Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jaka ewidencja przy sprzedaży grzybów i grzybni?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 20.08.2017

Prowadzę produkcję jako dział specjalny produkcji rolnej. Produkuję grzyby i grzybnię shitake. Płacę podatek ryczałtowy, zatrudniam 4 osoby. Nie jestem vatowcem. Czy muszę prowadzić ewidencję produkcji lub inną dokumentację?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.

  

PIT

 

Działami specjalnymi produkcji rolnej są w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

 

Podatnicy prowadzący dział specjalny produkcji rolnej mogą wybrać, czy dochód będzie ustalany w oparciu o prowadzoną książkę przychodów i rozchodów, czy też przy zastosowaniu norm szacunkowych. Jak wynika z Pana pytania, wybrano drugą z ww. możliwości. W takiej sytuacji nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży dla potrzeb podatku dochodowego. W przypadku nieprowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie ustala się więc ani przychodów, ani kosztów ich uzyskania. Jak słusznie wskazuje J. Bonarski (Przychody z działów specjalnych produkcji rolnej):

 

„Podatnicy, prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, bez względu na sposób ustalania dochodu, w myśl art. 43 u.p.d.o.f., są zobowiązani do:


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

1) złożenia w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy właściwemu urzędowi skarbowemu deklaracje według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym.

2) zawiadomienia właściwego rzędu skarbowego w terminie 7 dni o:

 

a) zaistnieniu zmian w prowadzonej produkcji w stosunku do podanej deklaracji,

b) zaprzestaniu lub rozpoczęciu w ciągu roku eksploatacji obiektów umożliwiający całoroczny cykl produkcji,

c) rozpoczęciu w ciągu roku podatkowego prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej; w tym wypadku podatnicy ci składają deklaracje, o których mowa w pkt 1, o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w tym roku”.

 

VAT

 

W podatku od towarów i usług sprawa jest bardziej zagmatwana. Ustawa ta mówi o rolniku ryczałtowym, którym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

 

(…)

 

Czy zatem prowadząc dział specjalny produkcji rolnej jest Pan rolnikiem ryczałtowym na gruncie VAT? Uważam, że tak, bowiem rolnikiem ryczałtowym jest ten kto dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej. Zgodnie z ustawą o podatku VAT produkty rolne to towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.

 

W interpretacji indywidualnej Urząd Skarbowy w Lubartowie (15.11.2006, sygnatura: PP/443-14/06) wskazał, że „wprawdzie ustawa o podatku od towarów i usług nie posługuje się pojęciem działów specjalnych produkcji rolnej, to jednak w art. 2 pkt 15 tej ustawy zdefiniowano działalność rolniczą. Pojęcie działalności rolniczej w ustawie o podatku od towarów i usług jest szersze niż w ustawie o podatku dochodowym i obejmuje zarówno działalność rolniczą, jak i produkcję rolną zaliczaną do działów specjalnych, wymienione odpowiednio w art. 2 ust. 1 i art. 2 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się z podatku od towarów i usług dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej dokonywaną przez rolnika ryczałtowego (…)”.

 

(…)

 

Konkludując, przy opisanych powyżej założeniach, nie byłby Pan zobowiązany do prowadzenia ewidencji związanych ze sprzedażą czy produkcją ani na gruncie ustawy o podatku dochodowym, ani na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, a swe produkty może Pan najnormalniej w świecie sprzedawać.

 

Co więcej jako rolnikowi ryczałtowemu przysługiwałoby Panu w przypadku sprzedaży produktów rolnych na rzecz czynnych podatników VAT uprawnienie do otrzymywania zryczałtowanego zwrotu podatku od nabywcy – to jednak już zupełnie inny temat.

 

Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć minus pięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podwójne ubezpieczenie

Zamierzam kupić gospodarstwo rolne, otrzymałem pozytywną decyzję o dofinansowaniu. Jednym z warunków otrzymania pomocy jest podleganie ubezpieczeniu w KRUS. Muszę to zrobić w ciągu 6 tygodni, tymczasem nie mogę rozwiązać umowy o pracę szybciej niż za 4 miesiące, nie mogę przejść też na inną umowę. Czy jest jakakolwiek możliwość podlegania podwójnemu ubezpieczeniu przez ten okres? Inaczej stracę szansę na dofinansowanie…

Umowa o pracę a dotacja z programu „Ułatwianie startu młodym rolnikom”

Rodzice zapiszą mi za dwa miesiące ziemię uprawną, więc jakiś czas temu złożyłem wniosek do ARiMR o przyznanie pomocy z tytułu „Ułatwiania startu młodym rolnikom”. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i zostałem zobowiązany do złożenia odpowiednich dokumentów. Obecnie jestem zatrudniony i posiadam umowę o pracę. Czy w związku z tym muszę zrezygnować z pracy i zająć się wyłącznie uprawą ziemi?

Pole uprawne a odszkodowanie za zalane warzywa

Jestem w posiadaniu pola uprawnego, które regularnie zalewa przyległa rzeczka. Moje pole jest określone jako łąka klasy IV, od lat uprawiam na nim warzywa. Czy mogę to robić zgodnie z prawem? Czy mogę starać się o odszkodowanie za warzywa? Dodam, że otrzymuję wsparcie od ARMiR (podaję, co uprawiam na działce). Ze strat, jakie poniosłem, został oszacowany protokół sporządzony przez komisję powołaną przez wojewodę, nie uwzględniono jednak Trwałych Użytków Zielonych, potraktowano moją łąkę jako użytki orne.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »