdy jest obopólna zgoda stron co do sposobu podziału wspólnego majątku.

 

Dodam też, że żona może złożyć wniosek o podział majątku wspólnego w trakcie postępowania o zniesienie współwłasności na tej samej sprawie, jak i już po jej zakończeniu, złożywszy odrębny wniosek o podział majątku. Możecie Państwo za obopólną zgodą spisać umowę o podział majątku albo może Pan też zaakceptować ewentualny podział majątku zaproponowany przez żonę.

 

Proszę jednak pamiętać, sąd na rozprawie nie ma prawa Pana do niczego zmusić, a tym bardziej do podziału Pana własnego majątku, gdy Pan się na to nie zgadza.

 

W sytuacji, gdy Pańska żona złoży na rozprawie wniosek o podział majątku, wówczas sąd sam rozprawę odroczy i da Panu określony czas na ustosunkowanie się do przedstawionej przez żonę propozycji.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełni funkcję administratora. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II - 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu