Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jakie mogą być prowadzone czynności detektywistyczne zlecone przez żonę podejrzewającą męża o zdradę?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 05.10.2017

W jakim zakresie mogą być prowadzone czynności detektywistyczne zlecone przez żonę podejrzewającą męża o zdradę?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną dla kolejnego zapytania stanowią przepisy ustawy o usługach detektywistycznych. Zgodnie bowiem z treścią art. 7:

 

„Wykonując usługi detektywistyczne, o których mowa w art. 2 ust. 1, detektyw nie może stosować środków technicznych oraz metod i czynności operacyjno-rozpoznawczych, zastrzeżonych dla upoważnionych organów na mocy odrębnych przepisów.”

 

Przede wszystkim należy zauważyć, że zgodnie z projektem przedłożonym Sejmowi przez Radę Ministrów artykuł ten brzmiał:

 

„Wykonując czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1, detektyw może w szczególności:

1) rozpytywać osoby za ich zgodą;

2) przeprowadzać badania przedmiotów i dokumentów;

3) dokonywać zewnętrznej obserwacji obiektów i pomieszczeń;

4) stosować zapis dźwięku lub obrazu, w tym wykonywać zdjęcia fotograficzne, z wyłączeniem stosowania środków techniki operacyjnej zastrzeżonych dla upoważnionych organów na mocy odrębnych przepisów.”

 

Tak więc detektyw– moim zdaniem – ma prawo do wykorzystywania podczas wykonywania czynności detektywistycznych następujących metod:

 

  • korzystania z pomocy osób niebędących detektywami, które służą w charakterze osobowych źródeł informacji. Detektyw może się przecież zwrócić do każdego z prośbą o udzielenie mu informacji i jeśli osoba indagowana zgodzi się na to – nawet odpłatnie – to owe informacje może uzyskać. Wydaje się także, że detektyw może stosować metodę określoną przez T. Hanauska mianem wywiadu prowadzonego w formie ukrytej, czy też metody wywiadu konkurencyjnego;
  • prowadzenie obserwacji jawnej i ukrytej w miejscach publicznych (ogólnodostępnych). Odrębną kwestią jest wykonywanie dokumentacji fotograficznej i filmowej z prowadzonych w tym zakresie działań; wydaje się jednak, że i ta metoda jest dopuszczalna z uwagi na uprawnienie detektywa wynikające z art. 8.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jednakże detektyw nie ma prawa do:

 

  • stosowania prowokacji policyjnej i procedur przesyłki niejawnie kontrolowanej;
  • stosowania kontroli korespondencji (ten zakaz wynika również z przepisów Kodeksu karnego);
  • wchodzenia do pomieszczeń niemających statusu ogólnodostępnych (publicznych) bez wyraźnej zgody (zaproszenia) ze strony osoby do tego upoważnionej.

 

Znacznie większy problem stwarza określenie uprawnień detektywa do stosowania środków techniki operacyjnej. Rzecz jasna, nie może być mowy o uznaniu uprawnienia detektywa do stosowania podsłuchu telefonicznego czy podsłuchu pokojowego lub też podglądu i dokumentacji fotograficznej czy filmowej w miejscach niepublicznych. Czy jednak może wykorzystywać np. miniaturowe aparaty fotograficzne lub dyktafony do dokumentowania obserwacji lub rozmów? Wydaje się, że tak. Jest to bowiem – w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych – przetwarzanie danych osobowych bez zgody osoby, której dane dotyczą.

 

Reasumując, należy podkreślić, że art. 7 trudno jest uznać za sformułowany jasno i precyzyjnie. Wydaje się, iż twórcy ustawy poszli po linii najmniejszego oporu, definiując uprawnienia detektywa w sposób negatywny i wiążąc tę definicję z nader ogólnie określonymi przepisami, do których art. 7 odsyła. Trudno nie potraktować takiego podejścia inaczej, szczególnie w sytuacji, gdy za wykorzystanie metod niedozwolonych detektywowi grozi sankcja karna.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zakup nieruchomości bez zgody współmałżonka

Czy mąż bez mojej wiedzy (zgody) może kupić nieruchomość (wspólność majątkową) i czy akt notarialny zakupu jest ważny?

Widzenia z dzieckiem – samodzielny dojazd nastolatka do ojca

Mam 15-letniego syna z poprzedniego związku. Obecnie jestem już żonaty, rok temu urodziły mi się bliźnięta. Jedno z dzieci wymaga leczenia i rehabilitacji, na którą codzienne dojeżdżamy. Starszy syn zgodnie z orzeczeniem sądu przebywa u mnie co dwa tygodnie od piątku po południu do nie

Wspólnota majątkowa a długi jednego z małżonków

Mam zadłużenia w kilku bankach – kredyty zaciągnięte były po 2005 roku. Mąż nie wyrażał zgody na ich zaciągnięcie, ale mamy wspólnotę majątkową. Czy bank może zająć nasz wspólny majątek lub pensję męża?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »