
















W serwisie
Materiały
Indywidualne Porady Prawne
Jak wypowiedzieć umowę OCZastanawiasz się, jak wypowiedzieć umowę OC? Przeczytaj nasze porady, a w razie dalszych wątpliwości zadaj pytanie prawnikowi! … Zgodnie z art. 31 ustawy z dn. 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W razie wypowiedzenia umowy rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
![]() Izabela Nowacka-Marzeion
… 2. Inną linią obrony może być ponowne złożenie wypowiedzenia aktualnie trwającej już umowy, tj. tej, która rozpoczęła swój okres obowiązywania od listopada 2008 r. Takie oświadczenie powinno nawiązywać do złożonego już uprzednio i zawierać żądanie wobec ubezpieczyciela rozwiązania umowy.
… I tak, zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm.), jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
Indywidualne Porady Prawne
Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Treści powiązane
Ubezpieczenie OC auta, które już nie istnieje
Zostałem z dowodem rejestracyjnym samochodu. Auto zostało zezłomowane, nie mam jednak dokumentu, który by to potwierdzał. Nie wiem też, który zakład tę usługę wykonał, gdyż sprawę załatwiała moja żona, z którą nie mam kontaktu (przebywa za granicą). Muszę więc płacić OC za coś, czego już nie posiadam. Czy zapłacenie kary (tzn. wyrejestrowanie auta) rozwiąże sprawę? Czy jest jakiś sposób, żeby ten problem rozwikłać bez angażowania policji, gdyż musiałbym oskarżyć żonę, a chciałbym tego uniknąć? (Jak wypowiedzieć umowę OC)Niezgłoszona kradzież samochodu sprzed kilku lat Przed kilkoma laty za symboliczne pieniądze nabyłem samochód. Skradziono mi go po paru dniach, tak że nie zdążyłem go przerejestrować. Z powodu nagłego wyjazdu za granicę nie zgłosiłem kradzieży na policję. Zapłaciłem też dwukrotnie kolejne OC, ale teraz wróciłem do Polski i chciałbym jakoś uregulować tę sprawę. Jak wypowiedzieć umowę OC? Czy to koniec podwójnych polis OC? Obecnie bardzo łatwo wpaść w pułapkę podwójnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Tymczasem płacenie na dwie polisy ważne w tym samym okresie wcale nie polepsza ochrony. W razie szkody towarzystwa bowiem stosownie podzielą się odpowiedzialnością. Długo oczekiwane zmiany w tym zakresie mają wejść w życie w lutym 2012 r.
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale