Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jazda niezarejestrowanym quadem po spożyciu – konsekwencje

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 12.11.2016

Jechałem niezarejestrowanym quadem z lasu po wiejskiej drodze, nie było żadnego ruchu. Zatrzymała mnie policja do rutynowej kontroli i wyszło, że w wydychanym powietrzu mam 0,73 mg/dm3. Jestem inwalidą i poruszam się na wózku. Prawo jazdy mam od 10 lat, jest mi ono niezbędne do poruszania się. Nie byłem karany i nigdy nie otrzymałem mandatu ani punktów karnych. Jeśli złożę stosowny wniosek, czy mam szansę na warunkowe umorzenie postępowania z rocznym zakazem prowadzenia pojazdów? Jak wygląda moja sytuacja?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.) oraz przepisy Kodeksu karnego (K.k.).

 

W pierwszej kolejności zasadne jest wskazanie, iż zgodnie z art. 178a § 1 K.k. – kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Trzeba więc rozstrzygnąć, czy w Pana przypadku są spełnione przesłanki z art. 178a § 1 K.k., tj. czy poruszał się Pan pojazdem w ruchu lądowym. Jak podkreśla się w literaturze i orzecznictwie „ruchem lądowym” jest nie tylko ruch na drogach publicznych, w strefach zamieszkania, lecz także ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku. Do miejsc dostępnych dla ruchu pojazdów nie mogą natomiast zostać zaliczone miejsca, w których nie odbywa się ruch ogólnodostępny, a jedynie w danym miejscu dopuszczone jest do ruchu wąskie grono osób. Za takie miejsce nie może być uznane podwórko (wyrok SN z dnia 5 maja 2009 r., IV KK 432/08, OSNwSK 2009, nr 1, poz. 1068).”

 

Proszę więc udać się na miejsce zatrzymania (o ile ma Pan taką możliwość) lub poprosić kogoś innego, celem ustalenia, czy miejsce, w którym został Pan zatrzymany, jest drogą ogólnodostępną, czy są jakieś ograniczenia, a jeżeli tak, to jakie. Jeżeli bowiem poruszał się Pan po drodze leśnej, wyłączonej z ruchu ogólnodostępnego, moim zdaniem zachowanie takie nie wypełnia znamion czynu zabronionego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Analogiczne do powyższego stanowisko wyraża Andrzej Marek: „Przestępstwo określone w art. 178a § 1 może być popełnione wszędzie tam, gdzie odbywa się ruch pojazdów (drogi publiczne, osiedlowe, tereny budowlane, lotniska itp.), natomiast występek określony w art. 178a § 2 może być popełniony jedynie na drodze publicznej (określonej w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 z późn. zm.) lub w strefie zamieszkania (tj. także na drogach wewnętrznych na terenie osiedli mieszkaniowych; por. art. 2 pkt 16 Prawa o ruchu drogowym)” (Marek Andrzej, Kodeks karny. Komentarz, wyd. V, Opublikowano: LEX 2010).

 

Czy prawo jazdy zostało Panu zatrzymane? Moim zdaniem należy wstrzymać się z ewentualnym wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania, które jest do uzyskania, ale w pierwszej kolejności należy walczyć o uniewinnienie, z uwagi na niewypełnienie znamion czynu zabronionego.

 

 

Jeżeli jednak został Pan zatrzymany na drodze i co do tego nie ma wątpliwości – to Pana zachowanie wypełnia znamiona czynu z art. 178a § 1 K.k. W takiej sytuacji sąd ma obowiązek orzec co najmniej zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat oraz świadczenie pieniężne w kwocie 5000 zł.

 

Jeśli zdecyduje się Pan na złożenie wniosku o warunkowe umorzenie z rokiem zakazu prowadzenia pojazdów, konieczne byłoby przygotowanie dokumentacji medycznej, o stopniu niepełnosprawności itp. Jeżeli świadczy Pan pracę, proszę uzyskać opinię od pracodawcy. Dysponując takimi dokumentami można przystąpić do sporządzenia wniosku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus 2 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Okres próby, ekstradycja i jaki wyrok

W 2005 r. zostałem zatrzymany za posiadanie narkotyków. Dostałem wyrok 2 lat więzienia zawieszony na 3 lata. Po 2,5 roku niestety znów zrobiłem to samo. Kolejny wyrok to 1,5 roku. Mimo odwołań dostałem wezwanie do wykonania kary, wtedy wyjechałem za granicę. Teraz oczekuję na ekstradycj

Zakaz sądowy

W zeszłe wakacje mój tata został zatrzymany, gdy prowadził samochód po alkoholu. Sąd odebrał mu prawo jazdy na 2 lata. Pół roku później znów został zatrzymany i po raz kolejny miał alkohol we krwi, prowadząc auto. Dostał wyrok – rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata

Czy jest możliwość złagodzenia kary?

W okolicach cmentarza zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli. Pierwsze badanie alkomatem wskazało 0,21 mg, a drugie – 0,17 mg. Rano na komisariacie zaproponowano mi karę. W 2010 r. zatrzymano mi już prawo jazdy na 1 rok + miałem 3 miesiące w zawieszeniu na 2 lata. Czy jest obecnie mo
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »