Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zapewnić mamie godziwe warunki w chorobie?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 08.10.2016

Moja 99-letnia mama obecnie jest w szpitalu po drugim udarze. Na dzień dzisiejszy jest osobą leżącą, sparaliżowaną oraz z porażoną mową i istniejącym zagrożeniem życia. Po wyjściu mamy ze szpitala moim obowiązkiem jest zapewnić jej odpowiednią opiekę, co jest związane z kosztami przekraczającymi moje możliwości finansowe. Finansowym zabezpieczeniem mamy jest emerytura oraz własnościowe mieszkanie. W tym przypadku mieszkanie trzeba sprzedać, a pieniądze przeznaczyć na stworzenie mamie względnie godnego życia. Jakie podjąć działania?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz przepisy ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

 

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż z chwilą ukończenia 100 lat, Pana mamie będzie przysługiwało świadczenie od Państwa w wysokości 3 tys. zł. Zachodzi zatem pytanie, czy jest Pan w stanie utrzymać, pomóc mamie do jej 100. urodzin. Aktualne ceny na rynku nieruchomości nie są satysfakcjonujące i sprzedaż mieszkania na pewno odbędzie się po niżej niż w przyszłości cenie.

 

Po drugie należy ustalić u lekarzy, czy matka jest świadoma swojego zachowania, bowiem z treści pytania nie wynika to w sposób bezpośredni. Proszę pamiętać, że notariusz zanim sporządzi akt notarialny sprzedaży mieszkania, będzie musiał sam powziął 100% pewność, że Pana matka wie, co czyni. Czy kiedykolwiek uzyskał Pan od swojej mamy pełnomocnictwo do reprezentowania jej przy czynności sprzedaży mieszkania?

 

Jedynie celem przykładu pozwolę sobie zauważyć, że np. w przypadku dopłaty za pobyt w DPS-ie zgodnie z art. 61  ustawy „obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:

 

1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,

2) małżonek, zstępni przed wstępnymi,

3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej

 

– przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność”.

 

Zdaję sobie sprawę, że powyższe opinia nie jest zbyt obszerna, ale proszę o wskazanie, czy Pana mama ma zdolność do czynności prawnych, czy też można powiedzieć zachodzą przesłanki do jej ubezwłasnowolnienia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Widzenia z dzieckiem – samodzielny dojazd nastolatka do ojca

Mam 15-letniego syna z poprzedniego związku. Obecnie jestem już żonaty, rok temu urodziły mi się bliźnięta. Jedno z dzieci wymaga leczenia i rehabilitacji, na którą codzienne dojeżdżamy. Starszy syn zgodnie z orzeczeniem sądu przebywa u mnie co dwa tygodnie od piątku po południu do nie

Użytkowanie mieszkania i niepłacenie rachunków a możliwość eksmisji

Moi rodzice mieszkają w lokalu spółdzielczym. Ojciec stosuje wobec mamy przemoc, w domu tylko pomieszkuje (większość czasu spędza na libacjach); nie dokłada się do rachunków ani do kosztów utrzymania mojego młodszego brata. Czy mama może wystąpić o eksmisję ojca? Czy jako samotna mat

Nęka nas była żona partnera – czy to stalking?

Była żona mojego partnera prześladuje go, wykorzystując do tego ich syna. Jednocześnie utrudnia mojemu partnerowi kontakt z dzieckiem (nie prosi dziecka do telefonu, znajduje wymówki) oraz zarzuca mu, że nie interesuje się synem (sugeruje nawet, że ja zabraniam takiego kontaktu). Nęka nas
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »