Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zgłosić sądowi swojego obrońcę na pierwszej rozprawie karnej?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 28.12.2015

Zostałem oskarżony o czyn z art. 286 § 1 K.k., nie przyznałem się do winy, jutro mam rozprawę. Prawdopodobnie uda mi się wybronić, ponieważ strona, która mnie oskarżyła, uzyskała już zwrot środków i nie chce, abym zastał skazany, niestety sprawa toczy się z urzędu. Jednak dla bezpieczeństwa chciałbym wziąć na pierwszą rozprawę swojego prawnika (nie z urzędu). Jak zgłosić sądowi taki wniosek? Czy mogę to zrobić jutro przed rozprawą w biurze podawczym czy lepiej na rozprawie?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.) oraz Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.).

 

Wskazuje Pan, iż na rozprawę chce Pan pojechać z własnym prawnikiem, nie podając jednocześnie, czy osoba ta jest radcą prawnym, czy adwokatem. Ma to jednak dla Pana istotne znaczenie. Jako że czyn z art. 286 § 1 K.k. jest przestępstwem, Pana obrońcą może być wyłącznie osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury. Jak podnosi się w literaturze: „W świetle przepisów znowelizowanego prawa o adwokaturze (zob. tezę 1 do art. 81) uprawnioną do obrony jest osoba wpisana na listę adwokatów (art. 65-69 Pr. adw.), wykonująca zawód adwokata w jednej z form przewidzianych w art. 4a Pr. adw., tzn. „w kancelarii adwokackiej, w zespole adwokackim oraz w spółce jawnej lub cywilnej z wyłącznym udziałem adwokatów lub adwokatów i radców prawnych, albo w spółce komandytowej, w której komplementariuszami są wyłącznie adwokaci lub adwokaci i radcowie prawni, przy czym wyłącznym przedmiotem działalności takich spółek jest świadczenie pomocy prawnej”.

 

Obrońcę ustanawia oskarżony; do czasu ustanowienia obrońcy przez oskarżonego pozbawionego wolności, obrońcę może ustanowić inna osoba, o czym niezwłocznie zawiadamia się oskarżonego.

 

Odpowiedź na Pana pytanie znajduje się w treści art. 83 § 2 K.p.k., zgodnie z którym upoważnienie do obrony może być udzielone na piśmie albo przez oświadczenie do protokołu organu prowadzącego postępowanie karne.

 

Innymi słowy upoważnienia do obrony może Pan udzielić na piśmie, jak też ustnie do protokołu. Proszę jednak pamiętać o ograniczeniu w osobach, które mogą Pana reprezentować w charakterze obrońcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus 3 =

»Podobne materiały

Odwieszenie wyroku za jazdę pod wpływem alkoholu

W tym roku dostałem wyrok w zawieszeniu (3 miesiące na 2 lata) za jazdę pod wpływem alkoholu i bez prawa jazdy, którego nie mam. Dwa tygodnie temu zostałem znowu złapany, ale tym razem byłem trzeźwy. Ponownie dostałem wyrok w zawieszeniu (6 miesięcy na 2 lata), więc ten pierwszy musi zos

Kradzież towarów i podejrzany pracownik

Na mojej zmianie ukradziono towary. Zostałem aresztowany i podczas przesłuchania przyznałem się do winy, bo to wydawało mi się najlepszym rozwiązaniem. Wiem jednak, że nie ma żadnych dowodów mojej winy. Czy mogę jeszcze odwołać zeznania? Czy coś mi za to grozi?

Późna apelacja

W ciągu 3 lat syn dziesięciokrotnie dojeżdżał na rozprawy z Piły do Radomia. W dniu 20 kwietnia 2008 r. sąd karny uniewinnił syna, ale 4 lipca 2008 r. prokurator wniósł apelację, która zaskarża w całości wydany wyrok. Czy prokurator mógł tak późno złożyć apelację? Sprawa toczy
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »