Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jednak to nie koniec podatkowego Eldorado – nowa umowa z Emiratami Arabskimi najwcześniej od 2016 r.

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 21.11.2014

W wielu artykułach można spotkać nieprawdziwe informacje dotyczące tego, iż od dnia 1 stycznia 2015 r. wchodzi w życie zmieniona wersja umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, likwidująca wiele przywilejów podatkowych (m.in. zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym w obu państwach wynagrodzeń dyrektorów spółek zarejestrowanych w ZEA). Tymczasem…



Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 14 Protokołu zmieniającego Umowę: „Umawiające się Państwa poinformują się wzajemnie drogą dyplomatyczną w formie pisemnej o zakończeniu wewnętrznych procedur prawnych, niezbędnych do wejścia w życie niniejszego Protokołu. Niniejszy Protokół wejdzie w życie pierwszego dnia trzeciego miesiąca następującego po dniu otrzymania późniejszej z not, o których mowa powyżej i jego postanowienia będą miały zastosowanie w obu Umawiających się Państwach:

 

a) W odniesieniu do podatków potrącanych u źródła, do kwot dochodu osiągniętego w dniu 1 stycznia lub po tym dniu w roku kalendarzowym następującym po roku, w którym niniejszy Protokół wejdzie w życie;

b) W odniesieniu do pozostałych podatków od dochodu, od podatków należnych za rok podatkowy, rozpoczynający się w dniu 1 stycznia lub po tym dniu w roku kalendarzowym następującym po roku, w którym niniejszy Protokół wejdzie w życie”.

 

W praktyce oznacza to, iż najpierw Polska musi otrzymać od Emiratów notę, z której wynika, iż zakończono procedury prawne, niezbędne do wejścia w życie Protokołu. Do dnia dzisiejszego Polska takiej noty jednak nie otrzymała.

 

Tymczasem Protokół może wejść w życie dopiero po upływie 3 miesięcy od otrzymania takiej noty. Zatem nawet gdyby Polska otrzymała taką notę w dniu 22 listopada 2014 r., to Protokół wszedłby w życie dopiero 23 lutego 2015 r.

 

Wejście w życie Protokołu nie oznacza jednak, że ma on od razu zastosowanie. Zgodnie z tym, co podano wyżej, zastosowanie ma on dopiero do podatków od dochodu osiągniętego od 1 stycznia w roku kalendarzowym następującym po wejście w życie Protokołu. Skoro protokół może wejść w życie najwcześniej w 2015 r., to zastosowanie będzie miał dopiero do dochodów osiąganych w 2016 r.

 

Na dzień dzisiejszy brak informacji, czy w ogóle i kiedy prace w Emiratach dotyczące zmiany Umowy zostaną zakończone.

 

W praktyce oznacza to, iż mając spółkę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jej dyrektor (będący polskim obywatelem i rezydentem) nie zapłaci podatku dochodowego od wynagrodzenia dyrektorskiego ani w Emiratach, ani w Polsce.

 

 

Informujemy, że świadczymy pomoc prawną w zakładaniu spółek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.


Stan prawny obowiązujący na dzień 21.11.2014


Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - X =

 

»Podobne materiały

Zmiany w ustawie o podatku od spadków i darowizn od 2016 r.

Większość zmian ma charakter porządkujący, są jednak i zmiany ważne. Należy im przyjrzeć się bliżej.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »