.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Przyspieszenie sprawy w sądzie w celu odzyskania prawa jazdy

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 27.10.2016

Potrąciłam kobietę na przejściu dla pieszych. Ze szpitala wypuszczono ją po badaniach, tego samego dnia. Policja zatrzymała mi prawo jazdy, byłam później na przesłuchaniu. Po tygodniu dostałam postanowienie o zatrzymaniu dokumentu. Do tej pory wniosek o ukaranie z policji nie został wysłany do sądu. Nie wiem, na czym stoję, kiedy odzyskam prawo jazdy. Jakie kroki podjąć, żeby przyspieszyć moją sprawę w sądzie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu wykroczeń zwanego dalej K.w.

 

W pierwszej kolejności zasadne jest ustalenie, jaka kwalifikacja prawna została w sprawie przyjęta, a także czy w sprawie nie dopuszczono dowodu z opinii biegłego lekarza medycyny sądowej na okoliczność długości uszczerbku na zdrowiu lub rozstroju ciała kobiety potrąconej na przejściu dla pieszych. Długość rozpatrywania sprawy na etapie postępowania przesądowego wskazuje bowiem, że mógł zostać dopuszczony dowód z opinii lekarza medyczny sądowej.

 

Jeżeli w sprawie zostanie przyjęta kwalifikacja jak dla wykroczenia, wówczas winna Pani powoływać się na czas zatrzymania prawa jazdy bez prawomocnego wyroku, a po drugie wskazywać na niewielkie zagrożenie w ruchu drogowym, które może wystąpić w przyszłości.

 

Mając na uwadze powyższe, wskazać należy na treść art. 39 § 1 K.w., zgodnie z którym ustawodawca pozwala odstąpić od wymierzenie środka karnego w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie. W tego rodzaju sprawach sąd będzie brał pod uwagę charakter i okoliczności czynu, tj. prędkość, z którą się Pani poruszała, stan świadomości, a także właściwości i warunki osobiste sprawy, tj. prognoza kryminologiczna, dotychczasowa Pani karalność, zachowanie w czasie, jak i po popełnieniu wykroczenia, współpraca z organami ścigania, zachowanie względem poszkodowanej. Jeżeli ma Pani dane osoby poszkodowanej, proszę spróbować się z nią skontaktować celem rozpytanie, czy czegoś nie potrzebuje itp.

 

Zgodnie bowiem z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 8 września 1992 r., sygn. akt II KRN 121/92, „odstąpienie od wymierzenia kary zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, mimo stwierdzenia popełnienia wykroczenia z art. 87 § 1 kw, jest możliwe jedynie w wypadkach stwierdzenia przez organ orzekający, zasługujących na szczególne uwzględnienie, okoliczności czynu lub właściwości sprawcy, tj. w oparciu o podstawę prawną sformułowaną w art. 39 kw. Ta podstawa prawna musi być jednak wówczas w części dyspozytywnej orzeczenia expressis verbis powołana.”

 

Tylko i wyłączenie skorzystanie przez sąd z art. 39 § 1 K.w. daje Panu możliwość uniknięcia zakazu prowadzenia pojazdów. W innym wypadku co do zasady orzeczony zostanie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych objętych kat B na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

 

Reasumując, w chwili obecnej może Pani próbować podjąć obronę samodzielnie, a może Pani także zwrócić się do adwokata lub radcy prawego o reprezentowania Pani interesów i występowanie w charakterze obrońcy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl