Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak walczyć o niepłacone alimenty?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 30.07.2014

Jak mogę odzyskać niepłacone alimenty od ojca dziecka? Rozwód był prawie 3 lata temu, zasądzono alimenty na dziecko w wysokości 500 zł miesięcznie, a były mąż ich nie płaci. Niestety, nie mogę znaleźć wyroku.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, zwanego dalej K.p.c.

 

Poniższa odpowiedź została oparta na Pani pytaniu i jego ocenie prawnej. Z treści Pani pytania wynika, iż wydany został wyrok, na którego mocy rozwiązane przez rozwód zostało Pani małżeństwo. Jednocześnie Pani były małżonek na mocy tegoż wyroku zobowiązany był do łożenia na utrzymanie Państwa wspólnego dziecka w wysokości 500 zł. Mimo upływu 3 lat ojciec dziecka nie łożył na utrzymanie i tym samym nie wywiązywał się z obowiązku, który został na niego nałożony wyrokiem rozwodowym.

 

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż z uwagi na fakt, że nie wie Pani, gdzie zgubiła się treść wyroku, konieczne jest dokładne przeszukanie dokumentacji, bowiem trudno w chwili obecnej jednoznacznie stwierdzić, czy wyrok, który Pani posiada, jest wyrokiem opatrzonym klauzulą wykonalności, czy też nie. Powyższe ma bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia dalszych Pani kroków.

 

Podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności, chyba że ustawa stanowi inaczej. Jeżeli bowiem dysponowała Pani wyrokiem bez klauzuli wykonalności w chwili obecnej zasadnym jest ustalenie w wydziale Sądu Okręgowego który wydał wyrok, ile wyrok liczy stron i złożenie wniosku o wydanie odpisy wyroku opatrzonego klauzulą wykonalności. Opłata kancelaryjna uzależniona jest od ilości stron i wynosi 6 zł od strony.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W sytuacji kiedy okazałoby się, że wydany wyrok był opatrzony taką klauzulą, wówczas zastosowanie znajdzie przepis art. 794 K.p.c., zgodnie z którym ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego może nastąpić jedynie na mocy postanowienia sądu wydanego po przeprowadzeniu rozprawy. Na ponownie wydanym tytule wykonawczym czyni się wzmiankę o wydaniu go zamiast tytułu pierwotnego. W postępowaniu tym sąd ogranicza badanie do faktu utraty tytułu wykonawczego.

 

W chwili obecnej celem skierowania sprawy do komornika, konieczne jest dysponowanie odpisem wyroku z klauzulą o jego wykonalności. Proszę zatem sprawdzić, jakim wyrokiem Pani dysponuje. Jeżeli nie uda się Pani odnaleźć wyroku, wówczas zasadne będzie zwrócenie się do sądu z zapytaniem, czy był Pani wydawany wyrok z klauzulą wykonalności, czy też nie.

 

Obowiązek łożenia na utrzymanie dziecka nie jest w żaden sposób powiązany z władzą rodzicielską, jak i realizowaniem prawa do kontaktów. Ojciec jest bowiem zobowiązany do łożenia na utrzymanie dziecka. Tylko i wyłączenie na podstawie wyroku sądu taki obowiązek, za życia dziecka, może zostać z niego zdjęty.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Alimenty – fundusz alimentacyjny, ojciec dziecka

Mam dowody na to, że w roku 2001 moja była żona pobierała podwójne alimenty – z funduszu alimentacyjnego oraz ode mnie (ściągane przez komornika). Czy było to zgodne z prawem? Obecnie wniosła o znaczne podwyższenie alimentów (o 800 zł) na nasze dziecko. Nie stać mnie na to &n

Alimenty na dzieci – procedura postępowania po ich zasądzeniu, jeśli rodzic nie chce płacić

Mam dwoje małych dzieci, mieszkam kątem u rodziców. Z ojcem dzieci nie mamy ślubu. Sąd zasądził mu alimenty w kwocie 300 zł na dziecko, jednakże on ich nie płaci i nie ma zamiaru płacić. Kazał mi się udać po pieniądze do funduszu alimentacyjnego. Od zasądzenia alimentów minęło ju

Czy alimenty od byłego męża są ograniczone czasowo?

W roku 2003 orzeczony został rozwód z winy mojego męża, sąd zasądził także dla mnie alimenty. Teraz były mąż stwierdził, że skoro minęło już ponad pięć lat od wyroku, nie musi płacić już tych alimentów. Czy to prawda? Myślałam, że te alimenty są bezterminowe (dożywotnie) l
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »