Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak wystąpić ze spółki jawnej?

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 13.02.2013

Bardzo proszę o wskazanie, jak wystąpić ze spółki jawnej. Spółka istnieje od 6 lat. Jeden ze wspólników działa na niekorzyść firmy. Zaczynam się obawiać o przyszłość mojej rodziny. Pozostali wspólnicy mogą się sprzeciwić mojemu odejściu. Co robić?

 

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jeżeli chce Pan wystąpić ze spółki jawnej, lecz pozostali wspólnicy nie chcą się na to zgodzić i nie odkupią Pana udziału, musi Pan wypowiedzieć umowę spółki.

 

Możliwość wypowiedzenia umowy spółki jawnej przewiduje art. 61 Kodeksu spółek handlowych (w skrócie K.s.h.).

 

„Art. 61. § 1. Jeżeli spółkę zawarto na czas nieoznaczony, wspólnik może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego.

 

§ 2. Spółkę zawartą na czas życia wspólnika uważa się za zawartą na czas nieoznaczony.

 

§ 3. Wypowiedzenia dokonuje się w formie pisemnego oświadczenia, które należy złożyć pozostałym wspólnikom albo wspólnikowi uprawnionemu do reprezentowania spółki”.

 

Możliwość wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony istnieje zawsze, nawet gdyby w umowie zawarto zapis o braku takiej możliwości. Jak wskazują doktryna i orzecznictwo, nie jest dopuszczalne umowne wyłączenie prawa do wypowiedzenia umowy spółki, która jest zawarta na czas nieoznaczony, gdyż art. 61 K.s.h. ma charakter bezwzględnie obowiązujący.

 

Sytuacja przedstawia się odmiennie, jeżeli umowa spółki została zawarta na czas określony. Jeżeli umowa spółki jest zawarta na czas oznaczony, to co do zasady nie można jej wypowiedzieć. Jednakże wspólnicy w pierwotnej umowie spółki albo w wyniku zmiany umowy spółki mogą wprowadzić zasady i terminy wypowiedzenia umowy także w takiej sytuacji. Z braku odpowiedniego zapisu w umowie o możliwości wypowiedzenia umowy spółki zawartej na czas określony jedynym sposobem „wystąpienia” ze spółki jest doprowadzenie do jej rozwiązania na drodze sądowej.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Umowę spółki zawartą na czas nieokreślony wspólnik może wypowiedzieć na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego. Zasadą jest, że rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy. W takiej sytuacji wypowiedzenie powinno nastąpić najpóźniej 30 czerwca danego roku. Wspólnicy mogą przyjąć inny okres na określenie roku obrotowego spółki. Nie ma przeszkód, aby w umowie zawrzeć postanowienia o krótszych terminach wypowiedzenia.

 

Wypowiedzenie powinno być dokonane w formie pisemnego oświadczenia, które należy złożyć wspólnikom albo wspólnikowi uprawnionemu do reprezentowania spółki. Ze względów praktycznych wspólnik wypowiadający umowę spółki jawnej powinien zadbać o dowód, że umowę wypowiedział; w tym celu może on zawiadomić wspólników o wypowiedzeniu listami poleconymi.

 

Wspólnicy pozostający w spółce jawnej są zobowiązani wypłacić wspólnikowi występującemu wartość jego udziału.

 

Zgodnie z art. 65 § 1 K.s.h. w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki.

 

Udział kapitałowy wspólnika będący podstawą rozliczenia z byłym wspólnikiem jest określony według wartości bilansowej na dzień sporządzenia bilansu (art. 65 § 2 K.s.h.). Jako dzień bilansowy należy przyjąć ostatni dzień roku obrachunkowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia. Udział powinien uwzględniać również nadwyżkę majątkową ponad wniesione przez wspólników wkłady i być rozdzielony proporcjonalnie między wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej. Udział kapitałowy powinien być wypłacony w pieniądzu, choć umowa spółki może przyjąć rozliczenie w naturze (zwrot składników majątkowych). Jeżeli wspólnik wniósł tytułem wkładu rzeczy do używania, dokonuje się ich zwrotu. Gdyby w momencie rozliczenia ze wspólnikiem udział kapitałowy miał wartość ujemną, „strata” powinna być przez wspólnika wyrównana przez dopłatę albo dostarczenie składników majątkowych o brakującej wartości. W takim przypadku wspólnicy lub jego spadkobiercy nie otrzymują wartości wkładu kapitałowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Spółka jawna – wystąpienie dwóch wspólników i wstąpienie nowego udziałowca

Z udziałów w spółce jawnej chce zrezygnować dwóch wspólników, a trzeci ograniczyć swoją działalność do minimum. Do spółki ma wejść nowa osoba, która miałaby 99% udziałów. Nowy udziałowiec zobowiązał się do „spłaty” pozostałych wspólników w ciągu kilku najbli

Wystąpienie wspólnika z dwuosobowej spółki jawnej

Prowadzimy dwuosobową spółkę jawną. Uznałem, że wystąpienie wspólnika ze spółki jest konieczne, gdyż od dłuższego czasu nie przejawia zaangażowania w pracę. Wspólnik się na to zgodził. Chcielibyśmy teraz to załatwić w jak najkorzystniejszej formie, aby ponieść

Wystąpienie ze spółki – jakie powody uzasadniają wystąpienie ze spółki?

Mam pytanie o wystąpienie ze spółki. Otóż prowadzę działalność gospodarczą z kolegą w formie spółki cywilnej, ale okazało się ostatnio, że kolega ma schizofrenię (wcześniej ukrywał chorobę). Teraz jest na lekach, niby wszystko normalnie, ale co Państwo radzicie w związku z nas

Wystąpienie ze spółki jawnej dwóch wspólników

W umowie czteroosobowej spółki jawnej (załączam ją do pytania) ustalono, że śmierć jednego wspólnika nie rozwiązuje spółki. Czy jeśli wystąpi z niej dwóch wspólników spółka zostanie rozwiązana? Zależy nam na tym, żeby do tego doszło. Co należy zrobić?

Wystąpienie ze spółki jawnej

Przez dziesięć lat byłam współwłaścicielem spółki jawnej. Teraz zdecydowałam się z niej wystąpić. Wszystkie dochody spółki były rozliczane w PIT-36 i opodatkowane; teraz otrzymam należność z tytułu wystąpienia ze spółki. Czy podlega ona dodatkowemu opodatkowaniu?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »