Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jakie stanowisko określa się mianem pracownika samorządowego?

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 31.12.2014

Kto zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych z 21 listopada 2008, zgodnie z art. 2 pkt 5, jest pracownikiem samorządowym? Interesuje mnie konkretnie tylko punkt 5. Chciałbym wiedzieć, jakie przykładowo stanowiska podlegają pod ten konkretny punkt.

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przyznam, że dokonując analizy materiału dotyczącego Pańskiego pytania, dotarło do mnie, że właściwie nie ma na nie konkretnej odpowiedzi.

 

Wskazany przez Pana artykuł 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych wytycza zakres podmiotowy tej ustawy. Stanowi on:

 

„Przepisy ustawy stosuje się do pracowników samorządowych zatrudnionych w:

 

1) urzędach marszałkowskich oraz wojewódzkich samorządowych jednostkach organizacyjnych;

2) starostwach powiatowych oraz powiatowych jednostkach organizacyjnych;

3) urzędach gmin, jednostkach pomocniczych gmin, gminnych jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych;

4) biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych zakładów budżetowych utworzonych przez te związki;

5) biurach (ich odpowiednikach) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego”.

 

Z zapisu cytowanego artykułu wynika, że krąg instytucji, w których pracownicy zaliczają się do pracowników samorządowych i do których zastosowanie będą miały przepisy wspomnianej ustawy, jest zamknięty i opisany dość szczegółowo.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Rzeczywiście wskazanie przykładów czterech pierwszych instytucji nie rodzi problemów. Natomiast pkt. 5 art. 2 tworzy dość dziwny zbiór, tj. biura jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego. W piśmiennictwie uważa się, że jednostkami administracyjnymi jednostek samorządu terytorialnego są wszystkie inne niż wymienione w pkt. 1–4 art. 2 struktury organizacyjne samorządowe. Biura, o których mowa w punkcie, są powoływane do wykonywania zadań z zakresu administracji publicznej, usytuowane poza strukturą organizacyjną urzędów gminy, starostwa czy urzędu marszałkowskiego. Tego rodzaju instytucje mogą powstawać na podstawie konkretnych statutów jednostek samorządu terytorialnego. Można by długo rozważać, o jakie konkretnie jednostki i bura chodzi. Jednak w piśmiennictwie przeważa pogląd (i ja się do niego przychylam), że omawiany przepis (uznający za jednostkę zatrudniającą pracowników samorządowych powołaną jednostkę administracyjną) należy uznać za martwy, w praktyce bowiem takie jednostki nie istnieją. Ponieważ jednostka administracyjna ma być z woli ustawodawcy inną jednostką niż pozostałe wymienione w przepisie, brak jest form organizacyjnych, w jakich mogłaby powstać. Tak przedstawia sprawę autorka komentarza do ustawy o pracownikach samorządowych Agnieszka Rzetecka-Gil (w: Ustawa o pracownikach samorządowych. Komentarz, Warszawa 2009). I tylko taka informacja może być przekazana Panu w dzisiejszym stanie prawnym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII + dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Pracownik samorządowy

Proszę o odpowiedź ze wskazaniem podstawy prawnej, czy należy mi się – jako pracownikowi samorządowemu – nagroda jubileuszowa po trzydziestu latach pracy. Przez 26 lat pracowałem jako pracownik cywilny w jednostce wojskowej, przez 2 lata i 7 miesięcy byłem zatrudniony w urzędzie gminy w pełnym wymiarze czas pracy, oprócz tego przez 2 lata pobierałem zasiłek dla bezrobotnych.

Zatrudnienie w czterech przedszkolach - rozliczanie czasu pracy, zwolnień i urlopu

Pracownik (nie nauczyciel) jest zatrudniony na 1/4 etatu w czterech odrębnych jednostkach samorządowych – przedszkolach. Pracuje w dwóch placówkach, które obsługują po dwa przedszkola. Umownie w jednym miejscu pracuje trzy dni w tygodniu, w drugim dwa; a w kolejnym tygodniu – na odwrót. Czy czas pracy powinien mieć rozliczany po 2 godziny dziennie w każdej z czterech placówek, czy też rozkład czasu pracy powinien być zgodny z miejscem jej wykonywania? Czy przykładowy sposób rozliczania jest właściwy, czy pracodawca powinien robić to inaczej? Jak rozwiązać kwestię zwolnienia lekarskiego i urlopu pracownika?

Zatrudnienie małżonka

Czy jako dyrektor przedszkola mogłam zatrudnić swojego małżonka na stanowisku woźnego? Moje wątpliwości budzi ustawa o pracownikach samorządowych. Mąż pracuje jako woźny od 2008 r., za trzy lata będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę. Czy w takiej sytuacji mój mąż powinien zostać zwolniony?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »