Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jakie stanowiska może sprawować członek zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 03.11.2019

Czy członek zarządu głównego Polskiego Związku Wędkarskiego może jednocześnie sprawować stanowisko prezesa okręgu, ewentualnie prezesa koła, czy tez być członkiem innych organów statutowych, takich jak komisja rewizyjna czy sąd koleżeński?

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie „członek zarządu polskiego związku sportowego nie może:

 

1) łączyć tej funkcji z funkcją w innych władzach tego związku;

2) być osobą prowadzącą działalność gospodarczą związaną bezpośrednio z realizacją przez ten związek jego zadań statutowych;

3) być osobą, która była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe ścigane z oskarżenia publicznego”.

 

Prawidłowość funkcjonowania władz polskich związków sportowych zapewnić ma rozszerzona zasada incompatibilitas (tj. niełączenia stanowisk) oraz zakaz łączenia mandatu we władzach związku z prowadzeniem działalności gospodarczej związanej bezpośrednio z realizacją przez ten związek jego zadań. Uzasadnienie dla pierwszego z ograniczeń jest oczywiste – zakaz łączenia kilku funkcji zapewnia przejrzysty podział kompetencji i odpowiedzialności oraz zabezpiecza przed budowaniem scentralizowanej i niekontrolowanej wewnętrznie władzy w ramach związku. Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej bezpośrednio z realizacją przez związek jego zadań statutowych oraz prowadzenia działalności na poziomie klubu w tym samym sporcie jest podyktowany troską o to, aby władza w polskim związku sportowym nie podlegała naciskom czy też wpływom zewnętrznym.

 

Powyższe oznacza, że jeśli statut związku wśród władz związku wymienia na przykład prezesa okręgu, prezesa koła, członków komisji rewizyjnej czy sądu koleżeńskiego jako władze organów w tym związku, to członek zarządu polskiego związku sportowego nie może łączyć tej funkcji z funkcją w innych władzach tego związku.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Jakie stanowiska może sprawować członek zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego?

 

Przy czym przepis wyraźnie stanowi, że niedozwolone jest łączenie członkostwa w zarządzie z funkcją w innych władzach w związku, nie w innych organach statutowych. Należy więc przyjrzeć się statutowi związku i określić, jakie organy są według niego zaliczane do władz związku albo jakie stanowiska w nich są zaliczane do władz w związku.

 

Nie każdy organ będzie zaliczany do władz związku. W mojej opinii komisja rewizyjna czy sąd koleżeński nie pełnią funkcji zarządczej w związku – chyba że co innego wynika ze statutu.

 

Dlatego o ile stanowisko prezesa okręgu czy prezesa koła może spełniać warunki zaliczenia ich do władz związku, o tyle stanowisko członka komisji rewizyjnej czy sądu koleżeńskiego już nie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - cztery =

»Podobne materiały

Wniosek o nabycie spadku a przerwanie biegu zasiedzenia

Czy bieg zasiedzenia przerywa wniesienie do sądu wniosku o nabycie spadku?

Niezgłoszona kradzież samochodu sprzed kilku lat

Przed kilkoma laty za symboliczne pieniądze nabyłem samochód. Skradziono mi go po paru dniach, tak że nie zdążyłem go przerejestrować. Z powodu nagłego wyjazdu za granicę nie zgłosiłem kradzieży na policję. Zapłaciłem też dwukrotnie kolejne OC, ale teraz wróciłem do Polski i chcia

Przydomowa elektrownia wiatrowa – niezgoda sąsiadów na jej budowę

Pomimo wniesionego przez nas protestu sąsiad otrzymał zgodę władz miasta na budowę przydomowej elektrowni wodnej. Turbina ma mieć 20 metrów, będzie stać na 20-arowej działce, z którą graniczy nasza działka (10 arów). Jak możemy obronić się przed tą decyzją (w załączniku)? Nie ch
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »