Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło
do naszego prawnika specjalisty.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zmienić nazwisko

Jeśli zastanawiasz się, jak zmienić nazwisko, dobrze trafiłeś. Zmiana nazwiska podlega państwowej procedurze administracyjnej i jest możliwa w uzasadnionych przypadkach. Poczytaj więcej o tym, jak zmienić nazwisko.

 Zmiana nazwiska w świetle ustawy o zmianie imion i nazwisk

Zgodnie z pierwszą z ww. ustaw zmiana nazwiska obywatela polskiego na inne wskazane przez niego może nastąpić tylko na jego wniosek.

Wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, gdy zachodzą ważne względy, a w szczególności jeśli wnioskodawca:
nosi nazwisko
ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka,
o brzemieniu niepolskim,
posiadające formę imienia,
pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostaje zmienione.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Mimo coraz powszechniejszego używania numerów identyfikacji osobistej, nazwiska nadal zachowują kluczową rolę w identyfikacji ludzi. Z tego powodu, chociaż uznając, iż mogą istnieć rzeczywiste powody skłaniające jednostkę do zmiany nazwiska, Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjmuje, iż prawne ograniczenia takiej możliwości mogą być usprawiedliwione ze względu na interes publiczny, np. celem zapewnienia dokładnej rejestracji ludności bądź zapewnienia środków identyfikacji osobowej. Stąd zasadne jest, by wniosek o zmianę nazwiska poparty był przekonywującymi powodami.

Mając to na uwadze, w obowiązującym stanie prawnym w przypadku skorzystania przez osobę pełnoletnią z prawa do poznania własnej tożsamości genetycznej czy biologicznej, która pozostaje w sprzeczności z jej tożsamością prawną, są również – w moim odczuciu – pewne podstawy do skutecznego wystąpienia z wnioskiem o zmianę nazwiska zgodnego ze swym dziedzictwem genetycznym. Choć nie można takiej możliwości absolutyzować w każdych okolicznościach. Ocena ważnych względów uzasadniających wniosek o zmianę nazwiska podlega swobodniej weryfikacji sądu administracyjnego. NSA w jednym ze swych orzeczeń podkreślił: „Trudno jest sprowadzić nazwisko do instrumentalnego określenia tożsamości osoby i pomijać tak ważną dla tożsamości człowieka sferę doznań i więzi duchowych, którą tworzą łączność rodzinną oraz rodową”6.    Przeczytaj pełną treść

 

 W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu opiekuńczego. Decyzja co do zmiany nazwiska małoletniego dziecka zapada po uprawomocnieniu się postanowienia sądu. Zgoda dziecka oraz drugiego z rodziców na zmianę nazwiska dziecka powinna zostać wyrażona osobiście przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Osoby zamieszkałe za granicą mogą wyrazić zgodę za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej.

Obawiam się, jednak – analizując Pani opis – że ojciec dziecka nie zgodzi się na zmianę nazwiska. W takim wypadku konieczne będzie uruchomienie procedury sądowej.

Wydanie decyzji na podstawie wniosku opiekunów o zmianę nazwiska małoletniego dziecka wymaga zezwolenia sądu opiekuńczego. Wymaganie uzyskania takiego zezwolenia wynika z art. 5 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 15 listopada 1956 r. o zmianie imion i nazwisk (Dz. U. 1963 r. Nr 59, poz. 328 ze zm.) w związku z art. 156 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z art. 5 ust. 3 tej ustawy (...) decyzja co do zmiany nazwiska małoletniego dziecka zapada po uprawomocnieniu się postanowienia władzy opiekuńczej. W myśl natomiast art. 5 ust. 4 przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio, gdy zmiana nazwiska ma dotyczyć tylko małoletniego dziecka. Z wnioskiem o zmianę nazwiska małoletniego dziecka występuje przedstawiciel ustawowy.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło
do naszego prawnika specjalisty.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Jak zmienić nazwisko (osoba poszukiwana)?

Od wielu lat mieszkam za granicą, chciałbym zmienić nazwisko. Czy jeśli jestem poszukiwany w Polsce za długi (komornik) i przez WKU, to będę miał problem ze zmianą nazwiska (skoro wniosek pójdzie do USC)? Jak długo poszukuje się osoby listem gończym? Jaka jest procedura zmiany nazwiska? Czy będę miał problemy z otrzymaniem nowego paszportu w tej sytuacji?Żądanie zmiany nazwiska

Jestem w trakcie rozwodu. Czy mogę zażądać, aby moja była żona zmieniła nazwisko na inne? Nie chcę, aby posługiwała się i wykorzystywała tak znane i szanowane nazwisko.

(Jak zmienić nazwisko)

Wniosek o zmianę nazwiska na faktycznie używane

Rok temu wyszłam drugi raz za mąż i przyjęłam nowe nazwisko (zmieniłam też dokumenty). Mimo to z przyzwyczajenia używam (w urzędach, wśród przyjaciół itp.) nazwiska z poprzedniego małżeństwa (z którego mam dziecko). Czy w związku z tym mogę jednak złożyć wniosek o zmianę nazwiska na poprzednie, czyli obecnie używane? Dotyczy to też dziecka. Jak zmienić nazwisko?

 Zmiana nazwiska z powodów osobistych

Moje nazwisko nie jest obraźliwe, ale bardzo chciałbym je zmienić. Odziedziczyłem je bowiem po ojcu, który właściwie jest dla mnie obcym człowiekiem – od dzieciństwa źle mnie traktował; sprawił mi wiele bólu i cierpienia. Chciałbym nosić nazwisko panieńskie mojej mamy, konieczna więc byłaby zmiana nazwiska. Jak mógłbym uzasadnić w tych okolicznościach wniosek o zmianę nazwiska?W sprawie zmiany nazwiska dziecka rozstrzygnie sąd opiekuńczy, jeśli rodzice nie mogą dojść do porozumienia

Uznałem syna w USC. Syn, który ma obecnie 7 lat, otrzymał nazwisko matki. 1. Czy możliwa jest zmiana nazwiska na dwuczłonowe lub na moje bez zgody matki? 2. Czy gdyby matka dziecka wyszła za mąż, to możliwa jest zmiana nazwiska syna na nazwisko jej męża bez mojej zgody? Czy nazwisko dwuczłonowe coś zmienia w tym przypadku?

(Jak zmienić nazwisko)

Wybrane opinie naszych klientów:

Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.

Maciej

Bardzo dziękuję za wyczerpującą i błyskawiczną odpowiedź. Pan Jakub Bonowicz zaskoczył mnie tak znajomością języka obcego, jak i prawa zagranicznego. Dziękuję bardzo serdecznie i pozdrawiam cały zespół eporady24.

Jola

Bardzo dziękuję za szybką i obszerną odpowiedź. Przyznam, że miałam pewne obawy, korzystając z tego typu porad przez internet. Moje wątpliwości zostały jednak rozwiane, a możliwość zadawania dodatkowych pytań w razie jakichkolwiek wątpliwości przemawia w 100% za tym właśnie serwisem. Gorąco polecam wszystkim :-)

Renata

Miła współpraca! Gratuluję cierpliwości – czasem zadawałem może zbyt laickie pytania, ale moje intencje zostały zauważone, a odpowiedzi wyważone i pomocne. Dziękuję serdecznie.

Wojciech

Dzień dobry, bardzo dziękuję za poradę, która – sądzę – poskutkowała pozytywnie, ponieważ właśnie dzisiaj dostałam odpowiedź z sądu, gdzie w pkt 1 jest napisane: „Sąd Rejonowy postanawia stwierdzić skuteczne wniesienie sprzeciwu i utratę mocy nakazu zapłaty w całości”. Jeszcze raz dziękuję za szybką i konkretną poradę prawną.

Małgorzata

Chodzenie do prawników do tej pory było kłopotliwe, czasochłonne i niezbyt efektywne. Wasze porady prawne są bardzo dobre i nie mają wad, są wygodne, szybkie, profesjonalne. Internet to upraszcza znakomicie. Świetny sposób na nasze problemy do rozwiązania.

Ryszard

Porada prawna szybka i rzeczowa, 10/10. Dowiedziałam się czegoś więcej, niż sama mogłam przypuszczać. Polecam serwis w 100%.

Joanna

Witam serdecznie. Jesteście SUUUUPERRRR. Dzięki Waszej pomocy uwierzyłem w sprawiedliwość. Jednocześnie oświadczam, iż w przypadku problemów będę korzystał tylko z WASZEJ pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Serdecznie pozdrawiam,

Andrzej

Serdecznie dziękuję za fachową poradę. Dzięki Panu, Panie Tomaszu Ciasnocha, mogę jeść, mogę spać… mogę żyć. Dziękuję za jasną, rzetelną i zrozumiałą odpowiedź. Jeżeli kiedykolwiek będę miała jakiś prawniczy problem (choć modlę się, żeby nie), na pewno skorzystam z Waszych usług. Jestem również przekonana, że usługa, którą otrzymałam, w pełni była warta ceny, którą zapłaciłam. Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi na moje pytania.

Z wyrazami głębokiego szacunku,

Urszula

Pełny profesjonalizm i uczciwość. Eporady24 to sama przyjemność, poważne i odpowiedzialne podejście do sprawy. Dziękuję w szczególności Pani Monice Cieszyńskiej. Pozdrawiam. POLECAM!!!

Marlena

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »