Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jazda bez dokumentów

Jakie są kary dla kierowców, jeśli jazda bez dokumentów zostanie zauważona przez policję? Otóż taka jazda bez dokumentów może surowo kosztować, ponieważ przewidziana jest kara w wysokości 500zł.

 Dwa miesiące temu jechałem samochodem mojej siostry i spowodowałem kolizję – uszkodziłem pojazd innego kierowcy. Dodam, że było to jazda bez dokumentów (nie posiadam prawa jazdy). W piśmie do siostry towarzystwo ubezpieczeniowe zadało pytanie, czy siostra udostępniła mi pojazd, czy wziąłem go bez jej wiedzy. Nie wiemy, co odpowiedzieć, żeby ubezpieczyciel pokrył koszty naprawy w przypadku, gdy miała miejsce jazda bez dokumentów.

Niniejsze rozważania prawne rozpocznę od analizy teoretycznej.

Zgodnie z Kodeksem wykroczeń:

Art. 94. § 1. „Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny (jazda bez dokumentów).

§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.

Art. 96. § 1. Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który:

 1. dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania osobę nie mającą sprawności fizycznej lub psychicznej w stopniu umożliwiającym należyte prowadzenie pojazdu;
 2. dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę nie mającą wymaganych uprawnień;
 3. dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka;
 4. dopuszcza pojazd do jazdy na drodze publicznej pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie pojazdu do ruchu;
 5. dopuszcza pojazd do jazdy na drodze publicznej, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia;
 6. dopuszcza do korzystania z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem,

  podlega karze grzywny.


(...) Odpowiadając na Pańskie pytanie, informuję, że jeśli byłoby to ubezpieczenie OC, zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, ale będzie dochodził od sprawcy wypadku kierującego samochodem (w tym przypadku od Pana) zwrotu wypłaconej sumy pieniędzy poszkodowanemu, a może to być niemała kwota.

Proponuje odpowiedzieć na pismo ubezpieczyciela, informując, że wziął Pan auto bez wiedzy właścicielki. Obawiam się jednak, że towarzystwo ubezpieczeniowe będzie dochodziło od Pana zwrotu kwoty wypłaconej z OC.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Miesiąc temu miałem stłuczkę samochodem, szkody poniósł właściciel drugiego pojazdu. Okazało się, że moje prawo jazdy tydzień wcześniej straciło ważność – zostałem ukarany, czego powodem była jazda bez dokumentów. Tego samego dnia poszedłem na badania okresowe i odebrałem już nowy dokument. Dzisiaj jednak dostałem od ubezpieczyciela wezwanie do zapłaty za szkody. Czy mogę odwołać się od tej decyzji?

Odpowiedzi na Pańskie pytanie szukać należy przede wszystkim w przepisach ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Zgodnie bowiem z treścią art. 43 ustawy „zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:

 1. wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;
 2. wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;
 3. nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa (jazda bez dokumentów);
 4. zbiegł z miejsca zdarzenia”.


W Pańskiej sprawie istotne jest ustalenie znaczenia pojęcia „posiadania wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym”, na co właśnie powołuje się ubezpieczyciel, żądając od Pana zwrotu wypłaconego odszkodowania (tzw. roszczenie regresowe).

Zwrócić należy zatem uwagę, iż zgodnie z art. 92 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym „prawo jazdy może zawierać wymagania lub ograniczenia wynikające:

 1. ze stanu zdrowia kierowcy;
 2. z możliwości prowadzenia określonego pojazdu;
 3. z przepisów ustawy”.


(...) Biorąc powyższe pod uwagę, wskazać należy, iż o istnieniu „wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem” (jazda bez dokumentów) decyduje przede wszystkim treść tego uprawnienia, a zatem jeżeli termin ważności określony w dokumencie prawa jazdy upłynął, to uprawnienie do kierowania pojazdem również wygasa, przynajmniej do czasu jego dalszego wznowienia.

(...) Mając powyższe na uwadze, niestety stwierdzić należy, iż skierowane wobec Pana roszczenie zakładu ubezpieczeń o zwrot wypłaconego odszkodowania jest uzasadnione, a próba jego zakwestionowania w ewentualnym procesie sądowym daje niewielkie, o ile nie znikome, szanse na uzyskanie przez Pana korzystniejszego rozstrzygnięcia przy jednoczesnym narażeniu Pana na dalsze koszty związane nie tylko z odsetkami ustawowymi od żądanej kwoty, lecz również z postępowaniem sądowym.    Przeczytaj pełną treść

 

 W lutym tego roku zabrano mi prawo jazdy – siedziałem w samochodzie bez kluczyków i piłem piwo obok własnego domu. Stróże prawa nie znaleźli u mnie kluczyków, ale stwierdzili, że jestem podejrzany, więc zabrali mi prawo jazdy. Nie zgodziłem się na badanie alkomatem, więc zawieziono mnie na pobranie krwi. Po 3 miesiącach dostałem wyniki badania – okazało się, że miałem równo 0,5 promila alkoholu. Nie jest to zatem przestępstwo, dlatego umorzono śledztwo. Co mam teraz robić? Czekam już 3 miesiące. Czy jazda bez dokumentów w tym przypadku jest uzasadniona? Spodziewałem się sprawy w sądzie grodzkim, ale żadne powiadomienie nie przyszło. Czy da się przyspieszyć cały proces, gdyż dotąd nie oddano mi prawa jazdy?

Uważam, iż skoro nie prowadził Pan samochodu, a tylko w nim siedział, to przy podanej zawartości alkoholu we krwi, nie można Pana pociągnąć do odpowiedzialności za wykroczenie, gdyż wykroczenie prowadzenia pojazdu mechanicznego po spożyciu alkoholu można popełnić tylko w formie sprawstwa (działania), a nie usiłowania. Aczkolwiek nie można wykluczyć samego wszczęcia postępowania przygotowawczego w celu zbadania okoliczności.

(...) Jednakże, skoro umorzono śledztwo w sprawie, prokurator winien wydać zarządzenie o zwrocie prawa jazdy (jeśli, jak mniemam, nie wydano Panu postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy). Tym samym z chwilą umorzenia śledztwa powinno zostać wydane przedmiotowe zarządzenie. Prawdopodobnie prokuratura tego nie dopilnowała. Radzę zatem udać się do prokuratury i wyjaśnić, dlaczego nie wydano stosownego zarządzenia. Warto też dowiedzieć się, czy prokurator nie zlecił oddania prawa jazdy Policji.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Kolizja drogowa a jazda bez dokumentów
Jadąc ostatnio samochodem, wpadłem w poślizg i uderzyłem w nadjeżdżający z naprzeciwka samochód ciężarowy. Policja w trakcie oględzin wykryła, że była to jazda bez dokumentów, bo nie mam prawa jazdy, za co otrzymałem mandat kredytowy w wysokości 500 zł + 300 zł za spowodowanie kolizji. Stwierdzono, że podczas prowadzenia auta byłem trzeźwy, posiadałem ważne OC i ważny przegląd techniczny auta. Policjant sporządził notatkę służbową i powiedział, że to koniec działań z jego strony w tej sprawie. Czy w takiej sytuacji rzeczywiście skończy się tylko na tych dwóch mandatach? Czy firma ubezpieczeniowa będzie żądać ode mnie zwrotu wypłaconego odszkodowania poszkodowanemu w kolizji? Czy firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania?

Odebranie niemieckiego prawa jazdy a możliwość uzyskania tego dokumentu w Polsce
Za jazdę pod wpływem alkoholu zabrano mi w Niemczech niemieckie prawo jazdy (na rok). Wcześniej miałem polskie prawo jazdy, które wymieniłem na niemieckie, zdając tam egzamin. Czy w tej sytuacji mógłbym starać się znów o ten dokument w Polsce? Czy jazda bez dokumentów może zostać ukarana?

Wykroczenie drogowe w Anglii a wymiana prawa jazdy na polskie
Kilka tygodni temu zostałem zatrzymany w Wielkiej Brytanii za naruszenie przepisów. Posiadam brytyjskie prawo jazdy (dawniej miałem polskie, ale je wymieniłem), na nim mam 8 punktów karnych, a niedługo odbędzie się sprawa w związku z moim przewinieniem. Czy mógłbym wymienić prawo jazdy na polskie, aby uniknąć kary?

Jazda bez dokumentów
W 2004 roku sąd za moje wykroczenie orzekł zakaz prowadzenie pojazdów przez okres trzech lat. Przebywałem wtedy w zakładzie karnym, dlatego wykonanie wyroku odłożono ze względu na odbywanie kary pozbawienia wolności (odbywałem ją jeszcze przez 4 lata). Obecnie wyszedłem już z więzienia (warunkowo) i prowadzę działalność gospodarczą. Mimo wszystko prowadzę samochód, dlatego po kontroli policyjnej sprawę skierowano do sądu w sprawie odwieszenia kary pozbawienia wolności oraz ukarania mnie - jazda bez dokumentów. Sędzia jednak zauważył, że zawieszenie zakazu prowadzenia pojazdów chyba nie mogło mieć miejsca w moim przypadku. To by diametralnie zmieniło moją sytuację (niezłamanie prawa). Jak jest faktycznie?

Wezwanie do zdania egzaminu po zatrzymaniu i oddaniu dokumentów
Trzy lata temu wydział komunikacji wydał mi prawo jazdy, które wcześniej na mocy wyroku sądu miałam zatrzymane za wykroczenia drogowe. W zeszłym tygodniu dostałam pismo, że mam zwrócić prawo jazdy, które z powodu błędu urzędnika zostało mi wydane bez zdania egzaminów. Co powinnam teraz zrobić? Przez trzy lata jeździłam z tym dokumentem. Czy było to coś jak jazda bez dokumentów?

Wybrane opinie naszych klientów:

Eporady to wspaniały pomysł dla wszystkich, którzy cenią swój czas, a jednocześnie oczekują profesjonalnej opinii prawniczej. Dziękuję p. Jakubowi Bonowiczowi za zajęcie się naszą sprawą i życzę samych sukcesów.

Halina

Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.

Joanna

Dziękuję za wyczerpującą informację. Wyjaśnił nam Pan wszystko bardzo przejrzyście. Sprawa jest już w toku. Teraz wiem, jak niekompetentni mogą być pożal się Boże inni prawnicy, którzy wyciągają kasę od klientów za nic. Cieszymy się z mężem, że trafiliśmy na Waszą stronę.

Pozdrawiamy całą "załogę"

Krystyna

Porada bardzo rzetelna i wyczerpująca temat. Miałem pewne wątpliwości co do takiej formy. Po otrzymaniu i po przeanalizowaniu odpowiedzi (i to wszystko „czarne na białym” z podstawą prawną) stwierdziłem, że należy częściej korzystać z Waszych usług.

Jacek

Super, jak zawsze jasno, rzeczowo i na temat!!!!

Tomasz

Rewelacyjny serwis, niemający żadnego odpowiednika w internecie w kraju, jak i na świecie. Fachowe, na najwyższym poziomie porady prawne, udzielane z ogromnym zaangażowaniem i troską o dobro klienta. Osobiście składam podziękowanie panu Jakubowi Bonowiczowi za pomoc i udzielenie profesjonalnych porad.

Leszek

Eporady24 to strzał w dziesiątkę!!! Jestem pod wielkim wrażeniem, Pan Jakub Bonowicz udzielił odpowiedzi wykraczającej poza polskie prawo, a odpowiedź ta była wyczerpująca, rzetelna i konstruktywna. Wyjaśnione zostały wszystkie nękające mnie kwestie. Bardzo, bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Jolanta

Tak powinna działać dobra firma – profesjonalnie, szybko, za przyzwoite pieniądze. Świetny kontakt mailowy. Odpowiedzi wyczerpujące i poparte przepisami. Polecam usługi eporady24.pl.

Rafał

Jestem bardzo zadowolony, że trafiłem na stronę ePorady24.pl. Możliwość uzyskania odpowiedzi na ważne, nurtujące mnie pytania w trakcie pracy czy innych zajęć okazała się warta opłaty. W oczekiwaniu na odpowiedź serwisu, która była pełna, wyczerpująca i rzeczowa, mogłem zająć się swoimi codziennymi obowiązkami. Serdecznie wszystkim polecam!

Piotr

Termin uzyskania odpowiedzi w pełni adekwatny do nazwy portalu. Odpowiedź na mój problem dostałam o drugiej w nocy (!), a w celu uzyskania w pełni wyczerpującej zagadnienie odpowiedzi – to nie ja, a prawnik zadawał mi dodatkowe pytania. Widzę tu nie tylko solidne podejście do tematu, ale także pełne zaangażowanie. Tak trzymać!

Stefania

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »