Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jazda po alkoholu a warunkowe umorzenie postępowania karnego

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 16.08.2010

Prowadziłam samochód w stanie nietrzeźwości. Po badaniu alkomat wykazał 0,3 mg/l, w kolejnych tendencję spadkową – 0,25 mg/l. Czy mam szansę na warunkowe umorzenie postępowania? Jestem osobą niekaraną o dobrej opinii i pozycji społecznej. Czy wchodzi w grę warunkowe umorzenie postępowania?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustosunkowując się do przedstawionego przez Panią stanu faktycznego, wskazać należy, że przedmiotem wykładni w tym przypadku jest art. 66 i następne Kodeksu karnego.

 

Na podstawie art. 336 i 339 K.p.k. wyłączną kompetencję w zakresie warunkowego umorzenia postępowania karnego ma sąd, a nie prokurator. Stanowi to wyraz słusznego założenia, że jedynym organem orzekającym środki reakcji karnoprawnej może być sąd. Przepis będący przedmiotem wykładni rozpoczyna się od sformułowania „sąd może”, co oznacza, że warunkowe umorzenie postępowania karnego jest prawem, a nie obowiązkiem sądu.

 

Warunkowe umorzenie postępowania karnego możliwe jest wówczas, gdy wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. Zarówno wina, jak i stopień społecznej szkodliwości winny być oceniane osobno, w sposób niezależny od siebie.

 

Przepis art. 66 K.k. wymaga więc zarówno, aby wina sprawcy nie była znaczna, jak i stopień społecznej szkodliwości został oceniony jako nieznaczny. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26 maja 1970 r. (opublikowanym w OSNKW 1970, nr 9, poz. 102) stwierdził, że stopień społecznej szkodliwości, który nie jest znaczny, nie jest tożsamy ze stopniem znikomym tej szkodliwości ani ze stopniem, który jest nieznaczny. Oceniając natomiast stopień zawinienia, uwzględnić należy wszystkie okoliczności decydujące o przypisaniu winy, a więc poczytalność sprawcy, jego dojrzałość oraz zdolność rozpoznania bezprawności zachowania. Skoro bowiem przepis wymaga, aby stopień winy nie był znaczny, wyprowadzić z tego można twierdzenie, iż wina sprawcy musi być ustalona ponad wszelką wątpliwość. Warunkowe umorzenie postępowania karnego uzależnione jest również od tego, że okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości. Omawiana instytucja ma zastosowanie tylko w stosunku do sprawcy dotychczas niekaranego za przestępstwo umyślne, którego postawa, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. Sąd, dokonując oceny postawy sprawcy, bierze pod uwagę zarówno okoliczności, w jakich wszedł on w kolizję z prawem, czy jest to zdarzenie wyłącznie epizodyczne, jak również poddaje analizie cechy charaktery sprawcy, jego wrażliwość. Poprzez warunki osobiste rozumieć należy sytuację materialną, mieszkaniową, rodzinną, środowiskową. Często spotykaną praktyką w przypadku osób pracujących jest występowanie o opinię z miejsca pracy bądź opinię środowiskową.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z § 2 omawianego przepisu warunkowe umorzenie postępowania karnego może nastąpić w sprawach o przestępstwa zagrożone karą nieprzekraczającą 3 lat pozbawienia wolności (z zastrzeżeniem sytuacji omówionej w § 3, która w przedmiotowej sytuacji nie będzie miała zastawania).

 

Przenosząc rozważania teoretyczne na grunt przedmiotowej sprawy, wskazać należy, iż swoim zachowaniem wypełniła Pani znamiona przestępstwa opisanego w art. 178a § 1 K.k. Będąc w stanie nietrzeźwości, kierowała Pani pojazdem mechanicznym. Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że zarówno okoliczności, jak i wina Pani jako sprawcy nie budzą wątpliwości, a więc zaistniała część przesłanek warunkowego umorzenia postępowania karnego. Przesłanka, aby sprawca nie był karany za przestępstwo umyślne, również w Pani przypadku została spełniona, gdyż jak sama Pani wskazała, nigdy nie była Pani karana, zarówno za przestępstwo umyślne, jak i nieumyślne. Postawa sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia analizowane są przez sąd indywidualnie w każdej konkretnej sprawie, przy czym są ma na uwadze wszystkie okoliczności mogące stanowić źródło dowodowe w sprawie.

 

Przepis art. 66 § 1 K.k. wymaga również, aby społeczna szkodliwość sprawcy nie była znaczna. Sytuacja, w której się Pani znalazła jest o tyle trudna, że nie ma w społeczeństwie powszechnego przyzwolenia na prowadzenie pojazdów mechanicznych, jak i rowerów w stanie nietrzeźwości czy też po użyciu alkoholu. Każda sprawa jest jednak rozpatrywana indywidualnie i bierze się pod uwagę wszystkie okoliczności, w których doszło do popełnienia przestępstwa. Praktyka zna przypadki warunkowego umorzenia postępowania karnego prowadzonego z art. 178a § 1 K.k., którego sprawca, będąc w stanie nietrzeźwości, prowadził pojazd mechaniczny, ale tylko po to, by udzielić pomocy osobie najbliższej.

 

Z wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania karnego do sądu występuje prokurator, jeśli mając na uwadze wszystkie zachodzące w sprawie okoliczności, uważa, że są one wystarczające, by doprowadzić do stanu przestrzegania prawa przez podejrzanego. Okolicznością mogącą wpłynąć pozytywnie na takie załatwienie sprawy jest odpowiednia wysokość wnioskowanego przez sprawcę okresu próby, świadczenia pieniężnego oraz okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, uzasadniona charakterem i społeczną szkodliwością czynu zarzucanego podejrzanemu, oraz jego sytuacja materialna.

 

Poniżej pozwolę sobie zaproponować Pani rozwiązanie, które może Pani przedstawić prokuratorowi prowadzącemu sprawę. Mając na uwadze wszystkie obostrzenia i środki związane z instytucją warunkowego umorzenia postępowania karnego, jak również praktykę zachodzącą w sprawach tego rodzaju, powinna Pani wnosić o:

 

  • wyznaczenia na podstawie art. 67 § 1 K.k. okresu próby na okres dwóch lat od uprawomocnienia się orzeczenia (krótszy okres próby również może być zaproponowany, choć zazwyczaj spotyka się to z dezaprobatą ze strony organów wymiaru sprawiedliwości, szczególnie przy przestępstwie z art. 178a § 1 K.k.),
  • orzeczenie na podstawie art. 67 § 3 K.k. i art. 39 pkt 7 K.k. świadczenia pieniężnego na określony przez sąd cel społeczny w wysokości odpowiadającej sytuacji materialnej,
  • a także orzeczenie na podstawie art. 67 § 3 K.k. i art. 39 pkt 3 K.k. zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B na okres 1 roku (zakaz prowadzenia pojazdów orzeka się w latach na okres od roku do lat 10).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Warunkowe umorzenie kary

Zostałem złapany, posiadając odrobinę narkotyku (0,11 g). Przyznałem się do winy, poszedłem na pełną współpracę, wpłaciłem karę do depozytu. Zdaniem policjanta być może nawet nie odbędzie się rozprawa. Czy mogę starać się o warunkowe umorzenie kary, by móc za jakiś czas spokojnie szukać pracy?

 

Jazda po spożyciu alkoholu

Jechałem samochodem, sądząc, że niewielka ilość alkoholu wypita poprzedniego wieczoru nie ma już na mnie żadnego wpływu. Niestety podczas rutynowej kontroli policji okazało się, że w wydychanym powietrzu stężenie alkoholu wynosi 0,17 mg/dm3. Czy jest jakaś możliwość, żeby uniknąć zatrzymania prawa jazdy, ponieważ jest mi ono koniecznie potrzebne do wykonywania pracy? Jakie są okoliczności łagodzące w takiej sytuacji? Nigdy wcześniej nie byłem zatrzymany za jazdę po spożyciu alkoholu.

Wypadek a warunkowe umorzenie postępowania karnego

Jestem sprawcą wypadku drogowego. W jego wyniku motocyklista doznał złamania ręki. Przyznałem się do winy (wymuszenie pierwszeństwa) i dobrowolnie poddałem się karze (1,5 roku w zawieszeniu na 3 lata). Czy jest szansa złagodzenia tej kary? W jaki sposób uzyskać dane poszkodowanego, jeśli policja odmawia ich ujawnienia? Czy powinienem zatrudnić adwokata? Jestem zawodowym kierowcą i zależy mi na uzyskaniu jak najniższego wyroku. Jest to mój pierwszy wypadek, nigdy nie byłem karany (poza drobnymi mandatami). Czy jest szansa na warunkowe umorzenie postępowania karnego?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »