Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wymeldowanie brata i wejście w posiadanie całego mieszkania

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 24.10.2016

Posiadam 2-pokojowe mieszkanie. Brat jest w nim zameldowany i zajmuje jeden pokój. Ja jestem po ciężkich operacjach i potrzebujemy z żoną więcej miejsca, tzn. chcemy wejść w posiadanie całego lokalu. Brat jest dobrze sytuowany, stać go na najem. Jak mogę go wymeldować?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Wymeldowanie z miejsca pobytu następuje albo na wniosek samego zameldowanego albo przymusowo decyzją wydaną przez organ z urzędu bądź na wniosek właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł do lokalu (np. najemcy).

 

Niemniej aby doprowadzić do przymusowego wymeldowania Pana brata, musiałby on najpierw faktycznie wyprowadzić się z lokalu. Decyzja o wymeldowaniu danej osoby bez jej zgody zostanie przez organ wydana tylko i wyłącznie wówczas, gdy  organ ustali, że osoba, co do której został złożony wniosek o wymeldowanie, opuściła dobrowolnie miejsce swojego stałego pobytu.

 

W tej sytuacji należy rozważyć doprowadzenie do eksmisji brata. W tym celu należy skierować pozew o eksmisję. Sądem właściwym, do którego należy skierować pozew, będzie sąd rejonowy wydział cywilny miejsca położenia lokalu. Opłata sądowa od pozwu wynosi 200 zł. Można się jednak ubiegać o zwolnienie od kosztów sądowych. W tym celu przed lub równocześnie z pozwem o eksmisję należy złożyć do sądu wniosek o zwolnienie z kosztów wraz z oświadczeniem o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania złożonym na urzędowym formularzu dostępnym w sekretariacie sądu bądź na stronie ministerstwa sprawiedliwości.

 

Niemniej przed skierowaniem pozwu należy ustalić, na jakiej podstawie brat przebywa w lokalu. Eksmisja wchodzi bowiem w grę tylko i wyłącznie wówczas, jeśli brat nie będzie miał żadnego tytułu prawnego do przedmiotowego lokalu.  Dlatego proszę o informację, do kogo należy lokal i w jakich okolicznościach brat zamieszkał w tym lokalu. Informacje te są niezbędne do udzielenia dalszej porady prawnej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus osiem =

»Podobne materiały

Ja płacę za mieszkanie, właściciel nie ma zamiaru – czy można go eksmitować?

Mój syn jest właścicielem mieszkania znajdującego się w zasobach mieszkaniowych spółdzielni mieszkaniowej. Od dobrych kilku lat mieszka za granicą, nie przyjeżdża do Polski i nie ma zamiaru wracać, także i w przyszłości. Kompletnie nie interesuje się tym mieszkaniem. Ja w tym mieszkan

Pozew o eksmisję lokatora komunalnego, który posiada udziały w innej nieruchomości

Dostałam w spadku udziały w kamienicy z wyodrębnionymi lokalami mieszkalnymi. W jednym z mieszkań mieszka lokator z żoną – są to lokatorzy komunalni z kwaterunku o ustalonym czynszu. Czynsz wynosi 1000 zł miesięcznie. Lokal nie jest zadłużony, ale też nie dbają o niego, nigdy nie

Eksmisja z mieszkania

Chcę kupić mieszkanie na licytacji komorniczej. Czy po wygranej licytacji muszę zapewnić dotychczasowemu właścicielowi lokal zastępczy, gdyby nie chciał się wymeldować i wyprowadzić dobrowolnie? Jak skutecznie eksmitować z mieszkania takiego lokatora?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »