.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jazda po spożyciu alkoholu

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 31.10.2013

Jechałem samochodem, sądząc, że niewielka ilość alkoholu wypita poprzedniego wieczoru nie ma już na mnie żadnego wpływu. Niestety podczas rutynowej kontroli policji okazało się, że w wydychanym powietrzu stężenie alkoholu wynosi 0,17 mg/dm3. Czy jest jakaś możliwość, żeby uniknąć zatrzymania prawa jazdy, ponieważ jest mi ono koniecznie potrzebne do wykonywania pracy? Jakie są okoliczności łagodzące w takiej sytuacji? Nigdy wcześniej nie byłem zatrzymany za jazdę po spożyciu alkoholu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kodeks karny (K.k.) stanowi, że stan nietrzeźwości ma miejsce w sytuacji, gdy stężenie alkoholu:

 

  • we krwi wynosi 0,5 promila lub prowadzi do stężenia wyższego od tej wysokości albo też
  • w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

 

Oznacza to, że przy stężeniu alkoholu 0,17 mg/dm3 Pański czyn traktowany jest jako wykroczenie drogowe, a nie przestępstwo. Tym samym do kwalifikacji Pańskiego czynu zastosowanie mają przepisy Kodeksu wykroczeń (K.w.).

 

Zgodnie z art. 87 K.w.:

 

„§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

 

§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.

 

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów”.

 

W przypadku uznania Pańskiego zachowania za wykroczenie orzeka się zgodnie z art. 29 § 1 K.w. również zakaz prowadzenia pojazdów, wymierza się go w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

 

Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że nie ma możliwości zachowania przez Pana zatrzymanego prawa jazdy. Przepisy wyraźnie wskazują, że prawo jazdy zatrzymuje się obligatoryjnie i zawsze w przypadku prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu. Do rozważenia pozostaje tylko to, czy zakaz obejmuje wszystkie posiadane kategorie, czy tylko tę, która była „wykorzystywana” w chwili zatrzymania. Na tym tle Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, w którym stwierdza: „na podstawie art. 42 § 2 k.k. w każdej sprawie należy orzec środek karny zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, przy czym, ograniczając zakres tego zakazu, nie można pominąć pojazdów mechanicznych tego rodzaju, które odpowiadają temu pojazdowi, który prowadził sprawca w chwili inkryminowanego zdarzenia” (z 14 stycznia 2009 r. w sprawie VKK 364/2008). Ponieważ w chwili zatrzymania prowadził Pan pojazd osobowy, korzystał Pan z prawa jazdy kat. B, to ten dokument będzie podlegał zatrzymaniu bezwzględnie. Zakaz obejmujący pozostałe kategorie zależy już tylko od sądu.

 

Jedyne co może Pan zrobić w zaistniałej sytuacji to „walczyć” o jak najkrótszy zakaz prowadzenia pojazdów.

 

W tym celu winien Pan:

 

  • wykazać, że żałuje Pan zaistniałego zdarzenia;
  • wykazać, że nigdy wcześniej nie był Pan zatrzymany za jazdę po spożyciu alkoholu i zawsze postępował zgodnie z prawem;
  • wykazać sądowi, że skazanie Pana doprowadzi Pana i Pańską rodzinę do trudnej sytuacji finansowej, pociągnie bowiem za sobą utratę przez Pana stałej pracy, stanowiącej źródło dochodu rodziny;
  • przedłożyć dokumenty, które potwierdzą Pańską dotychczasową dobrą opinię – opinia z zakładu pracy, organizacji społecznych, w których Pan działa;
  • uwypuklić okoliczności, które będą wskazywać, że nie stanowił Pan realnego zagrożenia dla innych użytkowników drogi (niewielkie natężenie ruchu, rodzaj drogi, przejazd z parkingu na parking, mało uczęszczana ulica), a także okoliczności zatrzymania (zwykła kontrola drogowa, przed którą Pan nie uciekał).
  • zażądać sprawdzenia stanu Pańskich punktów karnych, jednak nie spowoduje to zatrzymania przez Pana prawa jazdy kat. B.

 

Jeżeli zakaz nie przekroczy roku, nie będzie musiał Pan zdawać ponownie egzaminu na prawo jazdy.

 

W toku postępowania może Pan zażądać okazania świadectwa homologacji alkomatu oraz zaświadczenia o ostatnim jego badaniu (przeglądzie technicznym). Czasami zdarza się, że badania są wykonywane na sprzęcie bez homologacji. W takiej sytuacji badania takie nie mogą być brane pod uwagę przez sąd, co uwolni Pana od zarzutu.

 

Takie okoliczności, jak trudna sytuacja finansowa rodziny, niskie zarobki, groźba utraty pracy, stanowią jedynie okoliczność przemawiająca za obniżeniem wymiaru kary grzywny.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl