Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jazda niezarejestrowanym quadem po spożyciu – konsekwencje

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 12.11.2016

Jechałem niezarejestrowanym quadem z lasu po wiejskiej drodze, nie było żadnego ruchu. Zatrzymała mnie policja do rutynowej kontroli i wyszło, że w wydychanym powietrzu mam 0,73 mg/dm3. Jestem inwalidą i poruszam się na wózku. Prawo jazdy mam od 10 lat, jest mi ono niezbędne do poruszania się. Nie byłem karany i nigdy nie otrzymałem mandatu ani punktów karnych. Jeśli złożę stosowny wniosek, czy mam szansę na warunkowe umorzenie postępowania z rocznym zakazem prowadzenia pojazdów? Jak wygląda moja sytuacja?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.) oraz przepisy Kodeksu karnego (K.k.).

 

W pierwszej kolejności zasadne jest wskazanie, iż zgodnie z art. 178a § 1 K.k. – kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Trzeba więc rozstrzygnąć, czy w Pana przypadku są spełnione przesłanki z art. 178a § 1 K.k., tj. czy poruszał się Pan pojazdem w ruchu lądowym. Jak podkreśla się w literaturze i orzecznictwie „ruchem lądowym” jest nie tylko ruch na drogach publicznych, w strefach zamieszkania, lecz także ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku. Do miejsc dostępnych dla ruchu pojazdów nie mogą natomiast zostać zaliczone miejsca, w których nie odbywa się ruch ogólnodostępny, a jedynie w danym miejscu dopuszczone jest do ruchu wąskie grono osób. Za takie miejsce nie może być uznane podwórko (wyrok SN z dnia 5 maja 2009 r., IV KK 432/08, OSNwSK 2009, nr 1, poz. 1068).”

 

Proszę więc udać się na miejsce zatrzymania (o ile ma Pan taką możliwość) lub poprosić kogoś innego, celem ustalenia, czy miejsce, w którym został Pan zatrzymany, jest drogą ogólnodostępną, czy są jakieś ograniczenia, a jeżeli tak, to jakie. Jeżeli bowiem poruszał się Pan po drodze leśnej, wyłączonej z ruchu ogólnodostępnego, moim zdaniem zachowanie takie nie wypełnia znamion czynu zabronionego.

 

Analogiczne do powyższego stanowisko wyraża Andrzej Marek: „Przestępstwo określone w art. 178a § 1 może być popełnione wszędzie tam, gdzie odbywa się ruch pojazdów (drogi publiczne, osiedlowe, tereny budowlane, lotniska itp.), natomiast występek określony w art. 178a § 2 może być popełniony jedynie na drodze publicznej (określonej w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 z późn. zm.) lub w strefie zamieszkania (tj. także na drogach wewnętrznych na terenie osiedli mieszkaniowych; por. art. 2 pkt 16 Prawa o ruchu drogowym)” (Marek Andrzej, Kodeks karny. Komentarz, wyd. V, Opublikowano: LEX 2010).

 

Czy prawo jazdy zostało Panu zatrzymane? Moim zdaniem należy wstrzymać się z ewentualnym wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania, które jest do uzyskania, ale w pierwszej kolejności należy walczyć o uniewinnienie, z uwagi na niewypełnienie znamion czynu zabronionego.

 

 

Jeżeli jednak został Pan zatrzymany na drodze i co do tego nie ma wątpliwości – to Pana zachowanie wypełnia znamiona czynu z art. 178a § 1 K.k. W takiej sytuacji sąd ma obowiązek orzec co najmniej zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat oraz świadczenie pieniężne w kwocie 5000 zł.

 

Jeśli zdecyduje się Pan na złożenie wniosku o warunkowe umorzenie z rokiem zakazu prowadzenia pojazdów, konieczne byłoby przygotowanie dokumentacji medycznej, o stopniu niepełnosprawności itp. Jeżeli świadczy Pan pracę, proszę uzyskać opinię od pracodawcy. Dysponując takimi dokumentami można przystąpić do sporządzenia wniosku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 minus I =

»Podobne materiały

Okres próby, ekstradycja i jaki wyrok

W 2005 r. zostałem zatrzymany za posiadanie narkotyków. Dostałem wyrok 2 lat więzienia zawieszony na 3 lata. Po 2,5 roku niestety znów zrobiłem to samo. Kolejny wyrok to 1,5 roku. Mimo odwołań dostałem wezwanie do wykonania kary, wtedy wyjechałem za granicę. Teraz oczekuję na ekstradycję do Polski.

 

Zakaz sądowy

W zeszłe wakacje mój tata został zatrzymany, gdy prowadził samochód po alkoholu. Sąd odebrał mu prawo jazdy na 2 lata. Pół roku później znów został zatrzymany i po raz kolejny miał alkohol we krwi, prowadząc auto. Dostał wyrok – rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Niestety, teraz

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »