Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jaka ulga budowlana dla budynku mieszkalno-usługowego?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 26.11.2009

Ja i mój nieformalny wspólnik jesteśmy współwłaścicielami działki (nie prowadzimy działalności gospodarczej, czyli jesteśmy osobami fizycznymi). Rozpoczynamy budowę budynku mieszkalno-biurowego (funkcja mieszkalna 50% pow. użytkowej, funkcja usługowa też 50%) właśnie na tej działce. Pozwolenie na budowę zostało wystawione na nas obu. Zbieramy faktury za materiały budowlane 22%. Ile możemy uzyskać zwrotu podatku VAT, chodzi o tzw. ulgę budowlaną (różnicę miedzy 22% a 7% stawką)? Z informacji przeze mnie uzyskanych wynika, że skoro budynek ma tylko 50% powierzchni użytkowej, to zwrot będzie dotyczył tylko połowy sumy z faktur.

Czy każdy z nas będzie mógł uzyskać zwrot w wysokości limitu określony wskaźnikami kwartalnymi (czy też ten limit będzie rozbity na nas obu)? Czy w przypadku gdy za jakiś czas rozdzielimy własność i jednej osobie przypadnie lokal usługowy, a drugiej mieszkalny nie będzie to podstawą dla urzędu skarbowego do wystąpienia o zwrot uzyskanej ulgi (dla osoby, której przypadnie lokal usługowy)?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Sprawa zatem prezentuje się następująco, ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym określa zasady zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części przez osoby fizyczne. Ważne, że Panowie nie prowadzą działalności gospodarczej, gdyż prawo do zwrotu przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa powyżej, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

 

Musi Pan pamiętać, iż zwrot dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. i dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT.

 

Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych – w związku z:

 

  1. budową budynku mieszkalnego;
  2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
  3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego


    – jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Tu pojawia się pierwszy problem, gdyż wskazuje Pan, iż Panowie „zbieracie faktury”. Faktura wskazuje nabywcę, jeżeli na fakturze jako nabywca widnieje Pana „wspólnik”, Pan nie może ubiegać się o zwrot VAT-u z tej faktury, jeśli widnieją Panowie obaj, przyjmuje się, że koszt został poniesiony proporcjonalnie do udziału w nieruchomości.

 

Analogiczne stanowisko prezentują organy podatkowe, m.in. zostało ono przedstawione w piśmie z dnia 18 października 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach (sygn. OG-005/150/PP/443/78/2006), gdzie przeczytać możemy, że:

 

„Zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468) – dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.

 

Prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jest posiadanie przez osobę fizyczną pozwolenia na budowę w przypadku inwestycji dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.) wymagane jest takie pozwolenie – art. 4 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy.

 

Cytowana ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, w sposób odrębny nie reguluje kwestii dokumentowania wydatków poniesionych przez więcej niż jedną osobę fizyczną a dotyczących tej samej inwestycji.

 

Zatem w przypadku równych udziałów we współwłasności domniemywa się również, że równe są udziały w ponoszonych nakładach związanych z tą nieruchomością.

 

Jeżeli materiały na budowę domu będą zakupione przez trzech współwłaścicieli nieruchomości i zapłata za fakturę poniesiona zostanie przez trzy osoby fizyczne, winni Państwo żądać wystawienia faktury VAT na trzech współwłaścicieli. Odliczenie kwoty podatku VAT z tak wystawionej faktury będzie zatem odpowiadało udziałowi we współwłasności nieruchomości.

 

W przypadku dokonywania zakupów i zapłaty za materiały budowlane odrębnie przez poszczególnych współwłaścicieli oraz wystawienia faktury tylko na jedną osobę – odliczenie części podatku VAT będzie możliwe w całości tylko przez tę osobę, na którą została wystawiona faktura VAT”.

 

 

Odnośnie pytania dotyczącego przysługiwania zwrotu tylko od wydatków na część mieszkalną i proporcjonalnego ich uwzględniania, ma Pan rację – „przysługuje zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego, proporcjonalnie do powierzchni tej części budynku, która jest budowana na cele mieszkalne” (pismo z dnia 29 marca 2007 r. Urzędu Skarbowego w Limanowej, sygn. PDOF/415-5/07).

 

Ustawa przyznaje limit, o który pan pyta, dla „osoby fizycznej” nie dla budowy, zatem każda osoba fizyczna ma swój limit.

 

Ustawodawca nie przewiduje jakiegokolwiek okresu, który musi upłynąć po zwrocie, by nieruchomość w jakikolwiek sposób zbyć, znieść współwłasność itd.

 

Ustawa nie przewiduje też negatywnych skutków odnośnie zmiany formy własności, sprzedaży itd. Konsultowałem to dla pewności dodatkowo z organami podatkowymi i ekspertami KIP – co bardzo rzadko się zdarza – pogląd tu jest jednolity, brak negatywnych konsekwencji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Czy przysługuje mi ulga na dziecko?

Jak przedstawia się sytuacja ulgi na dziecko w przypadku gdy mąż cudzoziemiec mieszka i pracuje poza UE. Z podatku rozliczam się sama. Czy przysługuje mi ulga na dziecko? Czy sumują się nasze dochody w tym przypadku?

Nagrody rzeczowe dla zawodowego fotografa

W ostatnim czasie otrzymałam nagrody rzeczowe w konkursie fotograficznym organizowanym w USA, wartość nagród przekracza kwotę 2000 USD. W konkursie występowałam jako osoba fizyczna. Jako że usługi fotograficzne są częścią mojej działalności (jednoosobowa działalność gospodarcza), to czy muszę wykazywać te nagrody jako przychód? Czy mam zapłacić w Polsce podatek, chociaż mam informację, że cło i podatki zapłacił eksporter?

Odprowadzenie podatku za nagrodę w konkursie międzynarodowym

Organizujemy konkursy graficzne poprzez platformę internetową w imieniu klientów, którzy mają swoją działalność poza granicami RP. W konkursach mogą brać udział graficy z całego świata. My jesteśmy spółką zarejestrowaną w Polsce. Jak wygląda kwestia odprowadzenia podatku za nagrodę w konkursie międzynarodowym? Czy odprowadza ją sponsor nagrody, my, czy grafik? W UE będzie to 10%, a jak reszta świata?

Nauka pływania dzieci i młodzieży szkolnej a kasa fiskalna

Chcę wynajmować od szkoły basen i prowadzić naukę pływania dla dzieci i młodzieży. Kursy pływania będę prowadził osobiście. Czy otwierając działalność będę musiał od razu ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej (naukę pływania klasyfikuje się chyba do usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych PKWiU 85.51.10.0), czy jednak będę mógł skorzystać ze zwolnienia do limitu obrotów 20 000 zł sprzedaży w ciągu roku?

Udokumentowanie dochodów przy budowie domu

Moja siostra buduje dom z własnych środków. Ma wieloletnie oszczędności, ale zarobki wykazywane w jej rodzinie są mniejsze. I tu pojawia się problem (chodzi o zabezpieczenie się przed urzędem skarbowym) i w związku z tym mam kilka pytań. Czy mogę siostrze przekazać pieniądze lub zakupić materiały budowlane na poczet budowy? Czy rodzice mogą dać córce pieniądze?

Zbycie mienia przesiedleńczego

W kwietniu 2006 r. sprowadziłem z USA auto jako mienie przesiedleńcze. Ponieważ nie miałem zniżek ubezpieczeniowych, więc za namową ubezpieczyciela uczyniłem ojca w 10% współwłaścicielem auta. Równocześnie notarialnie upoważniłem swoją siostrę do opieki nad samochodem, ponieważ ponownie musiałem wyjechać z kraju. Teraz urząd celny zakwestionował sprowadzenie auta jako mienie przesiedleńcze i żąda 15 000 zł dopłat z tytułu akcyzy i podatku importowego. Niestety zapomniałem, że przez rok nie wolno mi zbywać sprowadzonego mienia. Ojciec mieszka jednak 500 km ode mnie i oczywiście nie korzystał z samochodu. Czy jest możliwe uniknięcie powyższej opłaty?

Kontynuowanie działalności ojca który uległ wypadkowi

W wyniku poważnego wypadku właściciel firmy (osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą) znalazła się w ciężkim stanie w szpitalu, kontakt z nim jest bardzo ograniczony i ma słabe rokowania na poprawę. Jako jego syn, a także na chwilę obecną pracownik firmy, chciałbym kontynuować działalność ojca. Jak powinienem przeprowadzić zmianę właściciela w firmie?

Pozyskiwanie książek do antykwariatu internetowego

W tym miesiącu otworzyłam antykwariat internetowy. Podatki płace na ryczałcie bez VAT-u. Chcę pozyskiwać z dwóch źródeł – mają być kupowane od osób prywatnych, a część chcę pozyskiwać w wyniku akcji „niepotrzebna książka”. Czyli w skrócie będę otrzymywała niepotrzebne książki za darmo bez jakikolwiek umowy kupna–sprzedaży. Co należy zrobić. aby wszytko było prawnie w porządku?

Podatek w ramach działu spadku

Moja żona wraz ze swoim bratem odziedziczyła po zmarłej mamie mieszkanie. Odbyła się rozprawa sądowa w sprawie przyjęcia spadku i podziału po 50%. Brat zamieszkał w tym mieszkaniu i chce spłacić żonę. Nie minęło jednak 5 lat od nabycia spadku i w urzędzie skarbowym poinformowano nas, że będzie to sprzedaż mieszkania i będzie się należał podatek dochodowy. Natomiast z różnych publikacji w internecie dowiedzieliśmy się, że w ramach działu spadku taki podatek się nie należy. Proszę o pomoc w tej sprawie.

Opodatkowanie kwot na fundusz remontowy

Czy w 2014 r. prawidłowym działaniem było dodawanie do podstawy opodatkowania podatkiem CIT kwoty na fundusz remontowy utworzony od lokali mieszkalnych oraz usługowych w spółdzielni mieszkaniowej?

Umowa bezpłatnego użyczenia samochodu

W zeszłym roku nasza firma podpisała umowę leasingową na samochód. Do tej pory koszty leasingu i paliwa są rozliczne w firmie przez księgowego zgodnie ze sztuką. Teraz chcę oddać ten samochód do użytku mojemu bratu, który nie jest zatrudniony w firmie. Czy mogę z nim podpisać umowę bezpłatnego użyczenia samochodu, a faktury i koszty od określonego dnia nie księgować jako kosztów w firmie?

Samozatrudnienie w UK - jak rozliczać dochody?

Mam problem podatkowy związany z dochodami z UK. Pracuję w Polsce (mam jednoosobową działalność) i równocześnie jestem samozatrudniona w UK (self employed). Ośrodek życia mam w Polsce, firmy działają niezależnie. Jak powinnam się rozliczać z dochodów z UK? Urząd skarbowy wymaga ode mnie pokazania rachunków i faktur z UK.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »