Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jednoczesne stwierdzenie nabycia spadku przez sąd oraz przez notariusza

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 06.10.2015

W przypadku sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza w stosunku do spadku, którego nabycie stwierdził wcześniej sąd, ważniejsze jest zawsze sądowe stwierdzenie spadkobrania. W takim przypadku akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza podlega uchyleniu.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W obowiązującym stanie prawnym stwierdzenie nabycia spadku może nastąpić w wyniku przeprowadzonego postępowania sądowego lub, jeżeli brak jest sporu co do dziedziczenia, przed notariuszem (akt poświadczenia dziedziczenia). Zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego1 sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę, notariusz natomiast sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

 

W związku z ustanowieniem dwóch procedur, które prowadzić mogą do potwierdzenia spadkobrania, ustawodawca przewidział szereg instrumentów, które mają zapobiegać jednoczesnemu zaistnieniu w obrocie dwóch dokumentów o stwierdzeniu nabycia spadku: postanowienia sądu oraz aktu poświadczenia dziedziczenia wydanego przez notariusza. Przed wydaniem aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz ma obowiązek upewnić się, że w odniesieniu do danego spadku nie wydano uprzednio postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku oraz że nie toczy się sądowe postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. Ustalenie przez notariusza, że w stosunku do spadku został już uprzednio sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia lub wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, jest jedną z przesłanek do odmowy sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia (art. 95e § 2 pkt 1 ustawy – Prawo o notariacie2). Ponadto zgodnie z art. 95j Prawa o notariacie skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku ma tylko zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia. Akty te są rejestrowane przy użyciu systemu teleinformatycznego nadzorowanego przez Krajową Radę Notarialną, co wyklucza zarejestrowanie dwóch aktów poświadczenia dziedziczenia dotyczących tego samego spadku.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Teoretycznie możliwe jest jednak jednoczesne stwierdzenie nabycia spadku przez sąd oraz przez notariusza. Usunięcie z obrotu aktu poświadczenia dziedziczenia, które stwierdzone było również przez sąd, umożliwia w takich wypadkach art. 669(1) § 1 Kodeksu postępowania cywilnego3, zgodnie z którym sąd spadku uchyla zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, jeżeli w odniesieniu do tego samego spadku zostało wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Natomiast zgodnie z art. 669(1) § 2 K.p.c. w przypadku zarejestrowania dwóch lub więcej aktów poświadczenia dziedziczenia w odniesieniu do tego samego spadku, sąd spadku na wniosek zainteresowanego uchyla wszystkie akty poświadczenia dziedziczenia i wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.

 

W przypadku uchylenia zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia sąd zawiadamia o tym notariusza, który uchylony akt sporządził, oraz Krajową Radę Notarialną, przesyłając odpisy wydanego orzeczenia.

 

 

 

 

____________________________

1 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121, z późn. zm.)

2 Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz. U. z 2014 r., poz. 164, z późn. zm.)

3 Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 06.10.2015

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus III =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »