Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jazda po alkoholu na rowerze a konieczność korzystania z samochodu

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 08.12.2010

Musiałam ostatnio pojechać nagle do chorej siostry. Wypiłam tego dnia trochę alkoholu, dlatego zdecydowałam się pojechać rowerem, a nie samochodem. Zatrzymała mnie policja. Zmierzono, że miałam 0,7 mg alkoholu. Jakiej kary mogę się spodziewać? Czy stracę prawo jazdy? Czy okolicznością łagodzącą może być to, że bez samochodu nie dojadę do pracy?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzy kwalifikuje Pani czyn jako przestępstwo wypełniające znamiona z art. 178a Kodeksu karnego (w skrócie K.k.).

 

Przestępstwo z art. 178a § 2 określa czyn, w którym sprawca, znajdując się w stanie nietrzeźwości, prowadzi na drodze publicznej (droga publiczna w rozumieniu art. 1 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2086, to droga zaliczona na podstawie tej ustawy do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeni i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych. Drogi ze względu na funkcje w sieci drogowej dzielą się na drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne) lub w strefie zamieszkania (zgodnie z art. 2 pkt 16 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym; j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908) inny pojazd niż określony w § 1.

 

Przesłanki artykułu są także spełnione, gdy sprawca prowadzi pojazd inny niż mechaniczny. Takim pojazdem jest np. rower, pojazd zaprzęgowy lub napędzany siłą mięśni wózek inwalidzki (R.A. Stefański, Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu i w komunikacji. Rozdział XX i XXI Kodeksu karnego. Komentarz, Warszawa 2000, s. 407).

 

W przeciwieństwie do przestępstwa przewidzianego w § 1, które może być popełnione w każdym miejscu, gdzie odbywa się ruch lądowy, wodny lub powietrzny, czyn opisany w § 2 może być popełniony tylko na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania, a więc tylko w miejscu, gdzie odbywa się ruch drogowy.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jeżeli została Pani „ujęta” na drodze publicznej, odpowie Pani z art 178a K.k.

 

Za popełnienie przestępstwa określonego w art. 178a § 1 K.k. przewidziana jest kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Przestępstwo opisane w § 2 (polegające na prowadzeniu np. roweru w stanie nietrzeźwości) zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Wysokość zagrożenia karą w obu przypadkach umożliwia odstąpienie od wymierzenia kary (art. 59) bądź warunkowe umorzenie postępowania karnego (art. 66).

 

Jednocześnie zgodnie z art. 42 § 2 sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 21.11.2001 r., sygn. akt I KZP 27/2001, OSNKW 2002, nr 1-2, poz. 5; postanowienie SN z dnia 29.01.2002 r., sygn. akt I KZP 32/2001, Orz. Prok. i Pr. 2002, nr 4, poz. 2, oraz wyrok SN z dnia 05.10.2005 r., sygn. akt II KK 106/2005). Zgodnie z art. 49 § 2 w razie skazania za przestępstwo przewidziane w art. 178a sąd może orzec świadczenie pieniężne określone w art. 39 pkt 7 na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 47 § 3 (zob. uwagi do art. 49 § 2).

 

Mogłaby Pani wnioskować o warunkowe umorzenie postępowania, powołując się na dotychczasowy brak konfliktów z prawem, opinię w miejscu pracy, w miejscu zamieszkania, np. opinię proboszcza. Bywa, że sąd zastosuje w takich przypadkach umorzenie postępowania.

 

Może Pani także wnioskować o orzeczenie zakazu prowadzenia niektórych pojazdów, np. z wyłączeniem określonej kategorii, jeżeli np. prawo jazdy jest niezbędne w pracy i bez tego straci Pani źródło dochodów rodziny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden + zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Co grozi za jazdę po alkoholu?

Mój mąż został zatrzymany pod wpływem alkoholu, miał w wydychanym powietrzu 1,6 promila. Zostało mu zatrzymane prawo jazdy i kazali mu czekać na dalsze czynności, mówił, że prawdopodobnie stanie przed sądem. Co mu grozi?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »