.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jakie akta stanu cywilnego dołączyć do wniosku o nabycie spadku?

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 28.02.2017

Dziadkowie posiadali kilkuhektarowe gospodarstwo rolne. Już zmarli. Mieli córkę i dwóch synów, którzy również już nie żyją. Nie żyje też zięć i jedna synowa, druga żyje. Żyją wszystkie wnuczęta, które są w związkach małżeńskich. Po córce – wnuczek; po synu i jego nieżyjącej żonie – wnuczek i wnuczka (mężatka); po drugim synu – synowa i dwóch wnuków. Jakie akta stanu cywilnego dołączyć do wniosku o nabycie spadku po dziadkach?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jakie akta stanu cywilnego dołączyć do wniosku o nabycie spadku?

Fot. Fotolia

Zakładam, że dziadkowie nie pozostawili testamentu, tak więc po ich śmierci miało miejsce dziedziczenie ustawowe.

 

Zgodnie z art. 931 Kodeksu cywilnego (K.c.) obowiązuje następująca kolejność dziedziczenia: w pierwszej kolejności powołane są do dziedziczenia dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

 

Kto zatem po zmarłych dziadkach będzie obecnie dziedziczył spadek? Napisał Pan, że dzieci dziadków nie żyją, a więc należny im udział w spadku przeszedł na ich dzieci, czyli wnuki dziadków. Wszystkie wnuki żyją, a więc to one będą dziedziczyć spadek po dziadkach. Spadku nie będą dziedziczyć mężowie ani żony tych wnuków. Osoby te w ogóle nie będą uczestnikami postępowania spadkowego. Tak samo nie będą dziedziczyli małżonkowie dzieci dziadków. Wyżej wymieniony przepis mówi jasno – po zmarłym dziedziczą jego żona i dzieci, a gdy oni nie żyją – spadek przechodzi na wnuki.

 

Przejdźmy teraz do kwestii tego, jakie dokumenty trzeba załączyć do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Oto ich lista:

 

  • odpis skrócony aktu zgonu i aktu małżeństwa osoby zmarłej;
  • odpis skrócony aktu urodzenia mężczyzn i niezamężnych kobiet uczestniczących w postępowaniu – czyli w tym przypadku wnuków płci męskiej, bo wnuczek niezamężnych, jak Pan napisał, nie ma;
  • odpis skrócony aktu małżeństwa kobiet uczestniczących w postępowaniu (jeżeli kobieta wyszła za mąż i zmieniła nazwisko) – czyli chodzi tu o akty małżeństwa wnuczek zamężnych.

 

Ponadto:

 

  • odpisy aktów zgonu dzieci zmarłych dziadków;
  • odpis księgi wieczystej nieruchomości wchodzących w skład spadku lub wypis z rejestru gruntów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem - I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »